Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Ağustos '08

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
3533
 

AVM’ler şaşırmış

Kanunen hakları olmadıkları halde Kanyon ile Ömür alışveriş merkezlerindeki güvenlik görevlileri ruhsatlı silahı bulunan vatandaşların silahlarının emanete bırakılmasını istiyorlar ya da müşterilerini kapıdan geri çeviriyorlar.

Bir kişiye silah taşıma ruhsatı verilmesi, “Bu kişi, bu silahla toplum içinde dolaşabilir” anlamına gelmektedir ve AVM’ler bu hakkı yok sayarak, kendi kurallarını işletiyorlar.

Alışveriş merkezlerinin kapılarında yapılan tüm aramalar silahların tespiti konusunda sadece silahın ruhsatının olup olmadığının kontrolü için yapıldığının kanunlarda sabit olmasının vatandaşlar tarafından görevlilere anımsatılması ise hiçbir şey ifade etmiyor.

Tamam, iç güvenlik için silahla kimseyi içeri almayabilirsiniz ama kesinlikle vatandaşların silahlarını vatandaşların gözü önünde alamazsınız. Silah taşıyan kişi silahını teşhir etmemek zorundadır. Silahını açıkta taşıması ve teşhir etmesi onun silahının ruhsatının iptaline bile neden olabiliyor.

AVM yöneticileri olarak silah teslim odası kurarak, vatandaşların silahını koyabilmesi için bu odalara emanet dolaplar yapılmalı ve kilitli olan dolapların bulunduğu emniyetli alanda silah teslimatlarının gizlilik içerisinde yapılmasına kanunlar çerçevesinde özen gösterilmelidir. Bu kriterleri yerine getirerek suç işlemekten ve silah taşıyanları teşhir etmeyerek bu olaya akılcı çözümler bulmuş olursunuz.

AKMERKEZ’DEN KALECENTER’A, CAPITOL’DEN AIRPORT’A VİZE VAR
Ancak Akmerkez, Metrocity, Kalecenter, Capıtol, Carousel, Profilo, Kadir Has, Aırport gibi önde gelen birçok alışveriş merkezi ruhsatı olan müşterilerin silahla girişlerinde herhangi bir sakınca görmez iken, Kanyon ile Ömür plazanın diğer AVM’lerin aksine kendi kurallarını uygulamasına silah taşıma ruhsatı olanlar bir anlam veremiyor.

KANYON’DA SİLAH TAŞIYANLAR TEŞHİR EDİLİYOR
Kanyon alışveriş merkezi taşıma ruhsatlı silahla girişe izin verilmemesine gerekçe olarak, umuma açık olmasına rağmen, alışveriş merkezlerinin özel mülkiyete ait olmasını gösteriyorlar.

Özel mülkiyetlerde güvenliğe yönelik kuralların mülk sahiplerinin belirleyeceği görüşünü savunan Kanyon AVM güvenlik görevlileri şeffaf camların içinde tüm ziyaretçilerle çocukların görmesine aldırmadan silah taşıyan vatandaşları teşhir ederek silahlarını emanet kasalara koymaları konusunda ısrarcı davranmaları vatandaşların tepkilerine neden oluyor.

ÖMÜR’DE SİLAHLAR TAHTA DOLABA KONULUYOR
Ömür plaza AVM’de bulunan ana giriş kapısından x-ray cihazından geçerken, silahınız tespit edilerek, emanet kasaya bırakılması ve bırakılmaması halinde içeri alınmayacağınız belirtiliyor.

Silahınızı teslim etmeyi kabul etmeniz durumunda hemen yanda bulunan cafede oturan vatandaşların gözleri önünde silahınızı x-ray cihazının yanında bulunan emniyetsiz tahta dolaba bırakmanız gerekiyor.

Ömür plazayı devamlı olarak kullandığımdan dolayı ana giriş kapısı yerine burger-king tarafında bulunan kapı girişini kullanarak, x-ray cihazından geçerek hiçbir görevli tarafından tarafıma ruhsat sorulmaksızın içeride silahımla alışveriş yapıyorum.

Yani ruhsatlı silahları içeriye almayan Ömür plazaya ruhsatsız silahla içeri girmek isteyen rahatlıkla girebilir.

KADİR HAS’DA X-RAY CİHAZI ÇALIŞMIYOR
Kadir Has alışveriş merkezi ana üst kat ana girişlerinde silah ruhsatı olanlar tespit edilerek, ruhsatı olanlar içeri alınıyor. Kesici alet ile yanıcı alet taşıyan vatandaşlar ise içeri alınmıyor. Migros girişinde bulunan x-ray cihazının uzun zamandır bozuk olmasından dolayı ise güvenlik üst kattaki gibi düzenli sağlanamıyor.

Yani anlayacağınız AVM’ler güvenlik konusunda sapla samanı karıştırarak, kendi kanunlarını işletirken, esas görevlerinin halkın memnuniyetini sağlamak olduğunu da zaman zaman unutabiliyorlar.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 75
Toplam yorum
: 25
Toplam mesaj
: 14
Ort. okunma sayısı
: 792
Kayıt tarihi
: 29.06.08
 
 

Has Bilgi Birikim Yayıncılık A.S bünyesinde kurulan HBB TV`nin 1993 yılında kuruluş aşamasında göre..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster