Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Aralık '07

 
Kategori
Haftasonu
Okunma Sayısı
475
 

Avcumdaki bulut

Antalya dışında başka bir şehrin kışını yaşamamış olan biri ; karı, buzu, kırağıyı, tipiyi, boranı, sisi bilmez pek. Bunlardan biri de benim. Kar yağarken sadece bir kez gördüm. 1993 yılıydı ve çok özel bir durum olduğu için, karlı Antalya manzaralı kartpostallar basıldı o yıl.

Bugün hava yağmurlu diye eve kapanmak istemedik. Yeni Isparta yoluna gittik, sonbahar fotoğrafları çekmek için.

Yol boyunca neredeyse hiç boş toprak parçası yoktur yeni yolda. Çam ağaçları, akarsu kenarlarına dizilmiş söğütler, portakal bahçeleri ve ille de çınarlar...

Çınar ağaçları muhteşemdi. Hepsi de sarılara bürünmüş ve büyük çınarların hiçbiri yapraklarını dökmemişti. Çam ağaçlarının arasında renkleri daha da albenili olmuştu.

Karacaören santralı için toplanan su, çamların ve dağların aynası olmuştu sanki. Suya bakınca, gerçek görüntünün aksini suda görüyorduk.

Bulutlar dağların eteklerine kadar inmişti. Çamların yeşili, suyun aynalı pırıltısı, bulutların tülümsü inceliği ve beyazlığı doyumsuzdu.

Aynı yoldan dönmeyelim diye Ağlasun yoluna saptık. 950 metreye tırmanmaya başlayınca bulutların arasında kaldık. Yer yer yol seçilmez oluyordu bu yüzden.

Yarım asırlık ömrümde çok az rastladığım bir durumdu bu. Arabanın penceresini açtım, elimi dışarı çıkardım. O ıslak serinlik, o tülümsü bulut avuçlarıma doldu sanki.

Hiç kartopu oynamamış, hiç kardanadam yapmamış, hiçbir sabah perdeyi aralayınca ortalığı bembeyaz karlarla kaplı görmemiş biri olarak, avcuma dolan bulutun bana yaşattığı mutluluğu anlatmam imkansız.

Bu yazıyı mutlulukla yazarken içimi acıtan bir şeyler de oldu elbette. Karda, tipide üşüyen insanlar...

Avcumdaki bulutu almasınlar, ben onlara diğer avcumda yıllardır sakladığım Akdeniz Güneşi'ni vereceğim...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

"Karda, tipide üşüyen insanlar." En çok bunlar içimi acıttı demişsiniz Tülin hanım. Ve beni çok duygulandıran vuruşu yapmışsınız. "Avucumdaki bulutu almasınlar,ben onlara diğer avcumda yıllardır sakladığım Akdeniz Güneşi'ni vereceğim!"... 14 yıldır yaşadığım Antalya'da, o turizm sezonunda bile; kalabalık içinde, yalnız hissettim hep kendimi. Doğanın görkeminin, insanlara da yansıyabileceğine tanık olmamıştım şu ana kadar. Yazınız yüreğime su serpti bir miktar. En çok "karda, tipide üşüyen insanlar" dan olmayı özledim inanın. Selam ve saygılar, H.H.Dulun

Hasan Hüseyin Dulun 
 10.12.2007 11:01
Cevap :
Hüseyin bey, bırakın karda, tipide üşüyen insanları, güzel bir yemek pişirdiğimde, hayatında o yemeğin hiç tadına bile bakamamış insanları düşünürüm ve yemek boğazımda kalır adeta. Hele bu aralar, dağda terörist peşindeki gençlerimiz geliyor aklımıza her akşam. Keşke herkese yollayacak güneş ve umut olabilseydi avuçlarımda. Saygılar...  10.12.2007 17:02
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 261
Toplam yorum
: 2348
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2112
Kayıt tarihi
: 23.07.07
 
 

1954 Antalya doğumlu ve Antalyalı'yım. Ülkemin ve özellikle bu şehrin sevdalısıyım. Sanatın pek çok ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster