Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Mayıs '18

 
Kategori
Kültürler
Okunma Sayısı
3128
 

Atın Ağzında Kaç Diş Var?

Atın Ağzında Kaç Diş Var?
 

Tartışmanın geçtiği alan


Uygarlık tarihi incelendiğinde büyük kültürel değişmelerin kaynağı önemli buluşlardır. Ateşin keşfi, madenin eritilip alet yapılması, tekerleğin bulunması ve kullanılması, tarıma geçiş uygarlık tarihinin önemli milatlarıdır. Fakat tüm bunların nasıl bulunup geliştirildiği hakkındaki bilgimiz masaldan öteye geçmez. Tekerleğin dışında çivi, pusula, ampul, İçten yanmalı motor, matbaa, telefon, penisilin, internet buluşları bilimin gelişmesiyle meydana gelmiş, bilim de deney ve gözlemlerle gelişmiştir.

Söz konusu bu buluşlardan çok sonra üç önemli kültür olayına değinmek gerekir. Birincisi, insan kişiliğinin kutsallığının doğuşu ve o tarihe kadar sosyal statüsü ile ilgili olarak saygı gören insanın yerine, ahlak kurallarına uygun olarak her bireyin eşit uygulamaya layık olduğunun ortaya atılması, ikincisi ise eleştirel düşüncenin doğuşu ve geliştirilmesi, üçüncüsü, uygulamalı bilimlerin geliştirilmesidir.

Eleştirel düşüncenin doğuşundan sonra, uygulamalı bilimlerin doğuşuna kadar binlerce yıl geçti ve bireyler, fikir ve görüşlerini bir otoritenin ışığında, örneğin Aristo otoritesine, Kilise otoritesine veya örf ve adetler otoritesine göre düzenlemek yolu ile düşünmek ve yeni fikirleri bunların ışığında eleştirerek kabul veya ret etmek zorundaydı.

Bilimsel metodun gelişmesinde büyük rolü olan ve gözlemin babası sayılan Francis Bacon’dan alınan anekdot abartılı olsa da bilimsel gelişmeyi oldukça iyi anlatır; “M.S. 1432 yılında din mensupları arasında, devrin ileri gelen papazları önemli bir konuyu tartışmak amacıyla bir kilisede toplanırlar. Rahatsız edilmemek için kilisenin kapılarını sıkı sıkıya kapattırıp nöbetçiler dikerler Tartışma 13 gün durmadan devam eder. Bütün eski kitaplar, kayıtlar karıştırılır. Kapılar açılmaz, çünkü hararetli tartıştıkları o önemli konuda bir türlü anlaşmaya varamamışlardır.

Bu kadar öneme sahip tartışma konuları acaba nedir? Tartışma konusu: Acaba bir atın ağzında kaç tane diş vardır? 14. günün başında günlerce süren tartışmadan bıkan genç bir papaz nihayet dayanamayıp isyan eder: “Arkadaşlar, bu tartışmalarla bir sonuca varamayacağımız artık belli olmuştur. Konunun çok kolay bir çözümü olduğunu tartışanlara sıradan ve hiç duyulmadık bir çareyi uygulayarak tartışmayı sona erdirmelerini rica eder. Gelin, dışarıya çıkalım, bir at bulalım, ağzını açalım ve kaç tane dişi olduğunu sayalım!” der.

Papazlar; kendilerini rencide olmuş hissederek ; “Vay, bunları diyen sen misin? Dinsiz, imansiz, kafir!”deyip genç papazın üzerine yürürler, öfkelenirler, ortalığı velveleye verip, gürültü patırtı yaparak papaza saldırırlar, ona ağır darbeler indirerek, kendisini derhal kiliseden kovarlar. “Zira kiliseye daha yeni katılan bu küstah, şeytana uyarak, yol gösterici din adamlarının bütün öğrettiklerine aykırı, duyulmadık ve kutsal olmayan bir yoldan gerçeğin bulunacağını iddia ediyor” derler.

Deney ve gözlem bilimsel gerçeklerin bulunmasında tek güvenilir yol olarak kabulü ile bireyin düşünce hayatı yeniden şekillenir. Yeni şeylerin nasıl bulunacağı ve insanlığın hizmetine verileceği, bir takım fikirlerin otoritesine göre değil araştırmanın verilerine bakarak gerçeğin bulunması fikri dünyaya yayılır.

Kültür değişimlerinin birincisinin yarattığı ahlaki, ikincisinin yarattığı fikri olanaklar, üçüncüsünün pratiklik ve evrensellik değeri, insanlığın geleceği için ümit verici olması gerekmez mi? İnsanın bu üç önemli kültür olayına daha başka ilaveler yapılmayacağı kimsenin iddiası olamaz

Eğitimimiz, hayatı herkes için daha iyi hale getirici çalışmalara yönelmiş kuşaklar yetiştirme amacı güdüyor mu?, kişilik geliştirme ve davranış olumlamayı sağlayabiliyor mu?

Bilimsel araştırmalar insanlığın daha çok ve hızlı ölmesini yarayan savaş silahları keşfetmek yerine insanlığın barışına neden hizmet etmiyor?

Sahi farkında değilim, atın ağzında kaç diş tartışması devam mı ediyor?

Nizamettin BİBER

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Valla belki de bu saçma tartışma dünyanın bir yerlerinde hala devam ediyordur.Yine önemli bir konu, fikir yazısı dediğin böyle şeyleri anlatır işte.

Kerim Korkut 
 19.05.2018 22:44
Cevap :
Ben de halen bu veya buna benzer tartışmanın devam ettiğini düşündüğümden bu blog yazısını yazdım Kerim bey, selamlar.  20.05.2018 12:44
 

Hocam keşke bana sorsaydın ben sana söylerdim. Atların erkeklerinde 40,dişilerinde ise 36 diş bulunur.O fark neden dersen onu da birara istersen anlatırım.Anlayacağın erkek at diş konusunda dişisine göre daha dişli çıkmış. Hayvanlar çok garipler hocam. Misal devenin iki gözü ama üç kaşı vardır. Yarasalar bir mağaradan çıkarken hep sola dönerler. Kutup ayıları solaktır. Karıncalar uyumazlar. Filler zıplayamayan tek memelidir. Kangurular da geri geri yürüyemezler.Madem dişten açtık dişten kapatalım,sivrisineklerin 47 dişi varken salyangozların ise 25 bin civarında dişi vardır. Ve son olarak da açık yüreklilikle söylemem gerekir ki papazların en büyük şanssızlıkları;yaşadıkları devirde internet-google ikilisinin bulunmaması ve boşa tartışmalarla ömürlerini tüketmeleridir.

Kaan Akoba 
 15.05.2018 23:02
Cevap :
Rusya'da yayınlanan dergide atfedilen "Anadolu Entelektüeli" sayın Kaan hocam, yorumun blog yazımın üzerine çıktı, onu gölgede bırakarak bastırdı. Ne diyeyim entelektüel bilincin dert görmesin selam ile (Not: Papazların konjukturel şansızlıkları yani internet, google'a sahip olmamaları konusundaki önermen değildir.)   16.05.2018 15:58
 

İnsanlık, böyle gereksiz işlerle ne çok zaman kaybetti.Umarım artık bilime gereken önem verilir,safsatalarla kaybedilen zaman telafi edilir.Elinize sağlık değerli yazarım.Saygı ve selamlarımla...

Fisun Gökduman Kökcü 
 15.05.2018 12:47
Cevap :
İnsanlık gereksiz akıl ve bilim dışı irrasyonellikle zaman kaybına Anadoluda halen devam etmektedir. Aklın, fenin bilimin şiar edilmesi gerektiğini söyleyen bir Ulusal öndere sahibiz ama maalesef uygulamada hem hamaset ve masal var. çok teşekkür ederim, bilmukabele.  16.05.2018 16:18
 

Nizamettin Bey kardeşim, siz şimdi, "Atın ağzında kaç diş var?" yazınca, aldımı beni bir merak. Bu yaşta kendi ağzımda kaç diş var, bilemiyorum. Şaka bir yana, bu ileri teknoloji çağında bile neyin ne olduğunu doğru dürüst bilemiyoruz. Sevgiler.

Şahin ÖZŞAHİN 
 11.05.2018 11:24
Cevap :
Şahin hocam selam, evet bilmediğimiz aslında çok şey var, teknolojik ve iletişim çağı bile bu eksikliğimizi gideremiyor, sağlıkla mutlulukla, sevgi ile kalın.  12.05.2018 12:24
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 883
Toplam yorum
: 3748
Toplam mesaj
: 86
Ort. okunma sayısı
: 2671
Kayıt tarihi
: 06.06.12
 
 

Yeni dünya düzensizliğinde insan olmaya çalışan ve okuyarak ne kadar cahil olduğunu gören, olayla..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster