Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Şubat '19

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
167
 

Ayakkabılar

Arkadaşımın birisi ayakkabılarının çok pis koktuğundan şikâyetçiydi. Ben de bu konuda araştırma yapıp kendisine ilettim uygulamayı yapınca kokunun geçtiğini belirtti ve bana teşekkür etti. Aşağıdaki bilgileri size de aktarıyorum umarım yararlanırsınız. Saygılarımla sunulur. NAHİDE ÇELEBİ

Ayakkabı Kokusu Nasıl giderilir?

Ayakkabı kokusuna kimi zaman ayaklar yol açarken, kimi zaman da tercih edilen ayakkabılar nedeniyle oluşabilmektedir. Ayakkabı kokusunun giderilmesi amacıyla, oluşan kötü kokulara yol açan bakterilerin yok edilmesine yönelik temizlik yapılmalıdır. Ayaklarında aşırı bir terleme olanlarda da ayakkabı kokusu yaşanmaktadır. Bu nedenle ayakkabı seçiminde kaliteli ayakkabılar kokuyu belirli bir oranda azaltsa da, uygulanabilecek bazı basit yöntemlerle bu kokulardan kurtulabilirsiniz.

Ayakkabı kokusunu gidermek amacıyla, kötü kokuların absorbe edilmesini sağlayacağını düşündüğü parfüm ya da oda spreyi kullansalar da her iki koku birleştiğinde çok daha kötü bir koku oluşabilir.

 Ayakkabı kokusunun nedenleri: Ayakkabı kokusunun en başta gelen nedenleri seçilen kalitesiz ayakkabılar ve ayaklardaki koku oluşumudur. Ayakkabı seçerken çok özen gösterilmeli ve mevsimine göre ayakkabı alınmalı ve giyilmelidir. Yaz mevsiminde kapalı ayakkabıların tercih edilmesi, kötü kokuların daha çok oluşmasına yol açacaktır. Giyilen ayakkabının kendi kokusu nedeniyle meydana gelen kötü kokular için etkin bir koku gidericinin olduğu da söylenemez. Malzemesi kalitesiz olan ayakkabıları kullandığınızda, bunun üstüne ayak kokusu da eklenirse oldukça kötü kokuların meydana gelmesi kaçınılmazdır. Buna karşın ayak terlemesine ve havasız kalma durumunda talk pudrası gibi koku gidericiler kullanılabilir. Bu pudrayı isterseniz ayakkabınıza dökebilir isterseniz ayaklarınıza sürebilirsiniz.

Ayakkabı kokusunu gidermek için püf noktaları: Ayakkabı kokusunun giderilmesi için uygulanacak yönteme karar vermek için, öncelikle ayakkabı kokusuna yol açan faktörleri belirlemek gerekir. Ayakların havayla temasını önleyen ayakkabılar, ayakların terlemesine yol açar. Bu durum ayakkabı kokusunun en yaygın görülen nedenidir. Buna bağlı ayakkabı kokusunun giderilmesinde, karbonat evinizde kendinizin uygulayabileceği yöntemlerden biridir. Ayakkabılarınızın iç kısmına akşamdan bir yemek kaşığı kadar karbonatı döküp sabaha kadar bekletin. Ayakkabılarınızdaki kokunun yok olduğunu göreceksiniz.

Ayakkabı kokusunun giderilmesinde doğal yöntemler: Özellikle lavanta ve adaçayı yaprakları, doğal koku gidericilerin en etkili olanlarıdır. Adaçayından ve lavanta yapraklarından bir miktar alıp tüm gece boyu ayakkabıların içinde bekletirseniz, ayakkabıların kötü kokusunun yok olduğunu ve ayrıca güzel bir koku sahibi olmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca portakal ve limon kabuklarını da ayakkabılarınızı kötü kokulardan kurtarmak için kullanabilirsiniz.

Ayakkabı kokusunun giderilmesinde yapılan yanlışlar: Ayakların kendi kokusuyla birlikte, harici etkenler nedeniyle oluşan ayakkabı kokusu birleşirse çok daha kötü kokular meydana gelebilir. Ayakkabılara deodorant sıkılması ya da oda spreyi sıkılması fayda yerine daha olumsuz netice doğuracaktır. Bu yapılan en sık hataların başında gelmektedir. 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Karbonatı biliyordum, diğerlerini de sizin yazınızdan öğrendim ablacığım.. Faydalı bilgileriniz için teşekkür ederim sevgi ve selamlarımla..

gülsen tunçkal 
 08.02.2019 19:43
Cevap :
Sevgili Arkadaşım Gülsen hanım! Ayakkabı deyip geçmemeli sağlık açısından da önemli.Değerli yorumunuz için teşekkürler, selam ve sevgiler.NAHİDE ÇELEBİ  09.02.2019 0:25
 

Varsın ayakkabılar koksun be abla insanların içi kokuşmasın ..mesela ben ter kokmalı diye düşünüyorum insan çalışmanın simgesi kokmak ..duş alırsın geçer ama içi kokuşan ne yapsa çare yok ..bilgilendirme için teşekkür ediyorum

jale kasap 
 05.02.2019 11:49
Cevap :
Jaleciğim ne güzel bir yorum çok teşekkür ederim canım.Sevgilerimle öptüm sizi.NAHİDE ÇELEBİ  05.02.2019 20:56
 

Kıymetli Nahide Çelebi;Ayakkabı kokusunu da yazıp bizlere okutan kıymetli öğretmenimize teşekkür ediyorum. Yine önemli bir konu. Ayakkabı neden kokar, ne yapmak lazım işte bu konuda bizleri aydınlatacak önemli bilgiler.Saygılarımı sunuyorum.Hepe sağlıkla, daima mutlulukla yaşamanızı diliyorum.

Mehmet Burakgazi 
 03.02.2019 17:30
Cevap :
Sayın Burakkagizi Değerli Dostum!Ayakkabı hakkında yazmış olduğunuz değerli yorumunuza çok teşekkür ederim.Selam sevgiler sağlıklı mutlu günler.NAHİDE ÇELEBİ  04.02.2019 7:32
 

Bilgilendik teşekkür ederiz...

Kerim Korkut 
 03.02.2019 10:50
Cevap :
Kerim Kardeş değerli yorumunuza çok teşekkür ederim.Selam ve sevgiler.NAHİDE ÇELEBİ  03.02.2019 16:59
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1876
Toplam yorum
: 11447
Toplam mesaj
: 162
Ort. okunma sayısı
: 1030
Kayıt tarihi
: 25.11.08
 
 

Erzurum doğumlu, Ankara'da yaşıyor. D.T.C.F mezunu, emekli lise öğretmeni, evli, 2 çocuklu. "İsya..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster