Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Aralık '12

 
Kategori
Gezi - Tatil
Okunma Sayısı
1650
 

Avrupa' nın Başkenti Londra

Avrupa' nın Başkenti Londra
 

Londra Saat Kulesi ve Kırmızı Otobüs


Çoğu turist gittikleri şehirleri 3-4 günde tamamen gezebilir. Londra bu bu durumun tamamen dışında kalır. İstanbul gibidir. Doğma-büyüme İstanbul' lu olup da Arkeoloji müzesine veya Pierre Loti' ye gitmeyen çok sayıda insan var. Londra uzun süre yaşadıktan sonra 'Londra' yı gezdim' diyebileceğiniz kozmopolit bir şehir.

Şehirde çok sayıda yabancı görürsünüz. Bunların bir çoğu aslında Londra' nın yerlisidir. Metrosu, kırmızı telefon klubeleri, Thames Nehri, mimari yapısı ve taksileriyle farklı olan bu şehir de görmeniz gereken yerler saymakla bitmez.

Belirtilen yerleri 2 yıla yakın bir zamana yayarak gezmeyi başardım. Özellikle müzeler için birer gün harcadım. Londra genel yapısıyla farklı bir şehir. Havanın kapalı olması, insanların farklı ırklardan olması ve yaşam alışkanlıklarıyla bazılarımızı cezbediyor veya bazılarımızın nefretini kazanıyor. Londra' da tüm müzelere giriş ücretsizdir. Sadece özel sergiler bunun dışında yer alır.

Gece hayatı şehirde çok farklıdır. Sınırlar zorlanır. National Museum ve çevresinde sanat konuşur. Ama bir kaç sokak arkaya geçerseniz binaların kapılarda 'model' yazısını görürsünüz. Burası genelevlerdir.Soho gece hayatının en meşhur olduğu yerlerden biridir. özellikle gaylariyle meşhurdur. Çok sayıda sex shop yer alır.

Türkiye' den en büyük farkı nereye giderseniz gidin yanınızda kız olmasına gerek olmaz. 4-5 erkek eğlenmeye gidilir. Bazı gece klupleri girişte para alır. Ama uygulama farklı. Örneğin 22:00' ye kadar giri ücretsiz. 23:00' e kadar bayanlara ücretsiz erkekler 10 pound. 23:00' den sonra 15 pound gibi.

Şehirin çok sayıda futbol takımı var. özellikle Arsenal, Totthenam, Chelsea maçları kaçmaz. maçtan önce pub gidip atlı polisler eşliğinde maça gitmek tarifsiz. Maç günleri haricinde de stadları ücretli gezebilirsiniz. Bir de konserler ev sahipliği yapan Wembley ve O2 Arena' yı da bir etkinlik sebebiyle görmek gerekli.

Hayatın pahalı olduğu söylenir. Fakat o kadar çok fırsat var ki birçok etkinlik ve ulaşım çok ucuza gelir. 2for1-London trenle Londra' ya gelenler için indirim sağlar. Neredeyse tün etkinlikler vardır. Trene binmeden istasyondan form alıp doldurmanız  yeterlidir. 2 bilet sadece 1 fiyatına gelir. Day travel card alırsanız tüm gün içersinde otobüs-metro ücretsizdir.

Gezdiğim ve tavsiye ettiğim yerler:

MADAME TUSSAUD: Çok sayıda ünlünün balmumu heykeli bulunan müze için yoğun günlerde çok sıra bekleyebilirsiniz. Ama emin olun beklediğinize değecek. Resim çekmek serbest. Bu sebeple özellikle Brad Pitt ve Angelina Jolie gibi ünlülerin başında ayrıca sıra var.

 RİPLEY BELİEVE OR NOT BELİEVE : Farklı bir sergi. 2 metreye yakın sandalyeye oturabilir veya elmaslarla süslenmiş Mini Cooper' la resim çektirebilirsiniz. Bazı ilüzyon oyunları var. Bunlar da görülmeye değer.

NATURAL HISTORY MUSEUM (DOĞAL TARİH MÜZESİ): Girişinde Darwin' in ve dev dinazorun sizleri karşıladığı müzeye giriş ücretsizdir. Arkeoloji meraklıların ilgisini çekecek çok sayıda buluntu yer alır. Özelikle preshistoryacıların bildiği Lucy bu müzededir.

VİCTORİA AND ALBERT: Doğal tarih müzesine ve Scince Museum' a  çok yakın. South Kensington metro durağında indiğinizde bu üç müze yürüme mesafesindedir. Dizayn ve süsleme sanatlarına ait eserler yer alır.

SCİENCE MUSEUM: Müze özellikle çocuklar için çok ideal. Bilim, öğretici ve ilgi çekici bir şekilde sergileniyor. Giriş ücretsiz.

NATİONAL GALERY: Tralgar meydanındaki müzeye giriş ücretsiz. Müzede çok sayıda ünlü ressamın resimleri yer alır.  18. ve 19. yüzyıllarda yaşamış ünlü ressamlardan John Constable resimlerini tavsiye ederim.

TRAFALGAR SQUARE: Kentin en sevdiğim bölümü. Birçok yere yürüme mesafesindedir.

WESTMİNSTER ABBEY: Çok sayıda özel evlilik törenine ve önemli kişi mezarına sahip bu katedral kentin merkezinde yer alır.

CAMDEN TOWN: Dövemecelerin yer aldığı yerde ben de kendi dövmemi yaptırdım. Ayrıca tüm mutfaklara ait yemeklerin  yer aldığı ülke ülke ayrılmış yemek yeri denemeye değer. Rock ve metal tutkunların da akın ettiği bu yerde ot satıcları karşınıza çıkar. Alternatif t-shirt satıcıları ve plak/kaset dükkanlarıyla meşhur.

LONDRA HAYVANAT BAHÇESİ (LONDON ZOO): Büyük bir hayvanat bahçesi. Camden Town' a yakın. Kuşlar için bile ağlarla kafes yapılmış.

LONDRA KULESİ (TOWER OF LONDON) : Thames nehri boyunca yürüdüğünüzde herkesin fotoğraflarına konu olan yerleri görürsünüz. İstanbul için Topkapı ne ise Londra içinde burası böyledir. Özel mücevherleriyle dikkat çeker.

LONDRA KULE KÖPRÜSÜ (TOWER BRİDGE OF LONDON) : Çoğu insan tarafından London Bridge diye bilinir. Hatta Fergie bile London Bridge klibinde bu şekilde gösterir. Londra' nın simgesi köprü açılır kapanır. Aynı zamanda müze şeklinde bir alanı da vardır.

HOUSE OF PARLİEMENT VE BİG BEN: Parlemento ve saat kulesi yanyanıdır.

LONDON EYE: Lünaparktaki aletlere benzer bu alet yükselir ve tüm Londra' yı ayaklarınızın altına alır. Bazen çok fazla sıra olsa da görülmeye değer.

BUCKHİNGAM PALACE : Kraliçenin sarayıdır. Askerlerin nöbet değişimi kaçırılmamalı.

LONDON MALL: Saraya giden yol üzerindeki mimari yapı.

BRİTİSH MUSEUM:  Giriş ücretsiz ve fotoğraf çekmek serbest. Dünyanın en büyük müzelerinden biri. Türkiye' den dahi çok sayıda eser vardır.

HMS BELFAST : Thames kenarındaki gemi savaş dönemlerinden kalmadır.

PİCCADİLY CİRCUS VE OXFOR STREET : Alışveriş için en ideal caddeler. Şehrin modern kısmını yansıtır. Prime Mark hem ucuz hem çok çeşitlidir. Her genç kızın elinde Primemark poşeti görürsünüz.

HYDE PARK : Bazen klasik bir park gibi görünse de özgür konuşmacıları ve kentin göbeğinde olması sebebiyle özeldir.

ST PAUL KATEDRAL: Kentin yüksek bir kesimine yapılmış, akustiği ile meşhur katedral.

WAR MUSEUM : Eski taşıtların da yer aldığı ordu malzemelerin yer aldığı müze.

CHİNESE TOWN : Kentte Türk Mahallesi de var. Ama burada kendinizi Çin' de hissedersin. Yemekleri denemek lazım.

TATE MODERN: Thames kenarındaki müzede modern eserleri görebilirsiniz.

Konu hakkında diğer bloglar:

 Chelsea Stamford Brdige: http://blog.milliyet.com.tr/stamford-bridge-de-rezalet/Blog/?BlogNo=358815

 Londra Hakkında: http://blog.milliyet.com.tr/seytan-ayrintilarda-gizlidir-istanbul-londra/Blog/?BlogNo=371762

 Metro hakkında: http://blog.milliyet.com.tr/londra-metro-haritasi-kilavuzu--london-tube-map-/Blog/?BlogNo=371719

 Madam Tussoud: http://emirergin.blogspot.com/2011/10/gene-yaz-geliyor-ama-hala-4-mevsimi-bir.html

 Wembley Stadium: http://emirergin.blogspot.com/2011/10/dunya-kupas-neden-biz-yokuz-veya-kimler.html

 İngiltere Hakkında: http://blog.milliyet.com.tr/ingilizim-o-halde-farkli-olmam-gerek-/Blog/?BlogNo=387592

 Londraya yakın bölgeler ve diğer şehirler: http://emirergin.blogspot.com/

 Tottenham White Hart Line: http://blog.milliyet.com.tr/white-hart-lineda-bin-turk--2008-/Blog/?BlogNo=361459

İngiliz Yemekleri: http://blog.milliyet.com.tr/ingiliz-yemekleri-ve-dunya-mutfagi/Blog/?BlogNo=385209

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Emeginize saglik cok yararli yazi gezerek-aydin-klaniyorumda bunlari nasil geilcegini de ekleyerek oldukca benim icin yararli oldu...

Ediz y 
 08.09.2015 22:19
Cevap :
Merhaba, Bath yorumundan da anladığım kadarıyla ingiltere seyahetiniz var:) tatiliyet web sitesi veya facebook hesabı üzerinden ulaşırsınız destek olabileceğim konu varsa bilgi verebilirim. Teşekkürler  09.09.2015 0:01
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 56
Toplam yorum
: 27
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 1210
Kayıt tarihi
: 14.11.11
 
 

30 ülke ve yüzlerce şehir gezisi için tatiliyet İstanbul Üniversitesi Arkeoloji ve Tarih bölümü, ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster