Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Mayıs '07

 
Kategori
Ayakkabı / Çanta
Okunma Sayısı
3092
 

Ayak- kabı

Ayak- kabı
 

Yaşamımızın büyük bir bölümünü içinde geçirdiğimiz ayakkabıların her biri farklı bir öykü anlatıyor.
Northampton'da (İngiltere) yaşayan ayakkabı tarihçisi June Swann, "İnsanın duygularını en iyi yansıtan şeydir ayakkabı" diyor. Swann'a göre toplumun refah düzeyindeki iniş çıkışları, ökçenin yüksekliğine; savaşın uzak homurtularını, burnunun küt ya da sivri olmasına ve toplumsal değişimi de tabanın kalınlığına bakarak anlamak mümkün.
Her ayakkabının bir öyküsü var... Ayakkabılar statüyü, cinsel kimliği (genellikle), etnik grubu, dini, mesleği ve siyasi görüşü yansıtıyor. (Maksim Gorki, "bir çift sağlam ayakkabı, davada başarı sağlamak için büyük savaşlardan daha yararlıdır" diye yazmıştı.) Tabii bir de ayakkabılar inanılmaz güzel olabiliyor...

Basit önlemler ayak kurtarıyor
Ayakkabı kullanımı zorunlu bir ihtiyaç olduğundan, ayak sağlığına ve ayakkabı kullanımına özen göstermek de bir zorunluluk olsa gerek. Ayak sağlığı uzmanları ayakkabı seçimine ve kullanımına dikkat edilmediği sürece hem ayak sağlığının, hem de kullanılan ayakkabının zarar göreceğini belirtiyorlar. Peki ayakkabı kullanırken nelere dikkat etmeliyiz? Ayakkabı bakımı ayakkabının ömrünü uzatacaktır. Ancak işin püf noktası, ayak yapınıza en uygun ayakkabıyı seçmek. Ayak yapısına uygun olmayan bir ayakkabı çabuk deforme oluyor, daha önemlisi deforme olurken ayağınıza da zarar veriyor.
Özellikle ayakkabıların saya denilen üst bölümü doğal deriden imal edilmiş olmalı. Ayakkabı tabanının kösele olması ayak için daha sağlıklıdır. Ayakkabının ömrünü uzatmak için hergün aynı ayakkabıyı giymemek faydalı olabilir. Ayakkabının iç tabanı çıkarılabiliyorsa havalandırılmalıdır. Ayak, ayakkabıyı taşımamalı, ayakkabı ayağı taşımalıdır.

Ayakkabı seçerken
Ayakkabı alırken hem sağ hem sol teki mutlaka deneyin. Bir çift arasında herhangi bir görünüm, şekil, renk, boyut farkının bulunmamasına dikkat edin.
Ayağınıza tam uyum gösteren numarayı alın, büyük veya küçük numara ayakkabı giymek hem sakıncalıdır, hem de ayakkabıyı deforme eder.
Ayakkabıların ayakla temas eden kısımlarında sentetik malzeme kullanılıp kullanılmadığını kontrol edin.
İnsan ayağının hacmi gün boyunca genişler, bu nedenle ayakkabılarınızı öğleden sonra satın almaya dikkat edin.
Temizlenmiş, silinmiş ayakkabıyı mutlaka oda ısısında kurumaya bırakın. Asla kalorifer, soba gibi ısı kaynaklarının yanına ya da doğrudan güneş altında bırakmayın.
Saygılarla.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ayakkabinin frofil ayirdigina en guzel ornek; Amerikada yasiyan siyah takiminin sadece cok pahalli cafcafli rekli snekker spor ayakkabilari alip kullanmalari ornek gosterilebilir. Bu ayakkabilar hic bir beyaz tarafindan kullanilmamaktadir. Saglikla

Newyorker 
 09.05.2007 16:18
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 271
Toplam yorum
: 97
Toplam mesaj
: 33
Ort. okunma sayısı
: 1280
Kayıt tarihi
: 20.02.07
 
 

Bütün canlıları seven, kendi penceresinden yaşamı anlamaya çalışan, onlardan bir şeyler öğrenmek ist..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster