Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Ocak '20

 
Kategori
Sinema
Okunma Sayısı
196
 

Atiye ve Cinsellik

Bilimkurgu, fantastik Netflix dizilerini sevdiğimi daha önce söylemiştim. "Hakan Muhafız"ı da çoğunluğun aksine beğenmiştim ben.  Netflix Türkiye  'nin başarılı dizilerini takip ediyorum. Bizler hep söyleniriz zaten "Abi adamlar yapıyor, bu nasıl senaryo? Müthiş" Her zaman yabancı filmler diziler için kurarız bu cümleyi ve bizim yapımcıların böyle işlerini bekleriz. Yapıldığında da acımasızca eleştiri bombardımanına tutmayı hiç ihmal etmeyiz. "Yok Beren Saat'in saçları, cildi nasılmış öyle, Mehmet Günsur o sakalları kesse iyiymiş"  Tabi ki, herkesin beğenisi aynı olacak diye bir durum yok. Ancak izlediğim bu tarz Netflix dizilerinden eksiği yok fazlası var. Özellikle Urfa'daki "Göbeklitepe"ye ve Adıyaman'daki "Nemrut Dağı" na dikkat çekilmesi ve merak edilesi manzarası ve tarihi ile çok başarılı bir reklam olmuş Ülkemiz açısından.
 
Kuantum Fiziği, paralel evrenler, enerji...
 
 "Sonsuzluk; sonsuz zamana sahip olmak değildir. Zamansızlık demektir sonsuz aydınlanmayı yaşamak istiyorsan geçmiş ve geleceği aklından çıkar. Şimdi de kal." Şems-i Tebrizi
 
Atiye filmi Şengül Boybaş'ın "Dünyanın Uyanışı" kitabından uyarlandığını biliyor muydunuz?
 
Kitabın tanıtımında yazılanlar;
 
Göbeklitepe bundan 11.000 yıl önce neden inşa edildi?
İnşa edildikten 1000 yıl sonra neden üzeri geri kapatıldı?
Onunla birlikte hangi sırlar toprağın altına gömüldü?
Ve hepsinden önemlisi, 1200 km uzakta kendi halinde bir hayat süren
Atiye’nin kâbuslarında neden baş rolü oynuyor?
 
Beren Saat, Mehmet Günsür, Melisa Şenolsun, Metin Akdülger'in başrollerini paylaştığı Atiye dizisi, 
 
8 bölümlük 1. Sezonu Netflix'de yayınlandı. Ressam olan Atiye, çocukluğundan beri çizdiği sembollerin Göbeklitepe'de yapılan kazıda çıkması ve Atiye'nin bu gizemi ve gördüğü hayal-gerçek olayların peşinden gitmesi ile mistik bir havaya bürünen dizi çarpıcı bir son ile noktalanıyor.
 
Netflix'in olmazsa olmaz klişelerinden olan cinsellik, tabi ki bizim dizimizde de var ve bu durum tabiki bizim sosyal medyada olabildiğince kadın artistlerin adı verilerek köpürtüldü. Yani erkeklerin burada rolü hiççç yokmuş gibi !
 
Eşcinsellik, uyuşturucu ve erotizm üçgeni çoğu Netflix dizisinde olduğu için ben buradaki sahneleri olağan karşıladım açıkçası. Bu sahneler olmasaydı da bu dizi olur muydu? Olurdu! Ancak vazgeçilmez öğelerden en az biri olmalıydı değil mi? 
 
Son zamanlarda izlediğim "Dark" "The OA" ya benzerliğini kabul etmek gerekir. Bu dizileri de şiddetle tavsiye ederim.
 
https://fatmacanbulaterdem.wordpress.com/
https://mavianne.blogspot.com/
https://www.instagram.com/mavianne/
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bence Türklerin de en az 10 tane kuantum fiziği, paralel evrenler, ayna dünyalar ... gibi bir dizisi olmalıydı. Bunu ilk kez Atiye yaptı ve bence 8.bölüm çok güzel bir noktada bıraktı diziyi. Evet sizin yorumunuza katılıyorum, Atiye dizisi bir ilk olduğu için, oyuncularıyla ilgili olumsuz bir çok yorum yapıldı. Ben bunu Türk milletinin hiçbir şey yapmadan sadece eleştirme huyuna bağlıyorum. Yabancı dizilerin müstehcen sahnelerinin bolluğuna ses çıkarmayan müzmin eleştirici kitle yine başladı eleştirmeye. Bir dizinin içinde müstehcen sahnelerin olmaması bence tuhaf olur. Cinsellik de hayatımızın bir parçası sonuçta, neden uzaylıymış gibi davranırlar anlamam. Yazınızı beğendim.Dizinin bir kitaptan uyarlandığını sizden öğrendim, teşekkürler.

Yeter Özhal 
 21.01.2020 8:44
Cevap :
Çok teşekkürler yorumunuza size katılıyorum ben de  21.01.2020 17:34
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 304
Toplam yorum
: 174
Toplam mesaj
: 37
Ort. okunma sayısı
: 953
Kayıt tarihi
: 29.01.08
 
 

Çevre Mühendisiyim. Kitap okumayı, film izlemeyi, yazı yazmayı seviyorum. 2 erkek çocuk annesiyim..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster