Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Temmuz '06

 
Kategori
Edebiyat
Okunma Sayısı
599
 

Attila İlhan anısına

Attila İlhan anısına
 

Atatürk, Cumhuriyet ve Demokrasi aşığı, sevgi sözcüklerinin büyük ustası Attila İlhan.


 

27 Temmuz 2006 Perşembe günü, İzmir Karşıyaka sahilinde hüzünlü bir açılış töreni vardı. Ülkemizin yetiştirdiği en büyük şairlerden ve aynı zamanda bir düşünür olan, sevgili ve rahmetli Attila İlhan'ın, gençliğinde dolaşıp, belki de ilk dizelerini mırıldandığı Karşıyaka'da bir büstü açıldı. Yaşamını ve şiirlerinden örnekler içeren dev bir pano'nun hemen yanı başında Karşıyaka'dan İzmir'e ve tüm Türkiye'ye bakıyor oradan artık.

Sayın İzmir B.Ş.Belediye başkanı Aziz Kocaoğlu 'nun girişimleriyle gerçekleştirilen büstün açılış töreni değerli şairimizin anısına yakışır bir incelik ve zarafet içinde sunuldu.

Kısa yaşam öyküsü ve katılımcıların övgü dolu konuşmalarının ardından, müzik eşliğinde unutulmaz şiirleri okunurken ben dahil hemen herkesin gözleri doldu. Hafiften esmeye başlayan imbat tatlı bir serinlikle duygularımıza eşlik ediyordu adeta.

O, içlerinde fırtınalar koptuğu halde kendini gönlünce ifade edemeyen gençlerin, aşıkların, memleket sevdalılarının da sözcüsüydü. Onlar adına yaşadı, sevdi, sevindi, aşık oldu, ayrılıklar yaşadı, acılar çekti. Üç kuşağa da hitap edebilen ender şairlerimizden biriydi. Büyük yalnızlıkların adamıydı ama, özde asla yalnız değildi. İnandığı değerlere yaşamı boyunca sahip çıktı ve onlardan asla ödün vermedi. Bundan sonra da gelecek kuşaklar onun dizeleriyle birbirlerine aşklarını dile getirecekler, en güzel duygularını, özlemlerini paylaşacaklar.

Bir Cumhuriyet ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk aşığı olan Attila İlhan'ı bugün ülkemiz içinde ve sınırlarımızda yaşamakta olduğumuz üzücü, bir o kadar endişe verici olaylardan sonra çok daha iyi anlıyor ve değerlendirebiliyoruz.

Büyük bir önsezi ve uzak görüşlülüğü ile, ölümünden bir süre önce başlattığı "BİR MİLLET UYANIYOR" kavram ve çağrısına bugünlerde hepimiz daha sıkı sarılmalı ve Cumhuriyet'imize, sınırlarımıza sahip çıkmalıyız.

Kendisi ile, ilk kez bundan tam 44 yıl önce Ankara'da Sanat Severler Kulübü'ndeki bir söyleşisinde tanışmış ve ilk romanı olan "Sokaktaki Adam" ı imzalatmış olmaktan tarifsiz bir mutluluk ve gurur duyuyorum.
  

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Attila İlhan Cumhuriyet Dönemi Türk Şiirimöizin gün ışığı, aydınlık yüzü. Bu çok sevindirici bir haberdi, şiirleriyle bizde kaldı... Bu güzel yazı için teşekkürler. Saygılarımla.

Ali Sen 
 09.08.2006 21:40
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 217
Toplam yorum
: 284
Toplam mesaj
: 6
Ort. okunma sayısı
: 1909
Kayıt tarihi
: 02.07.06
 
 

Yazmak, ufkun da ötesine taşan engin bir serüven gibi gelir bana ve gençlik yıllarımdan bu yana v..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster