Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Mustafa Orhan Ertuğruloğlu

http://blog.milliyet.com.tr/oertugruloglu

26 Ağustos '15

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
72
 

Avrupa'nın Gündemi-Mülteciler

Avrupa'nın Gündemi-Mülteciler
 

Yeni bir Kavimler Göçü


Avrupa yeni bir Kavimler Göçü'ne sahne oluyor . Ve bu göç hiç te hafife alınacak gibi değil. Merkel ile Hollande ve Ukrayna Cumhurbaşkanı Proşenko arasında yapılacak zirvede güya Doğu Ukrayna sorunu ele alınacaktı. Oysa mülteci akını nedeniyle gündem kaydı. Zirveye mülteci akını ve terörle mücadele damgasını vuracak.
 
Irak’ta Diktatör Saddam Hüseyin’in Amerika tarafından devrilmesi Arap dünyasında görülmemiş bir hareketliliğe neden oldu. Şimdi Avrupa her gün bu olayın ekşi meyvelerini yiyor. Sadece geçen hafta sonunda İtalyan denizcileri 4400 kişiyi boğulmaktan kurtardı. Yunanistan, Türkiye’den gelen mülteci akınıyla artık baş edemiyor . Makedonya ve Macaristan akını mümküm olduğunca hızlı bir şekilde Kuzey Avrupa’ya yönlendirme çareleri arıyor.
 
Mülteci akınını orantılı bir şekilde paylaşma planları yattı. Özellikle eski doğu bloku ülkeleri Müslüman mülteci almak istemiyor ve sadece Hristiyan mültecilere öncelik veriyor. Almanya’da mülteci dalgasına karşı gösteriler her gün daha da büyüyerek sürüyor. Özellikle eski Doğu Almanya’da bu tepki çok sert. Dresden’de son yapılan gösteriler buna işaret ediyor.
 
Kuzey Afrika’daki radikal müslümanların tümü akıcı bir şekilde Fransızca konuştuğundan, Fransa Frankofon olmanın talihsizliğini yaşıyor. Paris ve Brüksel Frankofon teröristlerin Avrupa’ya giriş kapısı oluyor.
 
Almanya’ya sadece bu yıl 800.000 mülteci bekleniliyor. Fransa’dan İngiltere’ye geçiş yolu olan Calais (Kale) limanında durum çığrından çıkmış vaziyette. Genelde mültecilerin amacı Kuzey Avrupa ‘ya gitmek olduğundan , mali yükün büyük kısmını da bu ülkeler sırtlıyor. Mültecilerin Almanya’ya yüklediği mali yük 8 milyar Euro. Merkel ile Hollande’ın, yükün orantılı bir şekilde dağıtılması ve Güney Avrupa’da kabul merkezleri kurularak mülteci akının eşit şekilde taksimini istemeleri gayet normal.
 
Düşünce, ticaret ve dolaşım serbestisi Avrupa Birliğinin sembolü idi. Hal böyle iken Schengen Anlaşması ‘nın askıya alınması ve yeniden vize uygulamasına geçilmesi seslendirilmeye başladı. Ancak Cahrlie Hebdo ve Thalys saldırılarından sonra herhalde Avrupa ülkeleri bütçelerinde güvenlik güçlerine ayrılan ödeneklerde keisintiye gitmeyecek.
 
Bu olaylar en çok Yunanistan’a yarıyor. Avrupa ekonomisinin yüzde 1.5’unu oluşturan Yunanistan’ın sorunları hızla unutuluyor. Avrupa’nın şimdi en büyük önceliği son kavimler göçünü engellemek..

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 36
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 98
Kayıt tarihi
: 19.05.14
 
 

1964 Yılında Ankara ODTU ve 1971 yılında Birmingham Universitesi'nden mezun oldum..4 yıl TRT'de r..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster