Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Haziran '12

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
1093
 

Ayağını yorganına göre uzat

Ayağını yorganına göre uzat
 

YA YORGAN YOKSA, İŞTE O ZAMAN FELAKET..


Nerede olursak, hangi koşulda yaşarsak yaşayalım, doğacak  sıkıntıları engellemek, iç ekonomimizde, refahı sağlayabilmek için, zorunlu olan tek şey yorganımızın boyudur. Hayatımızın planını yorganın boyuna, yada kendi boyumuza endekslenmek tamamiyle bizim elimizde. Ölçüde yorgan sabiti, beden ise değişkeni çağrıştırır.

Yorganımızın bir metre ( yani bin lira) olduğunu düşünelim, ( ki gönlümüz isterki ikibuçuk, yada üç metre olsun. ) Naçizane eldeki yorganla idare etmek zorunluluğunu ele alırsak,  ayaklarımızın dışarıda kalmaması için, bedenimizin şekilden şekile girdiğini göreceksiniz. Muhtemelen son şeklimiz karnımıza doğru çekilen ayaklar olacaktır. Bana kızdığınızı tahmin edebiliyorum, hayat felsefem şükretmek üzerine kurulu olduğundan, ya yorganım olmasaydı diye düşünürüm. Madem yorganımın boyu belli, pollyannacılık oynamanın hiç sakıncası yok sanki. Bu arada elimizdeki exstra malzemeleri unutmayalım, hayal gücü mesela… Hayal gücünün sınırı yok ama,  ihtimaller içeren hayaller tercihimiz olmalı.

Bir kişi iken sığmak zorunda olduğum yorganıma eğer iki kişiyi sığdırmam gerekiyorsa, yorganın altına girecek kişininde çabası olmalı. Bir kişinin azığı iki kişiyi aç koyar derdi kayınvalidem. Kısacası yorganı denk getirebilmek için yorganın altına girecek kişilerin çabaları ölçüsünde yama yapmaları gerekir. Düşünsenize beş kişilik aile de, eli ekmek tutabilecek üç kişinin birer metre yorganınıza ek yaptığını. Üç metrelik yorgan bizi yeterince ısıtacaktır.

Herkesin kendine göre bir yama tekniği vardır. Kalifiye olduğumuz alanlarda yorgan boyunu yamalayabilmek dileği ile, yorganın boyu mutluluğuda beraberinde getirecektir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Aaa benim caanııım arkadaşım;)))iyi güzel, emek verip yazmışsın o güzel yüreğin dert görmesin amma (Yorgan) bir o ucundan, bir bu ucundan çekiştirirken yamuldu!;))) Bir de yağmur yağdı üstüne zam gibi gibi. Çekti be arkadaşım çekti. Basma mıymış neymiş!!!Şaka bir yana şu an ekonomi parlak, memurların bile çift arabası var söylemleri koca bir balon... Milletin hali harap. TÜİK verileri ayan beyan ortada gören yok!Tabii ki elindeki paranın kıymetini bilmek gerek.''Bol bol yemenin bön bön bakması olurmuş'' misali.İdareli harcamak en güzeli. Sevgilerimle canım.

Ay Şen 
 17.06.2012 16:57
Cevap :
Herşey üşümemek adına!Hazırdaki yorganımızla nasıl yatmamız gerektiğini öğrettiler bize. İstersek gemicik bile alabileceğimiz hayali ile, şimdilik ayaklar dışarıya çıkmadan, anne karnındaki pozisyonumuzla idare edelim. Belki, yorganın altına girecek kişilerin, yapacağı yamalarla küçük mütevazi bir ada sahibi oluruz :)Sevgiyle kal arkadaşım.   18.06.2012 20:04
 

Bizim ülkede yorganı gören yok bana göre. Hele asgari ücretlinin yorganı var ki ya ayaklar dışarda kalıyor ya da gövde. Buna rağmen halk halinden memnunsa demek ki üşüdüğünden haberdar değil. Sağlıcakla...

Asi Güvercin 
 17.06.2012 9:26
Cevap :
Yorganın boyu gerçekten önemli,naçizane üşümemek adına, yama yada hayal gücü gerekiyor değilmi? Milletçe ya hiç yorganım olmasaydı teselliside başka bir alternatifimiz.İlginize teşekkür ederim Ali bey.   17.06.2012 15:48
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 31
Toplam yorum
: 50
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 1068
Kayıt tarihi
: 12.03.11
 
 

Merhaba,ismim Ayşegül Adıbelli Çetin. 3 çocuğa ve onların muhteşem hediyeleri olan 6 toruna sahib..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster