Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Mayıs '17

 
Kategori
Çevre Bilinci
Okunma Sayısı
103
 

Avrupa’nın yeşil başkentleri (6) / Kopenhag – 2

Avrupa’nın yeşil başkentleri (6) / Kopenhag – 2
 

Kopenhag’ı anlatmaya bu yazıda da devam ediyorum. Kopenhag yöneticilerinin dünyanın en iyi kentsel çevreye sahip bir eko-metropol yaratmak gibi yüksek bir hedefi var. 2008 yılında Uluslararası Yürüyüş Tüzüğünü imzalamış bir kent olarak yürüyüş kültürünün geliştirilmesi, yaya yolları ve toplantı yerlerinin oluşturulması, alışveriş caddelerinin ve tren bağlantı noktalarının (istasyonlar ve otobüs durakları gibi) daha yaya dostu olması amacıyla çalışmalar yapmışlar. Kentsel yaşamın insanlarla ilgili olduğu ve kamusal alanlarda, sokaklarda ve oyun alanlarında insanların bir araya gelmesiyle gerçekleştiği düşüncesiyle “yaya stratejisi” oluşturmuşlar. Güvenliği ve erişilebilirliği üst düzeyde sağlayarak konut sakinlerinin gündüz ve gece kendilerini güvende hissetmelerini sağlamışlar. Bugün, her yaştan insan hava şartları ne olursa olsun kendileri için oluşturulmuş çarşı ve kafeler, spor ve oyun alanları, konser alanları sayesinde kentsel alanlarda daha fazla vakit geçiriyorlar.
Kopenhaglıların gürültü ve kötü hava kalitesi konusunda endişe ettiği yapılan çalışmalarla tespit edilmiş. Bu nedenle, trafik emisyonlarını keserek ve temiz hava bölgeleri kurarak hava kirliliği ele alınmış. 2007’den bu yana, 24 saatte 2000’den fazla araba taşıyan yolların onarımı için gürültü kesen asfalt kullanılıyormuş. Okulların tadilat ve ses yalıtımı da yine gürültü önleme programı kapsamında belediye tarafından yapılıyormuş.
 
Kopenhag’da belediye kuruluşlarında, sunulan gıdaların % 75’i organikmiş. Bu oranı %90’a çıkarmak için çalışma yapılıyor. Kent genelinde de organik tüketimin yaygınlaştırılmasına çalışılıyor. İçme suyu uzun mesafelerden borularla taşındığı için tatlı su talebi, kent yetkililerini zorlayan konulardan biri olarak öne çıkıyor. Sızıntıları izlemek ve önlemek, 2025 yılına kadar kayıpları %6’ya kadar düşürmek ve atık azaltmak amacıyla yeni teknolojiler kullanılıyor.
 
Toplumsal algılar bilgi kampanyaları vasıtasıyla değişmiş ve atıkları ayırma ve geri dönüşüm daha kolaylaşmış. Atıkların yaklaşık %58’i geri dönüştürülüyor ve %40’ı kentin bölgesel ısıtma ağında yakıt olarak kullanılıyor. Geri kalan kısım ise düzenli depolama alanına gönderiliyor.
 
2025’te yaklaşık 105.000 kişi artması beklenen nüfusun 6.8 milyon m2 yeni şehir altyapısı gerektirmesi nedeniyle sürdürülebilir kalkınma hayati önemde görülüyor. Bu nedenle de doğrudan ve dolaylı olarak yeşil büyüme ve eko-inovasyona büyük yatırımlar yapılıyor. Bu da yeşil sektördeki istihdamı artırmaya ve birçok yenilik projesine fırsat tanıyor.
Nordhavn projesi sürdürülebilir kentsel alanlara örnek olarak gösteriliyor.
 
Vatandaşlarla iletişim kurmak, onlara bilgi vermek ve onların kararlara katılmalarını sağlamak başarılı bir çevre politikası oluşturulmasının anahtarıdır düşüncesiyle hareket eden yöneticiler sayesinde Kopenhaglılar, kendilerini çözümün bir parçası olarak görüyorlar ve Kopenhag’da yaşamaktan gurur duyuyorlar.
Ne mutlu Kopenhaglılar’a.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 87
Toplam yorum
: 30
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 543
Kayıt tarihi
: 02.12.09
 
 

Çevre Bilimi Uzmanı – Peyzaj Mimarıyım. Yüksek lisansımı çevre sorunları ve biyokütle enerjisi üz..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster