Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Ağustos '13

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
654
 

Avrupalılar krallıkları ne zaman devirecek?

Avrupalılar krallıkları ne zaman devirecek?
 

ELBİSELER, ELDİVENLER TERTEMİZ! PEKİ YA TAHT?


Bugün Avrupa’da başta İngiltere olmak üzere İspanya, İsveç, Norveç, Danimarka, Belçika, Hollanda, Vatikan gibi ülkeler krallık, Lüksemburg dükalık, Monaco, San Marino, Andorra ve Liechtenstein prenslik olarak yönetilmektedir. Örneğin İngiltere’nin resmi adı “Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığıdır. Lüksemburg’un ise “Büyük Lüksemburg Dükalığı”dır.

Krallıklar  ve Kilise sıkı işbirliği içindedir. Örneğin kral VIII Henri'nin Vatikan'dan ayrılarak oluşturduğu Anglikan Kilisesi olarak bilinen İngiltere Kilisesi’nin (Church of England)  en üst makamı bizzat İngiltere kraliçesidir. Kilisenin baş kardinali de kraliçeye bağımlıdır. Laik yönetim yoktur, din ve siyaset işbirliği halindedir. Tüm bu köleci ve sömürgeci krallıkların geçmişleri mazlum halkların, yok edilen ulusların kanlarıyla yıkanmış ve hala yıkanmaktadır. Tüm o görkemli, pırıl pırıl süslü püslü elbiselerin altında her türlü iğrençlik ve yalanlar vardır. 

Perde ardındaki kral ve kraliçenin, dük ve prenslerin nihai onayı veya oluru olmadan o ülkelerde yere yaprak bile düşmez. Yani bizdeki cumhurbaşkanlığı makamı gibidirler. Kral ve kraliçelerin ülkelerin yönetiminde etkileri olmadıkları, sorumsuz ve simgesel bir makam oldukları yolundaki görüşlerin tümü palavradır.

Oysa gerçek demokrasi halkın doğrudan yönetimidir. Bir ülkede resmen onaylanmış ve kabul edilmiş bir aristokrat sınıf varsa o ülkede demokrasi göstermeliktir. Siyasal aktörler sahnede şov yapar, halk da bunu zokasıyla birlikte yer ve yutar. Halk  saf saf geçmiş tarihiyle böbürlenir ve bu krallıkların sonsuza dek süreceğine inanır.

Neden hiçbir çağdaş Avrupalı düşünür, filozof,  bilim adamı bu krallıkların ortadan kaldırılmasını, laik düzene geçilmesini önermiyor? Niye “Avrupa Baharı” olmuyor bir türlü o ülkelerde?  Hadi bakalım pamuk düşünceler eyleme! Tüm Avrupa uluslarını bu ortaçağdan kalma, feodal ve kokuşmuş krallık, dükalık ve prenslikleri devirmeye davet ediyorum. Diren Avrupa !

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yorumum Mustafa beye cevapdı.

Keniron 
 22.08.2013 11:46
Cevap :
Teşekkürler. Geçmişte engizisyon ve haçlı seferleri ile yüzbinlerce insanın haksız yere öldürülmesine neden olmuş Roma Katolik Kilisesi, Vatikan Devleti ve Vatikan Bankası aracılığı ile yoğun bir şekilde siyaset ve ticaretin içindedir. Aynı şekilde, Anglikan Kilisesi de ticaret ve siyasetle çok yakın ilişkidedir. Dini temellere göre kurulmuş İsrail devleti de Musevilik ile iç içedir. Tüm hukuk işlemleri ve gündelik yaşamda Tevrat kurallarına geçiş üstünlüğü verilir. İsrail gibi olmaya özenen Müslüman ülkelerde de din ve siyaset her zaman birlikte yürümektedir. Budizm, Hinduizm, Şintoizm gibi uzak doğu dinleri de. Anlaşılan o ki hangi din olursa olsun siyaset ve ticaretle haşır neşir oldukları açıktır. Dünya devletleri yakın bir gelecekte patlaması muhtemel bir üçüncü dünya savaşında imanlı insanlara gereksinim duyacağından dinin insanlık üzerindeki baskısının artarak sürdürüleceğine kesin gözüyle bakabiliriz. Tüm güçleriyle o son savaşa hazırlanıyorlar!  24.08.2013 20:50
 

Krallar aynı zamanda kiliselerinin başı,yani imamı,yani halifeleri..:) Nasıl dine karışmaz?Bugün o işi zamanında hallettiği için böyle rahatlar...Anglikan kilisesinin doğuşu,protestanlığın doğuşu bunların bi inceleyin.Son 700 yıllık Avrupa tarihi bunun kanlarıyla dolu.Roma nın bağnazlığına Almanlar protestanlıkla,İngilizler krallarının liderliği ile isyan etmiş ve ayrılmışlar...Yoksa öyle tatlı tatlı geçindiklerine bakıp,din yok şahane bi vaziyet değil yani.Sen Anglikan kilisesine ve temellerine bi kaç cümle salla bakalım....?Dine değil Anglikan kilisesine sallıyacaksın ama :)

Keniron 
 22.08.2013 11:41
 

Neden Avrupalı düşünürler Avrupa'daki krallıkların kaldırmayıp "laik" düzene geçilmediğini soruyorsunuz. İngilizlerin "laik" düzene ihtiyacı yok ki. Onlar bu işi çoktan hallettiler, sekülerleştiler ve sözüm ona aydınlanma dönemini yaşıyorlar. İngiltere'de devlet dine karışmaz, Diyanet İşleri gibi bir kurumu yoktur, haliyle de İmam Hatip liseleri filan da yoktur. Siz kabul etmeyeceksiniz ama bizim laiklik dediğimiz düzen dünyanın en aptalca kurgusudur ve dini öğretiye meşruiyet kazandırmaktan başka bir işe yaramaz. Zaten laikliğin kabulünden sonra din sektörüne ayrılan trilyonlarca kaynağı göz önüne alacak olursanız laik Türkiye'nin hemen hemen bütün kurumlarının cemaatler tarafından kuşatılmış olmasına hiç şaşırmamak gerekir. CHP'nin ve de elbette Atatürk'ün en büyük hatası da bence laiklik adı altında ılımlı bir din yaratmak istemiş olmalarıdır bunu da zaten ellerine yüzlerine bulaştırdılar. Bugün laikliği kim savunuyor? Recep Tayyip Erdoğan değil mi? Sevgi ve selamlarımla

Matilla 
 20.08.2013 21:22
Cevap :
Yorumlarınıza teşekkürler. İngiltere’de din ve devlet yapışık ikizler gibidir. Birlikte düşünür, birlikte yer, birlikte içerler, birlikte karar verirler. Diyanet İşleri yerine “İngiltere Kilisesi”, imam hatipler yerine de bir sürü ilahiyat koleji ve papaz okulu vardır. Fakat bunların hiçbiri bizdeki gibi gericiliğin ve şiddetin kalesi konumunda değildir. Laiklik konusuna gelince: Türkiye laik değildir, hiçbir zaman da olamadı ve olamayacak: Çünkü Diyanet İşleri personeli ve imamların maaşları Atatürk zamanından beri devlet tarafından ödenmektedir. Demokrasiler için son bir nokta daha: Siyasal kaygılar ve ülke güvenliği söz konusu oldu mu Batı ülkelerinde “demokrasi” anında rafa kalkar. Son olarak Guardian gazetesinin Snowden ile ilgili bilgisayar kayıtlarının İngiliz hükümetince yok edildiği kesinleşti, Prenses Diana’nın ise (muhtemelen Kraliçenin emriyle) SAS komandolarınca öldürüldüğü güçlü bir olasılık ortaya çıktı. İngiliz halkının iradesi nerde peki? Esenlikler.  23.08.2013 8:33
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 129
Toplam yorum
: 179
Toplam mesaj
: 8
Ort. okunma sayısı
: 1729
Kayıt tarihi
: 27.07.06
 
 

1968 yılından bu yana dinler tarihi, mitoloji, sosyoloji, antropoloji, dinbilim, teozofi, metafiz..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster