Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Ocak '07

 
Kategori
Edebiyat
Okunma Sayısı
3947
 

Ay Büyürken Uyuyamam..

Ay Büyürken Uyuyamam..
 

Şiir yaşamımızın içerisinde sürekli.. İlkokul çağlarında başlıyor yaşamımızın bir bölümünü kaplamaya.. Okuyoruz.. Ezberliyoruz ve sevmeye başlıyoruz okuya okuya.. Çünkü duygularımızın en güzel ifade şekli oluyor şiir bizim için.. Şiirlerde, kendi yaşamımızdan.. Duygularımızdan birşeyler buluyoruz çünkü..

Ben de böyle sevmeye başladım şiiri ...okuyarak..bir çok şairimizin şiirlerini içeren şiir kitaplarına sahip oldum yavaş yavaş...Edip Cansever..Orhan Veli..Ümit Yaşar Oguzcan.. Ahmet Muhip Dranas.. Necati Cumalı..bunlar ilk aklıma gelenler.. kitaplıgımda daha pek şairimizin şiirlerinin yer aldıgı şiir Antolojilerim de bulunuyor.. yagmurlu günlerde kanepe uzanıp şiir okumayı çok severim..

Güzel Aydınlık......

Akdeniz göklerinden,

Köpüklerden..limon çiçeklerinden..

Gözlerimde kalan aydınlık,

Nesrin'i ilk defa öptüm..

........demiş Necati CUMALI

Necati Cumalı'yı anlatmak istiyorum biraz kendimce..dilim döndüğünce..1921 yılında bugün Yunanistan sınırları içerisinde bulunan Florina'da dogmuş..uzun yıllar sonra Türkiye'ye göç ederek İzmir'in Urla ilçesine yerleşmişler..Orta ögrenim İzmir'de.. Yüksek ögrenimini Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinde tamamlamış.. bir dönem İzmir'de avukatlık ve memurluk da yapmış..Şiirlerinden bazıları;Güneş saati..Balkon..Güneş delisi..Güzel aydınlık..Aşkın en güzel yönü..Kitapları;tütün zamanı.. acı tütün..yagmurlar ve topraklar..aşk da gezer..

1964 yılında ilk uluslararası ödülümüzü kendisinin yazdıgı ''Susuz Yaz'' hikaye kitabından sinemaya uyarlanan filmi ile Berlin film festivalinde ''altın ayı'' almıştık.. Hülya Koçyiğit ve Erol Taş oynamıştı..ve Metin Erksan yönetmişti..daha başka pek çok eseri sinamaya uyarlanmıştı..ben yıllar evvel ''nalınlar'''ı izlemiştim mesela.. Türkan Şoray'ın ve Cihan Ünal'ın ''Mine''adlı filmini de..ayrıca bildiğim kadarı ile ondokuz oyunu da var..

10 ocak 2001'de kaybettik kendisini..''Ay Büyürken uyuyamam''adlı kitabı yayınlandıktan sonra vefat etmişti..sanıyorum ki, ay olanca büyüklüklüğüyle geceyi doldurdugu vakit, bir gece yarısı kaybetmiştik ...o günden bu yana tam altı yıl geçmiş.. geçen hafta ölüm yıldönümünde, Urla belediyesinin Urla'daki evinde düzenlediği törenle anılmış.. 6.Cumalı buluşmasında..

Bu ay'lı geceler deli ediyor beni..

Kimi etmiyor ki?

Ay büyürken uyuyamıyorum!

Ay büyürken yaşayamıyorum!

Ah ipek yüzlüm ah!..

Bu gece ay büyüsün,bırak

Seni sevemiyorum,seni sevemiyorum...

demişti çok çok evvel... oysa ki,gecenin karanlıgında gökyüzünde parıldayarak.. karanlık odalarımızı ışıgıyla aydınlatan ayışığı o kadar masumdu..

''Ay büyürken uyuyamam'' adlı hikaye kitabı Necati Cumalı'nın Türk toplumundaki cinselliği işlediği tek hikaye kitabı...bana henüz alıp okumak nasip olmadı ama,en kısa zamanda edinip başucuma koyacagım..Biliyorsunuz bizler yaşarken hiç bir şeyin degerini bilemiyoruz..onlar yaşarken gerekli ilgiyi gösteremiyoruz... kaybettikten sonra da unutulmaya mahkum etmememiz gerekiyor.. yaşatmak gerekiyor.. ben'ce..

Sevgi'yle..

Kaynakça:Biyogrofi.net.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

sözcükler çok özel araçlar. başka hiçbir üretime benzemiyorlar. büyülü evrenim sözcüklerle anlam kazanıyor. sözcükler sözcüklere ilişiyor. birlikte büyüyoruz. sevgi ve saygılarımla

Süleyman Yüzübenli 
 10.02.2007 16:12
 

Şiir daha özgür ifadeleri içerdiği belli kalıplara bağlı kalmadığı için mi güzel.Ne dersiniz?

Ctmaksaray1973 
 17.01.2007 9:26
Cevap :
Evet haklı olabilirsiniz..bence de şiir duygularımızı düşüncelerimizi özgürce ifade edebildiğimiz bir yazım şeklidir.selamlar..  17.01.2007 12:11
 

Seni neden sevdiğimi ,bu yazın iyice anlattı bana , duygusalsın uslu kuş, çok duygusal. yüreginde her daim bir şiir saklı olsun..***** '' Biliyorum/matarada su/torbada ekmek/ve kemerde kurşun değil şiir/ama yinede/matarasında su/torbasında ekmek/ve kemerinde kurşun kalmamışları ayakta tutabilir.''***Nerde ,ne zaman okudum bilmiyorum, bu şiiri ama aklımda kalmış senle paylaşmak istedim..

Portakal Çiçeği ve FISILTI 
 16.01.2007 21:34
Cevap :
O senin yüreginin güzelliği Serap'cım..soyadın gibi ince ve duygulusun..ben de seni bunun için sevdim güzel arkadaşım..yaşamın şiir kadar güzel aksın...selamlar sana:))))  16.01.2007 22:20
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 319
Toplam yorum
: 4719
Toplam mesaj
: 557
Ort. okunma sayısı
: 1382
Kayıt tarihi
: 29.10.06
 
 

"Ben; hiç yalnız kalmadım... Kalabalık bi ailede yere atılan yataklarda Yan yana, baş başa, el el..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster