Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Eylül '07

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
642
 

Ay'da yansıtıcı üssü ne zaman !

Ay'da yansıtıcı üssü ne zaman !
 

Ne uzayı kirletirsiniz, ne de atmosfere atıklarınızı, çöplerinizi dökersiniz. Olsa olsa ay'ı çöplük yapar onuda melekler görmesin diye gömersiniz. Herkesi veya herşeyi kendiniz gibi sanarsınız.

Sahi neden Ay'ı kullanıma başlamadı bu insanlar diye düşünürken ilk istasyon veya üs arzusu olanlar yavaş yavaş ortaya çıkıyor.

Google bu imkanı sağlayacak olanlardan hizmet almaya talip. Hele bir başlasın anten montajları bizden bile müteahitler devrilmeyecek kuleleri dikmeye talip olurlar. Ama sıra bize ne zaman gelir bilmem. Başka bir gezegen vaya uydu bulurlarsa o zaman biz de ayın yolunu öğrenmiş oluruz.

"Google, Ay'dan görüntü peşinde'"ymiş. X Ödülü Vakfı'nın Ay robotu için 20 Milyon dolar ödül vereceği açıklanmış. Tabii bu şartlı imiş eğer robot sabit olursa o zaman ödül 5 milyon dolara inecekmiş.Hareketli robot en az 5 Km. den uzaklara gidebilmeliymiş. Bilirkişileri kimden götürürler bilmem de, ya eksik ya fazla ölçülür, niza çıkmasın.

Bu Ay üssüne veya hareketli radar üssüne Japonya hemen talip olacak ki nereye inebilirim diye, Uzay keşif uydusu gönderiyor, alelacele uzaya. Ama ödül verecek kuruluşun şartları değişik. "Daha önce Ay'a giden araçların görüntülenmesi ya da Ay'da buz veya su bulması halinde " 5 milyon dolarlık ek ödül verileceği belirtilmiş.

Japonların programı ise 355 milyon dolar bütçeli. Bu ikramiyenin esamesi okunurmu. Ben maliyet ve finansman kaynağını ve fizibilitesini kim yapacak bilmem ama bizim buralarda anlayan çok çıkar.

Ay dünya için uzaylılardan önce el konulacak en tabii radar ve üs olacak hazır uydudur. Bu günlerde uzay masalları çoğaldı bakarsın bizden korkup dünyaya inemeyen bilinmez ufo'lular ayı keşfedip el koyabilirler. El çabukluğu marifettir. Kapitalizmin boy verip soy soyladığı çağımızda önemli olan rakabettir. Erken gelen oturur.

Çevremiz de de öyle değilmi, kurtuluş savaşında şehit olanın geride bıraktığı yerler gözü açıkların elinde kalmış. Bizim kadastro çalışmalarımız ne zaman bitti veya bitecek ki. Adamlar ayı paylaşmak üzereler. Haliyle adamın arazisi olurda yansıtıcı ve antenlerini kurmaz mı. Yörüngede dönen uydulardan çok ta uzun ömürlü olur. Bize de fahiş fiyattan kirlarlar. Ya birde yer yok deseler. Bu sefer Ay da üs için bazı yolları aşındırırız.

Ay'ın Dünya'ya bakan yüzüne dünya için istasyonlar kurarlar, öbür uzaya bakan tarafına da uzayı gözetlemek için uzay teleskopları yerleştirirler. Bu arada uzayı dinlemek için sinyal istasyonları elbette kurulur. gerçek uzaylıları aramak için.

Hiç düşünmüyorler ki Ay'ın tabii olarak insanların emrinde uzay üssü olduğunu. Bu insan oğlu önce illa israf edecek, çevreyi atıklarla kirletecek, sonra aklı başına gelecek. İşte Japonya daha uyanık "Ayın köken ve evrimini daha iyi anlayabilmek amacıyla yarın uzaya sonda ve gözlem uyduları gönderecek." Ayın mineral ve zenginliklerini öğrenmek için. Adamlar önce kıymetli yeri tesbit edip ona göre inecekler. Hani ilk kazma vuran sahipleniyor ya. Boşa kazma vurmayalım diyorlar.

Yoksa 1969 dan buyana Apollo progragramları bu kadar uzakta kalmışken, bu süreç içinde teknolojinin bu kadar yol almasından sonra Japonya'nın uzaydan iciii diyecek hali yok, adamlar hep ciddi iş yaparlar. Kaguya denen uzay aracının görevi çok önemli anlaşılan. Uzaktan da olsa hedef ciddi olmalı.

Biz de böyle ciddi projeler özlemi içinde, seyredelim uzayda gezenleri, aletimiz olsa bari oturduğumuz yerden bakacak.


Nariçi.Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

ordular ilk hedefiniz aydır. ileri! hücummmmm

Canan Öz 
 14.09.2007 23:44
Cevap :
Teknolojistlere demek gerekir. Finans kaynağını da uyarmak lazım. Ama bu yazı da çok konu geçti bu açılardan da baktınızmı. Teşekkür ederim, sevgiler-selam.  15.09.2007 13:02
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 376
Toplam yorum
: 933
Toplam mesaj
: 229
Ort. okunma sayısı
: 1811
Kayıt tarihi
: 06.07.07
 
 

Hayat herkes için aslında yalnızlıktır. hiç kimsenin doğal garantisi yoktur. (Günlük atüel haberl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster