Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Şubat '16

 
Kategori
Coğrafya
Okunma Sayısı
7588
 

Avrupa’ya niye ayrı kıta demişler anlamadım; coğrafi olarak Asya’nın uzantısı gibi

Avrupa’ya niye ayrı kıta demişler anlamadım; coğrafi olarak Asya’nın uzantısı gibi
 

Kıtaların neye göre bölündüğü de muamma. Doğal olarak bölünmüşse bölersin. Avrupa’yı kim neye göre ayırmış anlamadım, Asya’nın batıya doğru uzantısı. Arada deniz mi var okyanus mu? Nehir bile yok. Basbayağı Asya’nın parçası. Ortadoğu da kıta olsun o zaman. Bizim de (Ortadoğu) alanımız Avrupa kadar var ve biz de Asya’nın uzantısıyız.

Ne olmuş yani, 42 milyon km olacağına 52 olsun, zaten mantıksız, bu kadar geniş kıta mı olurmuş, bölemiyorsun da! Durumda bir acayiplik olduğunu ben hissediyorum ama herkese tın. Bu, coğrafi bir bölünmeye benzemiyor. Çok büyük oldu birazını alalım anlamında da değil çünkü Asya hala çok büyük. Medeniyetle ilgili bir bölünme; Avrupalıların hinliği yani “Çobanlardan uzak duralım” Gidilecek yer iseniz ve de dünyada başka gidilecek yer kalmamışsa istemeseniz de size gelecekler; dünyada dünyadakilerden kurtulamazsınız.

Avrupa medeniyeti ve kültürüyle farklı bir durum arz ettiği için coğrafi bölünmenin mantıksızlığı dikkat çekmiyor. Ural dağları ayırıyormuş. Dünyanın her yerinde böyle dağlar var, kim kimi ayırmış. Hem dağlar ayırmaz birleştirir.  

Bir de şimdi “Avrasya” diye bir söylem var. Beni doğrulayan bir söylem ve oldukça yaygın.  Çünkü insanlar bizim buraya yazdığımız şeyi görüyorlar. Bu mantıksız, nedeni bilinmez bölünmeyi kabul etmediklerini anlatmak için “Avrasya” diyerek iki kıtayı hiç değilse kavramsal olarak birleştiriyorlar.

Bence Avrupa’yı Asya’dan coğrafi sınırlar değil medeniyet farkı ayırıyor. Çin uzaya gitse bile bu değişmez.

Ama itiraf edelim Avrupa Asya ile bitişik tek kıta olsaydı ve de adı Avrupa değil Asya olsaydı Avrupa olamazdı, bugünkü Asya’ydı. Çünkü Asya kıtasında değişim ancak belki “Tanrıların Arabalarıyla” mümkündür. Çin ileridir, Japon, Kore ileridir ama hiçbiri bir Fransa, İtalya değildir. Bu yapıyla olmaları da mümkün değildir. Japonya dünyanın en ileri ülkesi, harakiri kültürünü(intihar) mantıklı görüyor. Bu arada Japon harakirisini eleştiren yazımızı kimse okumadı. Yazıma baktım acı acı güldüm! Harakiri nasıl normal olabilir ya! Nasıl benim eleştirime katılmazsınız! Hangi nedenle olursa harakiri mantıksızdır. Arkasındaki yüce ruh kadar önündeki cesede de bakmalısınız.

Avrupa işte bu Asya ile ayrılmak istemiştir de Avrupa’nın pek de coğrafi ayrıma uygun olmayan Asya sınırı nasıl belirlendi? Ural dağları olsun demişlerdir ama Ural dağları da bir sınır gibi durmuyor. Dahası Avrupa Asya’dan ayrı durmuyor. Aynı şeyi neden Amerika ya da Afrika için söylemiyoruz, değil mi?

Ersin Kabaoglu bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

7 kıta var güya bunlardan biri Avrupa'dır. Dünyada tüm kıtalar denizlerle ayrılıyor bir tek istisnası padişahımızın pek kıymetli şehzadesi Avrupa kıtası! Coğrafya kitaplarındaki kıta tanımı açıktır: 4 tarafı okyanuslarla çevrili büyük kara parçası. Avrupa, hem coğrafik hem de bilimsel olarak apaçık Batı Asya'dır ya da Asya'nın batısıdır. Yaşım 51 ta çocukluğumda okumuştum. Ünlü bir ansiklopedi de kabullenmeye dayalı kıtadır diye yazıyordu. Quaro adlı bir sitede bir Çekle yazışmıştım. Ezber bozan yorumlarımdan sonra durumu kabul etmek zorunda kaldı. Bana evet aslında kıta olarak tanımlanması yanlış bunun yerine bölge olarak anılmalı dedi. Yani Asya kıtası o kadar büyük ki bu kıtaya aslında Afrika'yı da içine alan (öyle ya insan yapısı Süveyş Kanalı ayırıyor kendisini, Asya'dan) süper kıta da deniliyor. Elbette bir kıta değil, bunu kendileri de biliyor. Ama o kadar bağnazlar ki körü körüne kabul ediyorlar ettirmeye çalışıyorlar. Ayrımın nedeni, kültür, tarih, din, dil ve soy bakımından..

turgut taskin 
 28.02.2018 21:40
Cevap :
Bu güzel yorumu defalarca okudum teşekkür ediyorum Turgut bet.Selamlarımla.  05.03.2018 22:06
 

Bana bu konuda -cocuklugumdan beri- daha da ilginç gelen durum ise tüm kita isimlerinin "â" harfi ile başlayıp yine aynı harf ile bitmesidir! Bir ara "isimleri şairler mi toplanıp verdiler (kafiye olsun diye)" esprisine sığındım. Oysa bu durum, güzel Türkçemizde ki ses uyumunun tesadüfi bir oyunuymuş. Bu arada isimlerin nereden geldiğini de öğrenmiş bulundum...

Ersin Kabaoglu 
 23.02.2016 21:34
Cevap :
Bu da ayrı bir analiz konusu...Dikkatimi çekti zaten.  24.02.2016 17:56
 

Afrika ise adini bir dönem (erken dönemlerinde) Roma'yi perişan eden Kartaca komutanı (H)annibal'i yakalayıp öldüren Roma lejyonundan (paralı askeri birlik) alır! Bu birliğin adı Afric lejyonudur. Velhasıl: anamızın babamızın adını kurtardığımız şükredelim :)

Ersin Kabaoglu 
 21.02.2016 23:02
Cevap :
Ben Afrika'nın adının buradan geldiğini bilmiyordum.  23.02.2016 15:47
 

Bu Avrupa(Europa) sözcüğü de Antik Yunan patentli. Mora yarimadasinin-ve bilumum adalarının- batısında yer alan bir bölge için ;güneşin battığı yer" anlamında bu sözcüğü kullanmışlar. Malum, Antik Yunan Asya yokmuş gibi davranır. Varsa yoksa on-Asya(Anadolu). Öte yandan, Rönesans için "Yeniden doğuş" denir. Burada kasdedilen de "Antik Yunan'in yeniden doğuşu"dur. Batı medeniyeti kendini Antik Yunan'a -ve onun bir ileri versiyonu olan- Roma'ya bu kadar yaslayınca(Greko-Romen) olay (adlandırmalar da) tamamen duygusal (kültürel) oluyor! Biz serbest(güreşçi)lerin bu duruma şaşırması da bu nedenle gayet doğal azizim:)

Ersin Kabaoglu 
 21.02.2016 22:57
Cevap :
Çok değişik bilimsel verilere dayalı bu yorum için sağ olun...  23.02.2016 15:46
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 5245
Toplam yorum
: 13605
Toplam mesaj
: 282
Ort. okunma sayısı
: 663
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster