Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Ocak '21

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
45
 

AVRUPA EŞİĞİ ŞANGHAY BEŞLİSİ

Sevgili okur ;

Ocak itibariyle özellikle sayın cumhurbaşkanı Erdoğan Batı ülkeleri ile özellikle Avrupa Birliği'ne tam üyelik talebini yeniden öne çıkararak beyaz bir sayfa açma konusunda hareket etmiştir.

Peki AB'nin Kıbrıs Rum yönetimi konusundaki tavrı ,Avrupa'da hızla yayılan İslam düşmanlığı ve son olarak Avrupa ülkelerindeki Türk vatandaşlarına yönelik ırkçı yönelim sonucunda biz ülkemiz olarak beyaz bir sayfa açacaksak onlar taviz verecek mi ?

Türkiye'nin jeopolitiği  ve tarihsel birikimi dikkate alındığında, ,

15 Haziran 2001 yılında kurulan Şanghay İşbirliği Örgütü'ne yönelerek ( Çin,Rusya, Kazakistan,Tacikistan ve Kırgızistan ) geçmişten günümüze Yeni İpek Yolu projesi kapsamında atılımlar gerçekleştirmesi doğru olacaktır.

İngiltere'nin BREXİT protokolüyle birlikten çıkmasıyla beraber örgütün içinde çatırdamalar olduğu kanaatindeyim.Dış politikada önemli dengeler sağlanabilir fakat Türkiye'nin yönünün Batı değil Asya toplulukları olması ve ülkelerin kolektif olarak kalkınması Türkiye'nin de yararına olacaktır.

Türkiye'nin hem Asya hem de Avrupa arasında bir geçit olması ,Şanghay İş Birliği'ne üye olan bir ülke olursa dış ticaretine olumlu bir girdi elde edeceklerdir.

Burada ki önemli noktaya gelecek olursak hem Ortadoğu'da hem de Asya'da güç dengesine Türkiye'nin  de yararına olacaktır.

ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 75
Toplam yorum
: 12
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 257
Kayıt tarihi
: 12.06.15
 
 

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler- Müzisyen -Fotoğrafçı   ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster