Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Nisan '17

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
76
 

Ayağımıza olmayışı ayakkabının ölçüsünden değil ayağımızın şeklinden

Ayağımıza olmayışı ayakkabının ölçüsünden değil ayağımızın şeklinden
 

Valla naspın adamlar daha; 36,37,38,41,42,43… Numara numara ölçü koymuşlar. Ayakkabı bu milimetrik ölçemezler ya ki hadi o bile olsa hiçbir ölçüye uymayan şekil ayaklarımıza yine olmayacak…

42 numara alıyorum olmuyor, 43 alıyorum geniş; 42,5 numara mı var…”Abi senin ayağında tarak var ondan belki” Hani nerede, saçımı tarayım!

Adamın ayakkabısına bahane buluyoruz, “kalıbı oturtamamış” İyi de bizim ayağımızın hiç kalıbı yok. Giyiyoruz ayağımız milim değişmiyor (sonuçta et kemik insan şişer daralır bir şeyler yapar) manda derisi ayakkabı esniyor filam, “Abi yardımcı olayım” diyor.

Herkes ayakkabıya bahane buluyor, ayağına bahane bulan yok, şekli bozuk işte görmüyor musun özel dikmek lazım; topuk kocaman parmaklar minnacık, düztaban parmaklar yaba gibi, benim diyen postala başparmağını bile sokamazsın; iri olduğu için değil şekilsin olduğu için.

Ayakların böyleyse itiraz etmeyeceksin, ayakkabı sipariş olmaz pantolon mu diktiriyorsun. Büyük al tangır tungur, küçük al giyerken dans et.

Doğru bazen araba lastiği gibi ayakkabı yapıyorlar, yol düzeltir. Öyle ki kalıp filam hak getire, içine her şekle giren süngeri koydum o bile oturmadı. Bazen de öyle güzel kalıba sokuyorlar ki küçük ya da büyük numaralar bile ayağınıza oluyor, ben girsem şeklim düzelir.

NAHİDE ÇELEBİ, Şahin ÖZŞAHİN bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kerim Kardeş! Size katılıyorum, ayak şekli önemli.Selam ve sevgiler.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 28.04.2017 14:16
Cevap :
Haklısınız, ayak şekli önemli...Benimki tarak mesela sivri burun giyemem  05.05.2017 13:15
 

Merhabalar. Hazır kalıp ayakkabıların ayağımıza tam olmadığının nedeni, elbette ayaklarımızın yüzünden. Bir zamanlar benim ayakkabı tamircisi bir arkadaşım vardı, sürekli onun dükkanına gider, hem onu seyreder, hem de sohbet ederdik. Arkadaşım, ayağınızın şekline göre ölçüyü alır, size ayakkabıyı diker ve ayağınıza giydirir. Nasıl mı yapardı? Elindeki hazır ayakkabı kalıplarının üzerini aldığı ölçüye göre parça derilerle besler ve ayakkabı sayasını hazırladığı kalıba geçirir ve dikerdi. Hatta bazen sayayı da elindeki derilerden kendi dikerdi. Kalıbın üzerine geçirilen ayakkabının deri kısmına SAYA denir. Bizim sülalede erkek ve kadınlarımızın ayaklarının baş parmaklarının sağ tarafında kemik büyümesi vardır. Bu büyüme en az bir baş parmak iriliğinde ve sağa doğru çıkıntılı şekilde büyür. İşte hazır ayakkabılar bunların ayaklarına asla olmaz. Bunlar hep ayakkabıcıya özel ölçü üzerine sipariş verirlerdi. Selam ve dualarımla.

Recep Altun 
 27.04.2017 5:27
Cevap :
"Bir zamanlar benim ayakkabı tamircisi bir arkadaşım vardı, sürekli onun dükkanına gider, hem onu seyreder, hem de sohbet ederdik. Arkadaşım, ayağınızın şekline göre ölçüyü alır, size ayakkabıyı diker ve ayağınıza giydirir. Nasıl mı yapardı? Elindeki hazır ayakkabı kalıplarının üzerini aldığı ölçüye göre parça derilerle besler ve ayakkabı sayasını hazırladığı kalıba geçirir ve dikerdi. Hatta bazen sayayı da elindeki derilerden kendi dikerdi. " Çok anlamlı bir yorum, ilgiyle okudum. Hatta bu işi yaptığınızı düşündüm.Selamlarımla.  05.05.2017 20:13
 

bir de aldığın ayakkabının biri bir ayağına sıkı diğerine bol gelebiliyor. bu durumda, çık işin içinden.

Şahin ÖZŞAHİN 
 26.04.2017 22:56
Cevap :
Evet böyle de oluyor bazen Şahin bey.  05.05.2017 20:06
 

40 numara giyiyorum;)) Bazen 41;)) buna rağmen ayaklarım çok kibardir..;)))))

Selda Çakmak 
 26.04.2017 21:18
Cevap :
Bir bayana göre 40-41 numaralar büyük sayılır, neredeyse ben giyiyorum ama sen ayaklarım kibardır diyorsan herhalde öyledir; inşallah!Umut ederim!  30.04.2017 20:39
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 4712
Toplam yorum
: 12716
Toplam mesaj
: 282
Ort. okunma sayısı
: 670
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster