Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Aralık '12

 
Kategori
Futbol
Okunma Sayısı
50147
 

Avrupa Kupaları'nda 'yarı final' oynayan ilk Türk takımı...

Avrupa Kupaları'nda 'yarı final' oynayan ilk Türk takımı...
 

“Türk Futbol Kamuoyunda” Galatasaray Spor Kulübü “ilklerin takımı” olarak bilinir ve anılır.

O zamanki adıyla Avrupa Kupaları’nın bir ayağı olan Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası’nda 1988 - 89 sezonunda ‘yarı finale’ kalan 8(sekiz) takımdan biri Galatasaray olmuştur.

14 yıl önce tüm kamuoyu ve spor medyasının da desteğini alan Galatasaray, Avrupa Kupaları’nda ‘yarı finale’ yükselme başarısını gösteren ilk Türk Kulübü olarak deklare edilmiştir.

Galatasaray bugüne dek en çok Şampiyonlar Ligi maçına çıkan (76), en çok galibiyet alan (19), en çok gol atan (73) ve en çok puan toplayan( 76) Türk takımı’dır.

Ancak Galatasaray Avrupa Kupaları’nda ‘yarı final’ kapılarını açan ilk Türk takımı değildir.

Bu yanlış bilginin başta ‘Galatasaraylı fanatikler’ ve ‘Spor Medyasının’ büyük bir bölümü tarafından kamuoyunda yerleşmesine ve yaygınlaşmasına neden olmuştur.  

“Yanlış hesap Bağdat’tan döner” demişler, doğru demişler.

Ben de bir İzmirli ve “Sarı kırmızılı’ renklerin sevgisiyle büyümüş bir futbolsever olarak bu ‘yanlışa’ son vermek istiyorum.

Bildiğiniz gibi İzmir’in futbolla tanışması 19. yüzyılın başlarına rastlıyor.

Futbolla ilgisi olanlar bilir ki; İzmir Türkiye’de futbolun oynandığı ilk şehirdir.

İzmir’in ilk spor kulübü, ileri yıllarda ‘Sarı kırmızılıların’ ‘ezeli’ ve ‘ebedi’ rakibi olan ‘Kaf Kaflar’ 1912’de kurulur.

1914’de ‘O’nu Altay izler. Altay futbolda kısa sürede İzmir’in en başarılı takımı olur.

1923’de ise Dönertaşlılar tarafından Altınordu kurulur.

İstanbul’un ‘Sarı kırmızılı’ ekibi olur da; İzmir’in ‘Sarı kırmızılı’ ekibi olmaz mı?

1925 yılında İzmir’in ‘Siyah beyazlı’ ekibinden ayrılan Güzelyalı Grubu tarafından İzmir’in ‘Sarı kırmızılı’ kulübü kuruluyor.

İzmir’in ‘Sarı kırmızılı’ ekibinin ilk başarısı 1950 Amatör Türkiye Ligi’nde İstanbul Şampiyonu Beşiktaş’ı 1 – 0, Ankara Şampiyonu Gençlerbirliği’ni 4 – 1, Grup Şampiyonu İzmit Kağıtspor’u 3 – 0 yenerek ‘Türkiye Şampiyonluğu Kupası’nı İzmir’e kazandırmak olmuştur.

‘60’lı yıllara gelindiğinde ise ‘Sarı kırmızılıların’ büyük ’zaferlerde’ imzası bulunmaktadır.

O yıllarda çocukluğunu yaşayan bir İzmirli olarak ‘fanatik’ bir ‘Sarı kırmızılı’ olan babamdan duyduğum şunlar olmuştur:

  • “Taraftar sevgisi İzmir ve Ege sınırlarını aşan, tüm ülkeye hatta tüm Dünya’ya yayılan ‘ Sarı kırmızılı forma aşkının’ başarı sırrı; ‘sevgi – saygı,’ ‘dayanışma’ ve ‘sır saklama’ olarak sıralanmıştır.”

İzmir’in ‘Sarı kırmızılı’ ekibi 1964’ten 1971’e kadar şimdiki adı ‘UEFA Kupası’ olan ‘Fuar Şehirleri Kupası’nda 5(beş) kez, ‘Kupa Galipleri Kupası’nda 2(iki) kez olmak üzere toplam 7(yedi) kez ‘Avrupa Kupaları’nda mücadele etmiştir.                        

İşte baştan beri İzmir’in ‘Sarı kırmızılı’ ekibi olarak nitelediğim kulüp GÖZTEPE, Avrupa Kupaları’nda 1968 - 69 sezonunda 5(beş) tur atlayarak 72 takım arasından ‘yarı final’ hedefine ulaşan ilk TÜRK takımı olmuştur.

Ancak 20 yıl sonra 1988 – 89 sezonunda İstanbul’un ‘Sarı kırmızılı’ ekibiGALATASARAY 64 takımla 4(dört) tur geçerek ‘yarı final’ hedefine ulaşabilen ikinci TÜRK takımı olmuştur.

GÖZTEPE, bu başarıya kadrosunun tamamı TÜRK futbolcularla ulaşmıştır!..

14.12.2012

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Özür dilerim ama bir yanlış hesap söz konusu sanırım; Galatasaray bahsettiğiniz sezonda ilk 8'e değil; ilk 4'e kalmıştı! Yani finalden bir önceki tura! Bu yüzden de adına "yarı final" diyorlar..

Kemal Taşan 
 26.12.2012 18:45
Cevap :
Merhaba; Sehven 4 yerine 8 tape edilmiş olması TARİHİ GERÇEĞİ değiştirmez. Tespit ettiğin şekil hatası, "1968-1969 sezonunda UEFA Şehirleri Kupası'nda yarı finale kadar yükselerek Avrupa Kupaları'nda bu başarıya ulaşan İLK TÜRK TAKIMInın GÖZTEPE olma gerçeğini değiştirmez. Muhteviyat hatası olmayan hataya "Öküzün altında buzağı aramak" denir. Ama o'buzağıyı' da bulamadınız!.. 'Yarı-final' tanımına ihtiyacım olmadığına göre, sizde kalsın saklayın, lazım olur...   27.12.2012 2:52
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 392
Toplam yorum
: 414
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 892
Kayıt tarihi
: 27.11.11
 
 

1951 Muğla doğumluyum. Ege Üniversitesi İktisadi ve Ticari Bilimler Fakültesi'ni 1974 yılında bit..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster