Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Mayıs '18

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
83
 

Atgözlüğüyle ve Önyargılarla Siyasette Yol Alınamaz!

Türkiye’de siyaset tanımlanırken özellikle son dönemlerde moda olan kavramlar kullanılmakta.

İktidar partisinin âdeta propaganda sözcülüğünü yapan bazı yazar ve çizerlerin ortaya sürdükleri düşünce ve görüşlerinin argümanlarını anlayabilmek mümkün değil.

Biliyorsunuz; 24 Haziran seçimleri yaklaştıkça Cumhurbaşkanı adaylarının seçime yönelik vaatler manzumesini oluşturan seçim beyannameleri de yayımlanmakta.

Anlayamadığım husus: Hâlâ Cumhuriyet Halk Partisini “Beyaz Türklükle” ve halkı anlayamamakla suçlamak, nasıl izah edilebilinir? Şuan Türkiye’de senelerce ayrımcılığa maruz kaldıklarını dillendiren “Esmer Türkler” hangi haklarından mahrumlar? Başörtüsü ise, başörtüye özgürlük, artık kamualanının hemen hemen her yerinde serbest.

CHP’yi sert laiklik ilkesiyle de itham etmenin bir anlamı var mı? Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı’nın “laikliği” yeniden tanımlamayı düşündüklerini ikrar ettikleri bir süreçte, artık CHP’yi eski dönem “statükoculuk” veya vesayetin her türlüsünü savunmakla itham etmek, gerçekten de çok manasız.

Cari siyasal iktidar, “Esmer Türklerin” temsilciliğini yapacak; ama siyasi iktidarın döneminde halk unutulacak, halk bir başına bırakılacak. Acaba, gerçekten de cari dönemde hangi siyasal yapı, Esmer Türklerin, hangisi Beyaz Türklerin temsilcisi? Toplum, aşırı ve sert siyasal üsluptan ötürü yabancılaştırılmış ve kutuplaştırılmış durumda.

Tamam, nasıl ki muhalefet saflarında “siyaset yapmayı” Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile uğraşmak olarak algılayanlar var ise… Bugün, hâlâ, CHP’sini yaftalayarak, toplum nezdinde itibarsızlaştırmaya çabalayan kesimler de var.

SİYASET KURUMU, birbirini karalama yeri olmamalıdır. Siyaset mecrasında politikacılar veya siyasete meraklı yazar-çizer tayfası, birbirleriyle uğraşacaklarına, ülkede sorun bagajında bekleyen problemlerin çözümünde “rasyonaliteyi” öncülleyen tavsiyelerde bulunsalar, çok daha iyi bir şey yapılmış olunur.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 535
Toplam yorum
: 115
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 76
Kayıt tarihi
: 18.05.16
 
 

Ben, Uludağ Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü mezunuyum. Şuan için öze..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster