Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Temmuz '11

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
2065
 

Avrupa'nın ekseni ırkçılığa doğru kayıyor

Avrupa'nın ekseni ırkçılığa doğru kayıyor
 

Norveç'te yaşanan terör ve katliam, Avrupa'daki ırkçı siyasetlerin sonucudur.

Son yıllarda Avrupa'da radikal sağın ve ırkçılığın artış eğiliminde olduğu bir gerçek. Avrupa’nın bir çok ülkesinde radikal sağ akımlar, parlamentolarda boy göstermeye başladı. Merkez sağ partiler, oy alabilmek için ırkçılığın tırmanmasına göz yumuyorlar, ırkçı hareketleri destekleyerek, yabancı düşmanlığını körüklüyorlar.

Almanya’da Türkler, Romenler ve Bulgarlar, Fransa’da Tunus, Fas ve Cezayirliler, İngiltere’de Hintli ve Pakistanlılar, genel olarak da Avrupa’da Müslümanlar son zamanlarda yoğunlaşan ırkçı saldırılarının hedefi haline gelmektedirler.

Avrupa uzun zamandır bu eğilimleri görmezden geliyor, ekonomik kriz sonrası yükselen milliyetçi damarlara taviz vermekten de çekinmiyor. Avrupa kamuoyu özellikle son zamanlarda Yunanistan’a uygulanan kurtarma paketlerinden son derece rahatsız, Avrupa Birliğine güven düşüşte. Pek çok ülkede milliyetçi hatta ırkçı radikal sağ partilerin oyları gitgide artıyor. Kökeninde ırkçı örgütlerin yattığı bu siyasi partilerin parlamentolara girmesi kamuoyunda olağan karşılanıyor. 

Norveç, Avrupa ekonomik bölgesine dahil, ama AB üyesi degil. Barış ve özgürlükler ülkesi olarak bilinir, aşırı milliyetçi ve ırkçı akımların gelişmesine izin vermez, bu tip radikal eğilimleri dengelemeye çalışırdı.

Dünyanın en huzurlu ülkelerinden biri olarak bilinen Norveç, peşpeşe ve aynı kişi tarafından gerçekleşen iki terörist saldırı ile şoka uğradı. Kendini aşırı sağcı neo-nazi ve Müslüman karşıtı olarak tanımlayan Norveçli ırkçı terörist onlarca genç insanı gözünü kırpmadan katletti. Gerekçesi ise Norveç’te uygulanan politikaların çok fazla özgürlükçü ve yabancılara karşı fazla toleranslı olmasıydı. Terörist Hollandalı ırkçı siyasetçi Geert Wilders’ın de hayranı olduğunu açıkladı.

Avrupa’nın 11 Eylül’ü olarak nitelendirilen saldırı, tam tersi katıksız Avrupa modeli bir terör eylemidir. Yabancılara düşmanlıkla bilenmiş, dengesiz ve ırkçı bir ruh hali, Avrupa modeli terörizme imzasını atmış oldu.

Avrupa’da son on yıldır körüklenen aşırı milliyetçilik, ırkçılık ve yabancılara tahammülsüzlük işte yıllar sonra bumerang gibi geldi kendisini vurdu.

Almanya ve Fransa’da da aynı ruh hali sokaklarda kol geziyor. Sadece yabancılar ve göçmenler değil, Avrupa’nın kendi halkı da tehdit altında.

Her fırsatta Türkiye’nin eksenini doğuya doğru kaymakla suçlayan Avrupa, kendi eksininin ırkçılığa doğru kaydığını farketmesi için, umarım bugün Norveç’teki gibi katliamları, geçmişte de Almanya’daki gibi insanlık trajedilerini yeniden yaşamak durumunda kalmaz. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Birbiriyle anlaşamayan hayvan yok. İnsanlarda böyleydiler. Önce dili yarattılar. Birbirlerini anlamamaya başladılar. Sonra toplumlar... Ülkeler, milletler, sağlar,sollar, fraksiyonlar, partiler vs. Silahları sattılar, birbirlerini öldürdüler. Okullarda her aynı şeyleri öğretip, aynı tip insanlar yetiştirdiler. insanların ömrünün yarısını ayda 700 - 800 milyona satın aldılar. Emeklilik 65 yaş. Hastalıklar yarattılar. Şimdide globalleşme, cebelleşme, sen kötü, ben iyi, demokrasi, özgürlük, kardeşlik, insanlık, hukuk, guguk, insanlık... Bırakın beni!!! Ben kendim kalmak istiyorum...

Ahmet KARAKAYAN 
 03.08.2011 12:46
Cevap :
İnsanların dengesini bozan, yine bir insan ya da insanlar topluluğu. Dünya üzerinde "menfaat" ve "güç hırsı" olduğu sürece insanların anlaşması mümkün değil. İnsan "düşünen hayvan" demişler, ancak düşünme eyleminin niteliğini düşünememişler..."kendim kalmak istiyorum" feryadı ise bu niteliksiz düşünce yapısından bir kaçış...bence kaçmak yerine mücadele etmek gerekiyor...sevgiler  04.08.2011 20:52
 

Hep demokrasi gelişince ne olacak diye merak eder dururdum. Şimdi anlaşıldı, demek ki ileri demokrasi sınıfına geçilince eksen de ırkçılığa doğru kayıyormuş.

Matilla 
 31.07.2011 0:39
Cevap :
Yorumunuz yayınlanmıştır!  31.07.2011 11:03
 

Vay anasınaa!! Ergenekon hastalığı teee Norveçe kadar uzanmış!!!

Ucurtmalar 
 29.07.2011 12:22
Cevap :
Öyle bir şey dememişim yazımda ama sen öyle diyorsan doğrudur...zihniyet farklı değil!!!  29.07.2011 13:53
 

gecenlerde bir yazi okudum konu ile alakali tabiki abd ayakli; Arastirmanin sonucunda dengelerin degismesi ekonomik sorunlara baglanmis. Ozellikle standardini kaybeden veya isini kaybetme korkusunda olanlarin sarildigi nokta. Ustelik abd de bir amerikan irkinin varligi olmadigi halde.Disaridan gelen gocmenlerin ellerindeki mevcut refahi alacagi korkusu. Sanirim avrupa ayagida farkli degil. Bu ekonomik calkalanmanin bitmesiyle durulmanin olacagida olasi! (tabi biterse yakip yikmadan) Saglik ve saygiyla

Newyorker 
 26.07.2011 3:10
Cevap :
Kıyamet bundan kopuyor ya:) ekonomik milliyetçilik had safhada, kaynaklar kıt, ayrıca gelişmekte olan ülkeler baya bir gelişir oldular, Avrupa ürettiklerini alacak pazarlar bulmak zorunda ve baya bir zorlanıyorlar...1929 Büyük Buhranı'nın faturasını da Yahudilere çıkarmadılar mı? Avrupalı geleceğinden endişeli, yabancı ile artık hiç bir şeyini paylaşmak istemiyor...değerli katkınız için teşekkür ederim...sevgiler  26.07.2011 20:52
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 476
Toplam yorum
: 2871
Toplam mesaj
: 123
Ort. okunma sayısı
: 2311
Kayıt tarihi
: 10.07.08
 
 

Çok eskidendi ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster