Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Temmuz '11

 
Kategori
Magazin
Okunma Sayısı
1260
 

Atmaaa!

Atmaaa!
 

Atmaaaaaa 

Elindeki kalbi tutamadın gitti, bunun nesi garip bitti dedim bitti 

Ama şunu bil ki yine yanıma gelip söylediğin sözler bana biraz eski 

Bana yanlış yerlerinden atmaaaa atmaaa 

Atma 

Son derece sosyal içerikli bir kıpırdak yaz şarkısı. Kim söylüyor; Yakışıklı besteci, güfteci, aranjör, birilerinin eski birilerinin yeni sevgilisi. 

Atıp atıp tutulan adam söylüyor. Hava da kapan kapana hatta. Popülerlik, ün, şöhret tavan yapmış ne diyelim. 

Adam ne atarsa tutuluyor, şarkısı da kendisi de. 

Popüler kültürün hızı korkutuyor beni. Bunu anlatan en yeni “ata”sözü de şu “ Bu yüzyılda herkes 5 dakikalığına da olsa şöhret olacak…” 

Nasıl mı? 

Çık sabah programlarına kocanla yatak odanı anlat, milyonların önünde acılı hayat hikayeni anlat, ” Survıvor”, “Benimle Dans”, “Yeteneksiz misiniz nesiniz”, ” Aaa siz de kimsiniz”,  

“Ay sizde mi geldiniz”, “En komik komiklikler”…. 

Dahasını siz ekleyin vizyondaki yarışma programlarının ben yoruldum. 

Hayır bunların hiç birini yapamıyorsanız facebook’a girin. Youtube’a girin bir videonuzu yükleyin “ses” diyorsanız bağırın avaz avaz, yoksa soyunun gösterin tişörtünüz kenarından taşmış memenizi. Tıklanma rekoru kırın. 

Kimin kimi tıkladığı belli değil yani. 

Ama yazık hepsi 5 dakika yahu. Hoş ne kadar ekmek o kadar köfte demek de lazım. 

Artık konuşurken yorum yapmak ya da tepki göstermek yerine içimden “beğen tuşuna tıklamalık durum” moduna geçiyorum. Çok hoşlanırsam hemen paylaşıyorum. 

Alıyorum atıyorum yani sanala… Transferwomen (uydurdum oldu.) 

Nasıl bir hız yarabbi, Hani Kutsal kitaplar bugün vahiy olarak gelse bir peygambere, yarım saate kalmadan tüm dünyayı iki kere dolanır. Dinler çığ gibi yayılırdı. Denizlerin ikiye yarıldığını, yerle göğün birleştiğini, dünyanın 7 günde oluştuğunu video klip olarak izlerdik anında. 

Âdemle Havva da dakikasında yakalanırdı paparazzilere “Flaş flaş flaş!!! olay yerinde bulunan yeşil elmanın sırrı! Az sonra!!!” 

Sümüklü böceği bilirsiniz sürünerek gider ve gittiği yerlerde yapışkan bir ıslaklık bırakır, O yüzden sümüklü demişler zavallıya. Küçüklüğümüzde sürekli ağlayan ağladıkça ağzına burnundan sular girenlere denirdi “Sümüklüüü !”. 

Kendi geçer izi kalır olayının biyolojik tanımlaması. Ya da çamur at izi kalsın edepsizliğinin hayvanlar âlemi uyarlaması. 

Neyse ne, nasıl girdik bu ıslak yapışkanlığa, Şöhret deyince niye sümüklü böcek düşünür insan, baksana işine be kadın. 

Bu mudur budur işteee, 20 gün çookkk uzundur bir insana âşık olup evlenmek için, 40 yıl çok azdır evlendiğin adamı tanımak için. Onun seni hastayken bırakıp, yarı yaşında biriyle evlenmesi ne kadar yaralayıcı ise senin hastalığını kullanarak adamı acımasızlıkla suçlaman da da o kadar basittir. Yahu içindeki o kanser hücreleri adamın kalbine değil vicdanına seslenir en fazla. Ve ben kalbiyle yanımda olmayan bir adamı ölürken elimi tutsun diye niye yanımda isteyeyim. Kalbi bende olsa zaten yeni geliniyle havuzda mutluluk pozu vermezdi değil mi?. O bozuk hücreler içine kaçmadan adamın kalbi kaçmış çoktan kabul et artık. Sömürme popülist duygularımızı. 

Hem ne oldu bak onlarda eskidi, 5 dakikaları doldu neticede. 

Herkes gözünü -parmağını çekti üzerlerinden, Tıklanmıyorlar, beğenilmiyorlar, paylaşılmıyorlar. Tarih oldular tarih. Artık pijamaları üzerlerinde göbeklerini kaşıyıp televizyon seyrediyorlar senin benim gibi. 

Survıvor Taner. 90 günlük şöhreti pahalıya mal oldu adama. Dilini akrep soktu, ateşin üzerine düştü, ağaçtan yuvarlandı, atmadığı takla yapmadığı delilik kalmadı. Ada da dikkat çekmek kolaydı herkes mecburen izliyordu o da taklalar atıyordu. Şimdi Reina ‘nın kapısında arabaların üzerinde atıyor taklasını ama eski reyting kalmadı, kalmıyor… 

Bir kez daha tescillendi millet olarak “deliyiz deliyi severiz” . Yoksa bu kadar Nihat Doğan fanatiği olur muydu etrafta.. Adama kendini normal hissettirecek bir histerik atak yaşattık. “Sapıttıkça sapıttı, içinden kendi de şaşırdı yaptıklarına, yaptıklarının alkışlanmasına” 

Ayarlar kökten bozuldu kısaca. Şöhret için her şey mubah, ben yaptım oldu, her kör satıcının kör alıcısı mutlaka bulundu. 

Seviye’yle Kalite iki iyi arkadaştı, Şöhret diye biri taşındı mahalleye, Takıldı herkes peşine. Bir tek seviye ve kalite sevemedi Şöhreti. Birbirlerini görünce ters yöne kaçmaya başladılar. Peşlerinden de onları seçenler. Yukarı koşanlar zorlandılar, sürüklemek zordu çünkü sorumluluk ağırdı. Yavaş yavaş hazmede hazmede yürüdüler. Aşağı gidenin işi kolay. Bir yuvarlanmaya başla peşindekiler üzerinden geçer yuvarlanır düşersin birlikte. Hızla, tutunamadan, anlayamadan…5 Dakikada! 

Son söz 

Kullanacağın 5 dakikan var, tıklamaya hazır bekliyorum. Senin için yapabileceğim en fazla beğenmek, paylaşmak ve tavsiye etmek. 

O kadar 

Sonra mı? 

Sonra şarkı devam ediyor 

Atmaaaaa atmaaa 

Atma! 

 

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ülkemiz vatandaşlarının çoğunluğu sizin gibi düşünseydi : 1 - Atmaaaaa atmaaa diyen bir şarkıcı olmazdı. 2 - 2002 ' de yeni bir iktidarla tanışmamış olurduk , bu yüzden Ergenekon'da olmazdı. 3 - Cumhuriyet Bayramları asla ertelenmezdi. 4 - Başbakanın annesi öldüğü gün programını erteleyen , 24 şehidimizin katledildiği gün programını ertelemeyen programcılar olAmazdı. 5 - 16 yaşında lisede okuyan bir çocuğun GEMİCİĞİ olmazdı. 6 - Pensilvanya sadece bir eyalet adı olurdu. Tabiki bu liste oldukça uzatılabilir. Kısaca , insanı - ülkesini seven IQ ' su yüksek insanların severek okuduğu bir yazı olmuş. Beyninize sağlık . . .

mehmet karsel 
 18.11.2011 16:23
 

bu alemde panpişler olduğu müddetçe, sanal şöhretler de çok olacaktır...şöhret olmak için bir "tık" yeterli:)...sevgiler

ÇokEskidendi 
 22.07.2011 9:20
 

Mutsuz bir dünyanın aktör delikanlıları böyle istiyor.Parası olan,jeep i olan,boğaz'a karşı kahvaltı edebilen(kirada da olsa)gazete sütunlarına veya kısa tv programı kadrajına girebiliyor.İçten gülmeyi,bir arkadaşı ile kadeh tokuşturmayı,sohbet etmeyi unutuyorlar,sonra yazınızda ifade ettiğiniz üzere unutuluyorlar.Yapmacık davranışlar sadece 5 dakikaya müsade ediyor.5 dakika 6 dakika olamaz mı?Olabilir.Yapılacak en iyi yatırım insana olan yatırım olsa gerek.Kaleminize ve yüreğinize sağlık.Saygılarımla.

Bekir Fatih DEMİRAĞ 
 21.07.2011 17:11
 

Bu eğlenceli, düşündüren, güldüren güzel yazınız için

Gılgamış Kavasoğlu 
 21.07.2011 14:28
Cevap :
En sevdiğim şey yazılarımın dumanı üzerindeyken daha böyle içten yorumlar almak.Ben teşekkür ederim size duygularıma ortak olduğunuz için  21.07.2011 14:35
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 22
Toplam yorum
: 21
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 771
Kayıt tarihi
: 13.01.11
 
 

Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu. Yönetim Organizasyon Yükseklisans. 15 yıllık deney..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster