Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Temmuz '19

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
63
 

Atırav’da İşçi Kavgası

Geçtiğimiz Haziran ayının sonunda Kazakistan’ın petrol bölgesi Atırav’da Kazak işçiler ile Arap işçiler arasında yaşanan kavgaya sebep olan Arap işçinin ve çalıştığı şirketin yöneticilerinin özür dilemesiyle gerginlik sona erdi.

Basına da yansıdığı gibi, 29 Haziranda patlak veren olaya Tengizchevroil (TCO) şirketinin yüklenicisi olan Sohsolited Contracting Endihering and Prourement S. A. L Offshore şirketi çalışanlarından Libya vatandaşı Eli Davud'un bir Kazak kızıyla çektiği uygunsuz bir fotoğrafı paylaşması sebep olmuştu.

Şiddetli kavga Kazak polisinin müdahalesiye son buldu. Kavgada çıkan çatışmada yaralanan ve hayati tehlikesi olmayan işçilere Tengizchevroil şirketi (TCO) sağlık merkezlerinde tedavileri yaptırıldı.

Kavgadan sonra ayrıca sosyal medyada bir video yayınlayan Sohsolited Contracting Endihering and Prourement S. A. L Offshore yöneticilerinden Kavaş Hişam çalışanının sebep olduğu kavgadan dolayı özür mesajı yayınlayarak:

“CSS yönetimi ve çalışanları adına Eli Davud'un eylemleri için herkesten özür dilerim, Şirketin politikalarına, değerlerine ve ilkelerine uygun düşmeyen olumsuz bir olay meydana gelmiştir. Olayın detayları ortaya çıkmasından sonra bu işçi ile yapılan sözleşme feshedilerek işten çıkarılmıştır” dedi.

Durum şimdi normale dönmüştür ve Tengiz'de personelin güvenliğini ve refahını sağlamak için TCO Şirketi ile devlet kurumları ve güvenlik kuvvetleri birlikte çalışmaktadırlar. Bu arada polis tarafından soruşturma başlatıldı ve bundan sonra tesislerde gereken sayıda polis temsilcisi bulundurulması da kararlaştırıldı.

Keşke böyle çatışmalar yaşanmasaydı. Çünkü, Kazakistan’da konuk işçi olarak çalışan kişilere saldırılar elbette hoş değildir, hatta Kazak konukseverliğiyle de bağdaşmaz. Ancak, kavganın sebebine baktığımızda bu kavganın çıkması yukarıda bahsettiğimiz ahlaka aykırı uygunsuz davranıştan dolayı kaçınılmazdı. Böyle bir davranış başka herhangi bir ülkede yapılsa, sonuç aynı olmaz mıydı? Mesela yerel kültür ve geleneklere, hatta Müslümana yakışmayan kadın ve kızlara yönelik bir hareket herhangi bir Arap ülkesinde meydana gelse, bölgenin Arap halkı sessiz kalıp onu sineye çekebilir miydi?

Tabii kavga sebebini sadece bu yanlış hareketle ilişkilendirmek doğru olmaz. Bunun perde arkasında ülkede çalışan yabancı şirketlerin yerli ve yabancı çalışanlar arasında eşitliğe dayanmayan politikalarını da söylemek gerekir. Çünkü, Kazakistan'da çalışan bazı uluslararası şirketlerin yabancı ve yerel işçilerinin şartlarını ve ücretlerini düzenlerken kısa görüşlü politikalar yürütmekte ve bundan dolayı ortaya sosyal adaletsizliklerin huzursuzluklara sebep olduğu bilinmektedir. Yerli ve yabancı işçiler arasındaki ücretler arasında yüksek fark yerel halk arasında karışıklığa ve kızgınlığa sebep olabilmektedir. Çünkü, düşük ücret alsalar da yerel işçiler kendilerinden yüksek ücret alan yabancılardan daha az çalışmamaktadırlar.

Bu sebeple yatırımcıların böyle bir politikanın risk taşıdığını ve işletmelerinde potansiyel çatışmalar yarattığını bilincinde olmalılar. Çünkü bölge insanlarının hoşnutsuzluğu sebebiyle patlak verecek olaylar sadece işlerini ve karlarını değil, aynı zamanda onlara uygun çalışma kazanma fırsatı veren ülkenin de imajını olumsuz etkileyecektir.

Bu bağlamda, yabancı şirketler, işlerini Kazakistan'da veya başka bir ülkede daha fazla geliştirmeyi planlıyorlarsa, kimsenin onurunu kırmadan çalıştıkları ülkenin yasalarına ve ahlak kurallarına uygun bir biçimde çalışanlarına sosyal açıdan adil politikalar yürütmelidir. Ancak, herkes memnun olduğunda, işler sürdürülebilir olur ve kazanımlar devamlılık arz eder.

yazarbek bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 22
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 95
Kayıt tarihi
: 03.11.11
 
 

  Mesleğim tarihçi. Özellikle Türk dünyası tarih ve kültürü üzerine araştırmalar yapıyorum. Tarih..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster