Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Temmuz '08

 
Kategori
Fizik
Okunma Sayısı
1574
 

Atom'ların sesi duyulur mu?

Atom'ların sesi duyulur mu?
 

Düşünebiliyormusunuz maddelerin atom sesleri duyulsa, bir kayanın yanından geçerken arı kovanı sesi gibi bir uğultu veya daha değişik diye düşüne durmayın öyle olsa kendi varlığımızla birlikte çevremizdeki herşeyin sesi duyulması gerekirdi. Bu durum belki cehennem ses cehennemi olurdu!

Boş ver bunları düşünmeye değer mi! Düşüncede akla gelene, gelme denmez. bu nedenle hayal ederiz zaten, yada hayallerimiz realiteyi aşarak metafizik bir boyut kazanır. İşte bu düşünce derinliğinden yüzerek çıkıp seyreyleyip ferahlarız.

Varlıklardan yada maddelerden ses çıkar. Sesler kendiliğinde çıktığı zaman bunu çıkaranlar doğal ses kaynaklarıdır. Ses kaynaklarının ses verebilmesi için titreşim veya hareket gereklidir. Hareket ve titreşim kaynağı hava veya havaya titreşim gönderen maddelerdir. Ağızdan çıkan sesler havanın veya maddelere çarpan havanın yarattığı titreşimle sesdalgaları oluşmaktadır.

Harekette sürtünme ile temas ettiği havada, meydana getirdiği titreşimle ses oluşturur. Yani madde hareket ediyorsa ses vermesi gerekir. Ses çıkmıyorsa havasızlık ortamında olması gerekir mi diyeceğiz! Bu düşünceyle atom yapısındaki çekirdek elektronlar arası havasız durumda olması gerekmektedir. Madde atomlarının sesleri duyulmadığına göre böyle bir yargıya varmamız gerekiyor.

Ses frekansları (dalgaları) değişik boyutlarda olduğundan birçok sesleri bizim duyu-işitme organımızın biyolojik yapısı gereği algılayamayız. Zaten ses dalgalarıda çıktığı ortama göre değişik hızda yayılma gösterir. Ses dalgaları katılarda ortalama 5000 m/s hızla, suda 1453m/s hızla, havada 340 m/s yol almaktadır.

Atomik ses, öyle anlaşılıyor ki atomun kütle yapısının küçüklüğü nedeniyle ses frekansı oldukça kısık olmakta. Olsun ama, bu seslerin bileşkesi güçlü olası gerekmiyor mu? Veya organik madde atomlarının sesleri emilim içinde kalıyorsa mineral maddelerin sesleri metalik gibi dışa vurması gerekmez mi?

Çıkış (attack)-Düşüş (decay)-Kalış (sustain) ve nihayet düşüş (decay), seyri ya dalga boyu olarak bize yada madde dışına kadar çıkmıyor yada bizim algı kapasitemiz dışında kalıyor olsa gerek.

Hareketin sesi olacağına göre ve elektronlardan ses çıkması gerekmesine rağmen, olaki bu sesin bizim algı frekenslarımız dışında olması ve diğer birçok canlınında aynı şekilde rahatsız olmamak için buna göre biyolojik yapılanmaya sahip oldukları anlaşılmaktadır. Öyle anlaşılmaktadır ki atomlardan ses bileşkesi olarak yansıyacak ses frekansları birleşerek artan bir dalga yapısı ile algılayabilseydik evrendeki herşeyi çevremizdekilerle birlikte düşünmek bile korkunçtur. Düşünebilirmiyiz dünyada koca kütlesiyle barındırdığı atom toplamıyla ve bu devasa cüssesiyle kendi etrafındaki dönüşünde ve güneş etrafındaki turunda çıkaracağı ses nasıl hissedilir di!

fakat öyle anlaşılmaktadır ki atomlardan meydana gelen kendileride hareketli olan dünyamız ve diğer gezegen ve öbür uzay sistemlerinin de ses verdikleri düşünülmelidir.

Bu alemin müthiş sessiz durumdaki bize olan hizmet konumu, vahdet-i vücut bağlamında mucizenin pozitivizmden yansımasıdır. İlahi kuvvet herşeyle birlikte kendi iradesi rahmet sıfatındandır. Pozitif bilimlerdeki araştırmalar nasıl yaratılmış olduğumuzun kanun ve formüllerinin keşfidir. Ve bu nedenle çok kutsal ve üstün uğraş ve çalışmalardır.

Böyle bir evreni üstün bir canlı olarak fark edebildiğimiz için. Allah'a hamd olsun.
nariçi 12.07.08

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

maddelerden arı kovanın gibi ses gelmesi atomlardaki elektronların hareketliliği dediğiniz gibi belki biz duymuyoruz ama bir gerçek. yazınızda maddenin bu durumuna değinmeniz güzel .

blog yazılarım 
 31.08.2010 15:29
Cevap :
Teşekkür ederim. Aslında bir bütünün tohumlarıdır atomlar. Madde (tohumları'nın) özelliklerini taşır. Her hareketli şeyler ses verir, ancak sistem öyle kurulup dizayn edilmiştir ki herşeyin huzuru ve mutluğu dikkate alınmıştır. Herşeyin özünde mutluluk-aşk vardır.  31.08.2010 21:21
 

MERHABALAR"Narici"..BEN HEP SESiN SES HIZI OLARAK=340-m/sn OLARAK BiLiRDiM..BAKIN BUGUN SiZiN VERDiGiNiZ EK iLAVE BiLGi ile SESiN KATILARDA=5000-m/sn VE SUDA=1453-m/sn OLDUGUNU OGRENMiS OLDUM,SAYENiZDE..GUZEL BiR ARASTIRMA OLMUS YAZINIZ...! ELBETDE MANEViYAT OLARAKDA BEN YUCE ALLAHIMA SONSUZ OLARAK iNANIR ve TAPARIM..(Bu benim inanc ve dusuncem) SiZE SEVGi ve SELAMLAR... NECiP KONi - ADANA / TR

Necip Köni - Adana / TR 
 14.07.2008 13:15
Cevap :
Teşekkür ederim, saygı ve selamlar.  14.07.2008 18:03
 

Gürültüye devam:)

Ayrıntıda gezinmek 
 14.07.2008 1:36
Cevap :
Haklısınız, kuralsız okulun disiplinsiz sınıfındayız gibi teşekkürler, iyigünler dileğiyle. selam.  14.07.2008 7:41
 

değerli Nariçi, ilgi ve birikim alanıma denk düşen bir konuda yazdıklarınla, okuyanın düşünme refleksini harekete geçirdiğine inanıyorum. sadece duyamadıklarımız değil, görme sistemimizin menziline girmeyen enerji yığınlı bir kuanta alemi de mevcut. işte bu gibi fiziksel algılamada menzil dışına düşen varlıkları, "metafizik düşünce" adı altında bilimin verileriyle tanımlamaya çalışıyor insanoğlu. ruh, melek, cin, peri ve nihayet tanrı. kainatın bütününün diğer yarısını teşkil eden soyut mevhumları tam olarak algılayabilmemiz için, onların yaşam formuna geçmemiz gerektiği inancındayım. bu yaşam formunda ise biraz daha bilgi sahibi olmak adına beynimizin kullanılamayan kısmını kurcalamamız gerekiyor. buna vesile olan paylaşımın için teşekkürlerimi iletiyor, kolaylıklar diliyorum... sevgiyle,

can HasYürek 
 12.07.2008 18:47
Cevap :
Teşekkür ederim, gelişme sağlayan yorumunuza memnun oldum. Aslında biz hepimiz göremediğimiz ve duyamadığımız alemle vahdet içindeyiz. Ancak yunus deyimiyle bireyler yada şeyler olmuşuz. Fakat yanlış yorumlanabilecek düşünce açılımları düşüncelerin sınırlanmasını da doğurmaktadır. Cin ve meleke taifeside pozitif bilime konu olan frekanslar-manyetik dalgalar içinde meşbudur. Ancak henüz anlatabilmek ortamına kavuştuğumuzu sanmıyorum. selam ve saygıyla-mutluluklar dilerim.  12.07.2008 19:19
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 376
Toplam yorum
: 933
Toplam mesaj
: 229
Ort. okunma sayısı
: 1811
Kayıt tarihi
: 06.07.07
 
 

Hayat herkes için aslında yalnızlıktır. hiç kimsenin doğal garantisi yoktur. (Günlük atüel haberl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster