Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Ocak '18

 
Kategori
Doğal Hayat / Çevre
Okunma Sayısı
201
 

Avanos'ta Ağaç Katliamı

Avanos'ta Ağaç Katliamı
 

Avanos Bahçelievler Camii avlusundaki ağaçlar böyle katledildi!


Kapadokya’ya yerleşeli 3. yıl dolmak üzere. Bölgede en çok Avanos’u sevdik; yeşili,  bende uygar olduğunu izlenimi yaratan demografik yapısı ve en çok da, Avanos’u ortadan bölen ve şehre hayat veren Kızılırmak çekici geldi. Bölgenin bozkırını göz önünde bulundurduğumuzda; Gülşehir ve Avanos’un Kızılırmak’la hayat bulduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Her iki ilçenin de yeşilinde mutlak etkisi var ülkemizin en uzun akarsuyunun.

Avanos sadece yeşili ve ırmağıyla değil, yapılarıyla da çok özel bir yerleşim birimi. Kat sınırı nedeniyle birkaç bina hariç, genellikle 2 kat üzerine kurulu yapılaşmada mimari çok etkileyici. Şehrin eski kısmındaki tarihi evler de ayrı bir değer hem bölge için hem de Avanos için. İşte bu değerlerle bütünleşen yeşili, yaşadığımız şehri farklı kılan unsurlar oluyor.

Yerel yönetimlerin katkılarıyla Kızılırmak kıyıları ıslah edilmiş, güzel peyzaj örnekleriyle öne çıkmış bir yer Avanos. Kıyıdaki ticari tesisler, ağaçlandırmalar vs. hepsi ayrı bir güzellik. Bölgenin duyarlı insanları da yaşadıkları alanları yeşillendirerek, ağaçlandırarak katkıda bulunmuşlar bu güzelliğe.

Geçtiğimiz günlerde söz ettiğim bu güzelliklere bir ‘saldırı’nın tanığı oldum. Bahçelievler Camii’nin alanında yer alan bir fırından ekmek alırım her gün. O fırının yanında oluyor olay. Saldırı demiştim ama ‘katliam’ sözcüğü sanırım daha iyi anlatacak bu durumu. Ekleyeceğim fotoğraflarda da görüleceği üzere elinde motorlu hızarlarla, vinçlerle bir grup insan(!) Bahçelievler Camii’nin avlusundaki ağaçları katlediyorlardı. Hemen fotoğraf makinemi alıp fotoğraflarını çekmeye başlayınca katliamcılardan birisi sordu; “Hayırdır niye fotoğraf çekiyorsun?” diye. Kendilerinin doğa ve yeşili nasıl katlettiklerini belgelediğimi söyledim, savunmaya geçti; “Bu kesimlerin izni var!” Orada çam ağacı olduğunu, izin alınamayacağını tahmin ettiğimi söylesem de bildiklerini okumaya devam ettiler.

Bir başka gün de etrafın çıplak halini görüntüledim, onlar da aynı fotoğraf serisinde görülebilir.

Birkaç gün evvel yine ekmek alırken ora sakinlerinden öğrendim, ilçe kaymakamı, garnizon komutanı olduğunu tahmin ettikleri bir rütbeliyle birlikte bir heyetin inceleme yaptığını. Hem bu yazıyla tanıklığımı hem de görselleriyle kanıtlayarak, inceleme heyetine de katkıda bulunmak istiyorum. Bir dut ağacı bırakılmış, kesilmemiş. Sorulduğunda, meyvesi olduğu gibi bir yanıt verildiği konuşuluyor o bölgede.

Umarım konu devlet ciddiyetine yaraşır şekilde incelenir, soruşturulur ve katliamda rol alanlar gerekli cezayı alırlar.  

 

Nur Eşmeli bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yazınızı okuduktan sonra fotoğrafları dikkatle inceledim. Galeri fotoğraflarından gördüğüm kadarıyla sedir ağacı var orda ve kesilmemiş. Kesilen ağaçlar kavak ağaçlarıdır ve zaten o ağaçlar 10 yılın sonunda çürüme devrilme tehlikesi gösterirler. Ayrıca meskun mahalde kavak ağacının polenleri insan sağlığı için son derece tehlikelidir. Emin olmamakla birlikte meskun mahalde kavak ağacı yetiştirmek yasal da değil.

Menkıbe Dede 
 06.01.2018 1:49
Cevap :
Merhaba. Sanırım gözünüzden kaçtı, 1 den fazla çam ağacı var önce kesilmemiş görünüp, sonra görüntüde olmayan. Zaten inceleme heyeti de onlar hakkında soruşturma, inceleme yapmışlar söylenene göre. Kavak ağacının da belli bir sürede kesilmesi gerektiğini biliyorum. Meskun mahalde sağlık için tehlikeli olduğuna ilişkin görüş sizin kişisel görüşünüz olmalı. Memleketim Çankırı ve ilçelerinde meskun mahallerde çok sayıda kavak ağacı vardır. Yasal engel olduğu tahmininiz de doğru değil. Konunun özü şu; bir dönemle birlikte başlayan doğa ve yeşil düşmanlığı. Konya-Mevlana çevresi en çarpıcı örnektir. Katkınız için teşekkür ederim, selamlarımla... H.H.Dulun  06.01.2018 13:35
 

Ağaç kesimi konusunda yeni bir zihniyet oluştu dostum: Nasıl ki trafik magandaları dörtlüleri yakınca sanıyorlar ki istedikleri yerde durabilirler, bilmem hangi dağa 100 tane fidan dikince de şehrin göbeğindeki 100 ağacı kesme hakları olduğunu düşünüyorlar! İçlerinde ağaç sevgisi olmayanlara asla bir şey anlatamazsınız! Ve bu devran değişmez:( Sabır ve selametle.

Ata Kemal Şahin 
 04.01.2018 18:37
Cevap :
Evet,haklısınız. Bu zihniyet son 15 yılda çıktı ortaya. Öncelerde de doğa kıyımları olsa da toplumsal refleks oluştuğunda geri çekiliyordu saldırganlar. Söz ettiğim dönemle birlikte iyice azgınlaştı, arsızlaştı katliamcılar. Gücü de ne yazık ki, yönetim kademelerinden alıyorlar, hiç bir yaptırım görmüyorlar. Verdiğiniz örnekler de ülke gerçekleri. İnanıyorum, aşacağız bu günleri ama nasıl aşacağız onu bilmiyorum. Teşekkürler katkınız için. Selamlar, saygılar. H.Dulun  05.01.2018 13:55
 

Merhaba Sayın Dulun... Yanlış anlamadımsa cami avlusundan kesilmiş o ağaçlar. Büyük olasılıkla imama konut yapılacaktır :)) Umarım bahsettiğiniz o yetkililer duruma el koyarlar da ağaçlara kıyanlara hak ettikleri ceza verilir.Yağışlardaki düzensizlik, anormallikler hep bu kafalardaki, dolayısı ile yapılardaki betonlaşmanın yüzünden...Kendi elimizle, yaşadığımız dünyayı yok ediyoruz.Bizler neyse de çocuklara yazık.Bir karış toprak,bir ağaç gölgesi arayacaklar, ilerde... Saygılar,selamlar...

Nur Eşmeli 
 04.01.2018 15:56
Cevap :
Merhaba öğretmenim. Evet, cami avlusundan. Hiç dikkat etmedim orada konutu var mı, yok mu. Dediğiniz olasılık da söz konusu, şayet konutu yoksa. Bir dönemle birlikte imam konutları çıktı, cami avlusuna. Ancak bu olayda, avlunun dört bir yanındaki ağaçlar kesildi, bir bölge değil. İlçe kaymakamı eşliğinde orada bir heyetin inceleme yaptığını duyunca umudum arttı. Aynı yazımı Kaymakamlık'a da gönderdim, bakalım ne yanıt ya da tepki gelecek bekliyorum. Bizden sonraki kuşaklara birşey bırakmamaya kararlı görülüyor bu doğa ve ağaç düşmanları. Yine de hak ettikleri cezayı alacaklarına olan inancımı yitirmedim şimdilik. Selamlar, saygılar H.Dulun  05.01.2018 14:01
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 355
Toplam yorum
: 1015
Toplam mesaj
: 23
Ort. okunma sayısı
: 1088
Kayıt tarihi
: 16.05.07
 
 

1960 Ankara doğumlu bir Çankırılıyım. İşimin burada olması nedeniyle, Antalya'da yaşamaktayım. Ti..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster