Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Haziran '15

 
Kategori
Meslekler
Okunma Sayısı
461
 

Avukatları nasıl bilirsiniz?

Avukatları nasıl bilirsiniz?
 

hukukihaber.net


Her meslekte onurlu, dürüst insanlar olduğu gibi, ahlaksız, üç kağıtçı insanlar da vardır. Bugüne kadar hemen hemen her meslekte insanlar tanıdım. Ama herhalde rastlantı olacak, bugüne kadar dürüst bir avukat karşıma çıkmadı.

Uzun zamandır 38 dairelik bir sitenin yöneticisiyim.  Özellikle emekli öğretmenler, ve diğer bütün daire sakinleri aidatlarını muntazam öderlerken, mesleği avukatlık olan bir daire sakini üç yıldır aidatlarını ödememektedir. Herhalde bugüne kadar yirmi otuz kere telefon açmama, ve her seferinde önümüzdeki hafta yatıracağım demesine rağmen, en sonunda telefonlarıma bile çıkmamaya başladı. Geçenlerde oğlunu gördüm, tamam önümüzdeki hafta yatıracağız dedi. Bakalım Pazartesiye kadar bekleyip, oğlunun da ona benzeyip benzemediğini anlayacağım. Aslında o kadar küçük paralar için icraya vermeye değmez, eminim, bir yolunu bulup, davayı uzatıp giderler.

Geçenlerde bir avukat arkadaşıma da, bu konuyu anlatıp, “Sizin meslektekiler yaramaz adamlar” dediğimde. “Hiç sorma, ben de aidat davalarına bakıyorum. Aidat borcu olanların hemen hemen hepsi Avukat” dedi.

Geçenlerde eşim, zaman zaman bize de gelen, ve dairelere temizliğe giden, bir hanımın durumundan söz etti. Ben de sitenin merdivenlerini o hanıma temizletirim. Kadının şöyle bir sorunu olduğunu söyledi.

Oğlunu bir kursa yazdırmış. Kursun ilk üç taksidini ödedikten sonra, diğerlerini ödeyememiş. Çünkü yazlık yerlerde kadının kış aylarında iş bulması güçmüş. Kadının kocası da İstanbul dışında elektrik işleriyle uğraşıyor, ama çalıştığı yerden parasını düzenli alamıyormuş. Dolayısıyla kadın kursun diğer taksitlerini ödeyemeyince evine icra gelmiş. Gelen avukat, “Buzdolabını ve televizyonu haczedeceğiz. Ama sen borcunu taksitle ödeyeceğin konusunda buraya imza atarsan, bu mallara haciz uygulamayız.” demiş.  Aslında yeni çıkan kanunlara göre artık ev eşyaları haczedilemiyor. 

Eşim bana bunu söyleyince, “Kadın sakın imzalamasın, yoksa ödeyemezse ceza evine girer dedim.” Eşim daha sözümü bitirmeden, "Kadın imzalamış, ve avukat da, kadın  hakkında 3 ay hapis istemiyle dava açmış" dedi.. Bu avukat dürüst biri olsa, zaten muhtaç olan kadının ev eşyalarını haciz ettirmekle korkutmaz, ve imza alırsa da en azından, “Bak bunu imzalıyorsun, ama ödemezsen hapse girersin” diye ikaz eder. Tabii, avukat bunların hiç birini yapmamış.

Yasalara göre icra taahhüdünde bulunan kişi taahhüdünü yeride getirmezse, ceza evine giriyor.

Sonuç olarak kadının cezaevine girmesine izin vermedik tabii ki…

Bundan sekiz yıl önce bloğumda kullanmış olduğum bir fotoğraf yüzünden , bir Avukat benden fotoğrafın telif hakkıyla ilgili olarak suç duyurusundan vazgeçmek için  5000 TL. istemişti. Neyse ki, sonunda savcılık hakkımda takipsizlik kararı verdiğinden bu parayı ödememiştim. O konuyla ilgili yazdığım bir bloğa 2009 yılında kaybettiğimiz blog yazarımız rahmetli Mustafa Mumcu aşağıdaki yorumu yazmıştı.

“Avukat arkadaşlar darılmasınlar ama, üçkâğıtçı olmayan avukat zor para kazanır. Dünyanın her yerinde böyle ama, sadece Türkiye'de değil. EHER GLAUBE ICH AN DIE UNSCHULD EINER HURE, ALS DIE GERECHTIGKEIT DER JUSTIZ. Meali: Bir fahişenin bakire olduğuna inanırım ama adalet makamlarının adaletine asla..

Bu konuyu bir fıkra ile tamamlamak istiyorum. Ama bunu dürüst avukatlar üzerine alınmasın. 

Zengin bir ailenin kızı avukat sevgilisinden hamile kalmış. Avukat genç, kızla evlenmek istemiş. Kız bu evlilik konusunu ailesine soracağını söylemiş. Ailenin büyükleri bu konuyu aralarında konuşmaya karar vermişler. Konuşma sonunda ailenin kararı olumsuz olmuş. Kızın o avukatla evlenmesine karşı çıkmışlar. Kararların gerekçesi ise şuymuş.

“Aileye  bir avukat gireceğine bir p.ç girsin daha iyi”

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Hukuk fakültelerinde İnsan Hakları dersleri boş mu geçiyor? Meslek tercihinde liyakata göre mi karar veriliyor? Barolar, bazı avukatların -haksız ve hukuksuz- eylemlerini denetliyorlar mı? Hukuk konusundaki şikayetler yalnız bunlardan mı ibaret? Demokratik tercihinizi, doğru kullanıyor musunuz? Haksızlık yapan, yapanın yanında menfaat sağlamamalıdır. Sonuç: "Balık baştan kokar." (İdarenin tutumu bozuk olan toplumda her şey bozuk olur.) Hukuk ve eğitimde ivedilikle revizyon yapılmalıdır.

Şenol Elbay 
 29.06.2015 17:20
Cevap :
Zaten adalet, ülkemizde yerlerde sürünüyor Şenol bey. Kimsenin kimseyi de denetlediğini hiç sanmıyorum. Uyanık olanlar parayı götürüyor. Teşekkürler....   30.06.2015 17:25
 

Sizi okumayı bu yüzden seviyorum Erol Bey, hep hayatın içinden, hepimizin başına gelebilecek konulardan ve gündemden bahsediyorsunuz, ilgiyle okuyorum ben de:) Avukat bir akrabam var ama o da erken yaşta işi bırakıp Kuşadası'na yerleşme hayalleri kuruyor, sebebi ise bu mesleğin kendisini çok yıpratmasıymış:) Bizim apartmanda hiç avukat yok ama, nedense kimse aidatı zamanında ödemeye yanaşmıyor. Hatta şöyle bir durum bile yaşıyoruz: 1. katta oturan komşularımız, asansörü kullanmadıkları gerekçesiyle (ki hepimizden çok kullanıyorlar:), asansör bakım parasını ödemeye yanaşmıyorlar:) Böyle bir hakları var mı bilmiyorum ama bizim apartman da biraz tuhaf işte:) Sevgilerimle.

Mor Okyanus 
 28.06.2015 14:39
Cevap :
Giriş katında otursalar bile komşularınızın asansör de dahil aidat ödememe hakları yok Sibel hanım. Avukatlara gelince, onların işi yasaların boşluklarından yararlanarak, borçlu oldukları durumlarda, olabildiğince borçlarını geç ödemek, alacaklı oldukları davalarda ise borçlulara doğru bilgi vermeden taahhütte bulunmaları sağlamak. Ne yazık ki, yasaları bilmemek, kişileri yasaların sorumluluğundan kurtaramıyor. İlginiz için teşekkürler. Sevgiler, selamlar....  28.06.2015 16:43
 

Güvendiğim,inandığım bir avukat var Erol Bey fakat o kızcağız da zaten avukatlık yapmıyor.Yazdıklarınıza katılıyorum .Selam ve sevgilerimle.

Şennur Köseli 
 27.06.2015 15:36
Cevap :
Mutlaka dürüst avukatlar da vardır Şennur hanım. Ama ben bugüne kadar sözüne güvenilir birine rastlamadım. Hele o aidatlarını ödemeyen avukat aklıma gelince böyle bir yazı kaleme almak ihtiyacını hissettim. Teşekkürler. Sevgiler, selamlar...  27.06.2015 17:52
 

Erol Bey çok da haksız sayılmazsınız ama illa ki çok dürüst avukatlar da var. Avukatın tüm görevi bildiğiniz gibi müvekkilinin haklarını savunmak. Genel anlamda böyle olmasına rağmen bazıları da karşı tarafın avukatı ile anlaşıp ortak çıkarlarına göre davranıyorlarmış. Sonuç olarak paranın hakimiyeti diyelim...Selamlar, mutlu kalın...

Ayşegül HAYVAR 
 27.06.2015 11:36
Cevap :
Kendi müvekkillerini de para uğruna satan avukatlar olduğunu da duymuştum Ayşegül hanım. Bir de bilinen bir fıkra vardır.
Bir avukat babanın oğlu da, avukat olmuş. Babasının davalarından birini üzerine alıp, davayı karara bağlatmış. Babası bu durumu görünce "Oğlum, ben seni bu davanın gelirleriyle okuttum. Neden davayı hemen bitirdin ki?" demiş. Teşekkürler. Saygılar, selamlar....  27.06.2015 17:51
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 975
Toplam yorum
: 7880
Toplam mesaj
: 126
Ort. okunma sayısı
: 3315
Kayıt tarihi
: 16.01.07
 
 

2017 Basın özgürlük endeksine göre 180 ülkeden 155. sırada olan ülkemizde yemek tarifleri  ve tel..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster