Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Mart '11

 
Kategori
Trafik
Okunma Sayısı
2066
 

Avcılar Beylikdüzü metrobüs hattı

Avcılar Beylikdüzü metrobüs hattı
 

Metrobüs


İstanbul Büyükşehir belediyesi önemli bir projeyi hayata geçiriyor. Start verildi ve Beylik düzü ilçesinde kazı çalışmaları başlatıldı. Uzun süredir bu bölgeye metrobüs hattı beklentisi vardı. 2007 yılında 18 km lik Topkapı, avcılar hattı ulaşıma açılmıştı. O zaman beylikdüzünü aklımıza bile getiremiyorduk ancak Avcılardan sonraki e5 güzergahında devam eden trafik sıkışıklığı ve kentleşmenin yoğun olduğu beylik düzü ilçesinde beklenti artık ihtiyaç haline gelmişti. Toplu taşıma adına atılmış önemli bir adım ve proje.

Ancak yan etkileri de olacak. Aynı güzergahta ulaşım sağlayan otokar ve minibüs işletmeleri kara kara düşünmeye başladılar. Yüzlerce hat sahibi tedirgin ve geleceklerinden kuşkulu. Her ne kadar Topkapı, Avcılar hattında bugün için gözlem yaptığımızda çok etkilenmediğine şahit olsak da bu hat uzun mesafeli şehir sathına uzandıkça diğer taşıma hatlarında sıkıntı yaratacağı muhtemel.

Avcılar parseller, Esenyurt saadetdere mevki, Yakuplu, Beylikdüzü Büyükşehir mevki güzergahında ekmek yiyen minibüs ve otokarlar için başlı başına yolcu sıkıntısı çekileceği ve bu itibarla hatlarının iptali veya başka bölge ve güzergaha kaydırılma gündeme gelebilir. Bu aşamada Yenibosna dan Kıraç, Tüyap mahalli ve Büyükçekmece ile çatalca, mimarsinan, Silivri hatları kısmen etkilenecek hatlar. Metrobüs sebebiyle Beylikdüzü otobüs seferlerinin kaldırılması sıkıntı yaratabilir zira metrobüs e5 üzerinde kalırken şuan hatta bulunan İETT otobüsleri ilçenin içine girmekte.

İptali zaman içinde gündeme gelebilecek minibüs hatları bu noktada ilçe içinde hat oluşturularak hem e5 ve ilçe içi ulaşımda aksama olmasıne engel olacak, hem hat sahiplerinin ekmek kapıları açık kalacaktır. Umarım Başta İstanbul büyük şehir belediyesi olmak üzere, İl trafik komisyonu ve şoför odaları birliği bu olası sıkıntıya çözüm bulacak ve önümüzdeki süreçte bu hattı hakkaniyetli bir şekilde düzenleyece ve şoför esnafı mağdur edilmeyecektir. Fakat yeni hat oluşumları maalesef bir çok sıkıntıya ve mağdur olan soförler e öncelik verilmeden ihale açılmasına ve bunda da malum referanslarla kontenjanların etkilenmesine neden olabilir. Bu sözünü ettiğim konu aslında geleceğe dönük varsayımlarım olsa da yıllar içinde çok örneklerine şahit olduğumdan bir vatandaş olarak endişe ve beklentilerimi belirtmek istedim. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 181
Toplam yorum
: 180
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 953
Kayıt tarihi
: 07.03.08
 
 

1957 Eskişehir doğumlu, Esk.A.Ü İşletme, İşbankası emeklisi, İstanbul Büyükçekmece de yaşayan, ST..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster