Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Şubat '10

 
Kategori
Doğal Tedaviler
Okunma Sayısı
872
 

Atkuyruğu taş, kum, ödem

Atkuyruğu taş, kum, ödem
 

ATKUYRUĞU

<ı>(Equisetum arvense L.)

Alman resmi gazetesinde 18.09.1986 tarihinde yayınlanarak ( Heftnummer:173, ATC-Code:C03FA) modern tıbbi tedavide kullanılmaya başlanmıştır.

Diğer ismi: Kırkkilit otu.

Bitki: Kuzey ve Doğu Anadolu, Avrupa ve kuzey yarım kürede benzer iklimdeki yerlerde yetişir. Yüksekliği 4-100 cm arasında olan çok yıllık otsu bir bitkidir, kökü 2 m derine kadar inebilir. Çiçeksiz bir bitkidir, sporla çoğalır. Birbirinden farklı ve aynı zamanda ortaya çıkmayan iki sürgünü vardır, birisi üreme sürgünü diğeri kısır sürgündür. Üreme sürgünü dallanmamıştır, açık kahve-kırmızımsı renktedir, kahverengi kozalak şeklinde üreme sporlarını taşır. Kısır sürgünler yeşil renklidir, içi boştur. Yapraklar çok küçük, pul biçiminde ve sivri uçludur.

İlaç etkili kısmı: Bitkinin yeşil renkli kısır sürgünleri kullanılır. Bileşiminde flavonoid (Quercetin-, kaempferolglikosid), az miktarda alkaloit (nikotin), potasyum klorür, alüminyum klorür ve %10 silisik asit bulunur.

Etkisi: Hafif idrar artırıcı etkisi vardır.

Kullanıldığı yerler: Dahilen: Darbe sonrası oluşan ve vücutta yerleşik su birikmesi (ödem). İdrar yollarının mikrobik ve iltihaplı hastalıklarında yıkama tedavisinde, Böbrek kum ve taşlarında. Haricen, zor iyileşen yaralarda kullanılır.

İstenmeyen Etkileri: Yok.

İlaçlarla uyumsuzluğu: Yok.

Kullanım miktarı: Dahilen ortalama günlük 6 gr kurutulmuş yeşil kısır sürgünler. Haricen kullanılan sargı için 1 litre suda 10 gr kurutulmuş yeşil kısır sürgünler.

Kullanım şekli:

Dahilen yıkama tedavisi için kıyılmış 2 çay kaşığı (2 gr) yeşil kısır sürgün 150 ml kaynar suya ilave edilip 5-10 dakika kaynatılır, 15 dakika demlendikten sonra süzülerek içilir. Günde 2-3 defa taze hazırlanan çayı yemek aralarında içilir. Kullanım sırasında günde 1, 5-2 litre su içilmesi gerekir.

Haricen sargılarda kullanmak üzere 1 litre suda 10 gr kıyılmış yeşil kısır sürgün yukarıda belirtildiği gibi hazırlanarak kullanılır. Haricen banyo için her bir litre su için 2 gr hesaplanarak aynı şekilde hazırlanır.

Uyarı: Dahilen kullanımda günde 1, 5-2 litre su içilmesi gerekir!

Kaynak:

Alman Kanunlarına Göre Düzenlenip İzin Verilen BİTKİLERLE MODERN TEDAVİ Pratik Uygulamalar Dr. Ahmet Toptaş Gonca Yayınevi, İstanbul 2009 ISBN: 978-9944-790-31-4 0212 5285076-5286005

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Şifalı bitkiler üzerine yaptıgınız detaylı calişmalar için size teşekkür ederim.Bu calışmaları bizlerle paylaşmanız insanları dogru yönlendirmeniz cok kıymetli.Çalışmalarınızı ilgiyle takip ediyoruz.saygılar

ismail evlüce 
 22.03.2010 12:25
Cevap :
Sayın İsmail Evlüce Bu çalışmalar bana ait değil. Almanya ve diğer Avrupa Birliği ülkelerinde kanunla düzenlenmiş olarak uygulanan modern tıbbi tedavi yöntemleridir. Bitkilerle modern tedavi konusunda Almanya'dan 34, Diğer Avrupa Birliği ülkelerinden 20 yıl gerideyiz. Avrupa Birliği katılım sürecinde "Sağlık faslı" kapatıldığında bizde de kanunlaşarak yürürlüğe girecek olan "Bitkilerle modern tedavi" konusunu hızlandırmak için bu makaleler yazılmaktadır. Saygılarımla  22.03.2010 20:50
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 157
Toplam yorum
: 26
Toplam mesaj
: 15
Ort. okunma sayısı
: 4455
Kayıt tarihi
: 14.11.09
 
 

Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi kimya yüksek mühendisliğinden mezun oldum. İstanbul Üniversitesin..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster