Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Mayıs '18

 
Kategori
Kent Yaşamı
Okunma Sayısı
24
 

Ay İnanmıyorum

Ay İnanmıyorum
 

salih arıkan


Siyasi Partilerin Seçim Beyannamelerini inceledim. Ak Parti ve CHP engellik meselesine çalışmış. Saadet partisi beni hayal kırıklığına uğrattı. Bir cümlelik bir ifadeyle geçiştirmişler. Seçmenin takdirlerine sunuyorum. Ak Parti zaten 16 yılda yaptıkları belli. CHP engelli bildirgesi yaşanılan sorunları tespit noktasında güzel. Ama ben chpnin vaatlerine ay inanmıyorum dedim çünkü büyük şehir ve ilçe belediyelerinin hizmet kalitesizliklerini görüyorum.

Öncelikle erişilebilirlik açısından en kötü ilçe konak. Tam bir köy. Ama belediyemiz engelsiz su sporları yarışması düzenliyor. Nerde ormanda niye konakta engeller kalkıyor deyip de konak sokaklarında etkinlik yapmıyorsunuz. Etkinlik mi yahu konak sokaklarında yürümek mümkün değil ki. Bir kahvaltı salonu var. Adam içeri masa koymamış tüm masaları dışarı koymuş. Niye işgaliye veriyor. chpli bir belediye ispanyaya adam gönderiyor. Neden erişilebilirlik uygulamalarını görsün diye. Aynı belediyeye niye kaldırımlar işgal altında diyorsun oda paraya ihtiyacım var diyor.

İspanyaya arkadaşlarını tatile gönderdin değil mi nasıl kılavuz çizgiler bozluyor yine adi maddelerden oluşan çizgileri niye aynı şirketten alıyorsun demek ki arada birileri götürüyor. Yoksa adi kılavuz çizgi malzemeleri niye ısrarla döşeniyor. Niye kılavuz çizgiler TSE sıtandartına uygun değil. Niye rastgele düzenlenmiş. Benim olay yaşadığım yer  sürekli masa sandalye konuluyor. Dün yine masa sandalye vardı. Daha önce konak belediyesine şikâyet ettik. Evet, masa sandalye var ama işgaliye ödüyor. Sonra dayakları biz yedik mahkemeyi de yalancı şahitlerle kazandılar.

Gelelim büyük şehir belediyesine. Otobüslerde nereye geldiğimizi ve geleceğimizi belirtir sesli uyarı sistemi yok. Defalarca yazdık belediyenin böyle bir derdi yok. Söylendiğine göre belediye şirketle yaptığı sözleşmeye koymayı unutmuş. Değerli görmeyenler sizde bu zihniyete oy vermeyi unutun. Raylı sistemler tam erişilebilir değil. Kaldırımlar işgal altında yaya geçitlerinde sesli uyarı sistemi yok. Kaldırımlar işgal altında kimse gelmesin diye uzaklara engelli yaşam kampüsü yaptılar. Engelli meclisi bilerek ve isteyerek çalıştırılmıyor. Engellilerle ilgili İzmirde dişe dokunur bir faaliyet yok. Engelsiz İzmir kongreleri yapıldıkça birileri zengin oldu bizim haklarımızı daha geriye gitti.

Bizim üzerimizden kimseye faydası olmayan faaliyetler yapılıyor. Önce belediyeler İzmirde erişilebilir olsun. Belediyeler belirli derneklerin tekelinde ve onların dışında büyük pastalarda yer verilmiyor. Son derece ayrımcı uygulamalar var. Büyük şehir ve ilçe belediyelerinin engelli bakım ve rehabilitasyon merkezleri yok. Engellilerle ilgili kurslar ve eğitimler danışmanlık hizmetleri yok. Önce CHP elindeki belediyelerin sınırlarında erişilebilirlik sorunlarını çözsün. Bizi esnafla karşı karşıya getirmesin. Ben sizin vaatlerinize inanmıyorum.

Salih Arıkan,Tel: 0506 514 96 93

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1156
Toplam yorum
: 31
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 64
Kayıt tarihi
: 17.11.16
 
 

1977 Manisa Akhisar'da doğdum. 1986 İzmir Bornova İzmir Körler Okulu'na başladım. 1997 İzmir Karaba..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster