Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Mayıs '13

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
Okunma Sayısı
57188
 

Ayak çatlakları

Ayak çatlakları
 

ınt


Ayaklarda yaşanan en büyük problemlerden ve en sık rastlananlardan biri topuk çatlaklarıdır. Genellikle iki ayak topuğunda da görülür. Özellikle bayanlar için kozmetik olarak rahatsızlık verirken, bazen de ağrı problemine neden olurlar. Topuk çatlakları kolaylıkla mikroorganizmalara açık kapı oluşturur ve bacak derisinde kızarıklık, şişlik, ağrı ile seyreden bir bakteri enfeksiyonu na neden olabilir.

Ayaklar, vücudun diğer alanlarına göre çevre ile daha fazla ilişkili olduklarından, mikrop kapma riski daha yüksektir; özellikle çatlaklar bulunduğunda infeksiyon riski daha da artar. Sağlıklı bir kişide bu çatlaklar fazla problem oluşturmazken, şeker hastalığı, dolaşım bozukluğu olan kişiler ve kronik hastalığı olan kişilerde enfeksiyon riskini arttırarak önemli problemlere neden olabilmektedirler. Ben de kış aylarında hiç problem yokken, havalar ısınmaya başladığında, daha çok açık ayakkabı giymeye başladığımda topuk çatlakları ve ayak baş parmağımda çatlaklar başlıyor. Gerçekten insanın canını yakıyor.

Topuk çatlamasının nedenleri nelerdir?

Kısaca bahsedecek olursak; Cildi kuru olan kişiler, topuk çatlaklarına daha fazla eğilim gösterir. Özellikle topuktaki nasır şeklindeki kalınlaşmalar, yürümenin neden olduğu baskı ve travma ile çatlayabilir. Deri altındaki yağ dokusu vücut ağırlığının altında kaldığında, ayak derisini yana doğru genişleterek çatlamaya neden olur. Soğuk ve nemli hava, deride kuruluğa neden olarak topuk çatlaklarına sebebiyet verir. Çatlak olsun veya olmasın, ayak tabanındaki kurumanın en sık sebeplerinden biri ise, ayakta oluşan mantar olabiliyor.

Topuklarımızın çatlamasını engellemek için bir gün açık topuklu ayakkabı giyiyorsak ertesi gün kapalı olanları tercih edelim. Topuğun sürekli açıkta olması ve kire, toza maruz kalması kurumasına ve dolayısıyla çatlamasına yol açmaktadır. Açık topuklu ayakkabı giydiysek akşam ayaklarınızı yıkadıktan sonra mutlaka bir nemlendirici kullanalım.

Uygulayıp da gerçekten faydasını gördüğüm evde çok rahat uygulayabileceğimiz birkaç yöntem bildirmek istiyorum.

1. Yöntem: Bir çay kaşığı vazelin ile bir adet limon suyunu karıştırarak topuklarınıza veya ayağınızın altında çatlak problemi bulunan her hangi bir yere hafifçe masaj yaparak sürmenizdir. Bunu ayaklarınızı ılık suyla yıkadıktan sonra yapın.

2. Yöntem: Önce sıcak tuzlu suda ayaklarımızı bekletelim.
 Sonra 3-4 aspirini dövüp vazelinin içine katıp karıştıralım.2-3 damla limon suyu katalım.Eğer limon kabuğu varsa atmayalım.İç tarafıyla ayağımızı ovalım.Sonra hazırladığımız karışımdan ayağımıza sürelim. özellikle topuk taraflarına sürelim.Nemli bir tülbentle ayaklarımızı saralım.Biraz bekleyip streç flimle saralım.
 Bu işlemi yatacağınız vakit yapıp sabah çıkartalım. Ayaklar pamuk gibi oluyor.

3. Yöntem: Topuk çatlakları için kullanabileceğiniz en kolay ve hesaplı yöntem yatmadan önce her gece topuklarınızı vazelinle ovmaktır. Daha çok topuklarınıza olmak üzere ayaklarınıza vazelinle masaj yapın. Bir kaç gün sonra gözle görülür bir fark oluşacaktır.

4. Yöntem: Evde uygulayabileceğiniz bir diğer yöntem zeytinyağıdır. Akşamları yine yatmadan önce ayaklarınızı 15 dakika boyunca sabunlu ılık suda bekletin. Kuruduktan sonra zeytinyağı ile tüm ayağınızı ovalayın ve kalın pamuklu bir çorap giyin ve öyle yatın. Gece boyunca cildiniz zeytinyağını emerek yumuşayacaktır. Bu yöntemle 7-10 gün içerisinde sonuç alabilirsiniz.

Abdülkadir Güler bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ben de sağ ayak baş parmağımda epeydir bir acıma var yürürken...Ama görünüşte bir şey yok.Bilgilendim ama bilgilenmek yetmiyor ilgilenmek de lazım...

Kerim Korkut 
 17.09.2015 20:26
Cevap :
Geçmiş olsun, Kerim bey, Tabiki ilgilenmek lazım.  18.09.2015 8:31
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 137
Toplam yorum
: 368
Toplam mesaj
: 7
Ort. okunma sayısı
: 2219
Kayıt tarihi
: 19.02.13
 
 

05 Ekim Ankara doğumluyum. Okumayı, yazmayı, insanları dinlemeyi seviyorum. Kişisel blogumda her ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster