Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Mayıs '17

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
2158
 

Ayakkabım daha parlıyor artık...

Ayakkabım daha parlıyor artık...
 

Ayakta duracak halin yokken, hayatta duracak nedenlerin varsa, ''Korkma düşmezsin'', demiş Mevlana.
Sevildikçe bu kadar,  düşmüyor, yıkılmıyor insan...

Patronluktan, birden bire ekmeğe muhtaç kalır mı insan, kalıyor işte. Evin de gidiyor tüm mallarında. Ama evimi ev yapan giden eşyalar değil ki. Eşim, çocuklarım ve tabii anam, babam ve kardeşlerim. Ve de hep bahsettiğim biriktirebildiğim üç, beş dost da hayatımı yaşanabilir yapanlardan.

Geçenlerde iş arkadaşımla yemekten sonra sıradan öğle yürüyüşümüzü yapıyoruz. Camiden geçerken cami avlusunda bir ayakkabı boyacısı gördüm. ‘’Gel kardeşim şu boyacıya ayakkabılarımızı boyatalım‘’ dedim. ‘’Hep ayakkabılarımız boyalı parlar, hem de şu garibana 3-5 kuruş faydamız olur’’ dedim. Ayakkabı sandığı öyle havalı, mobilyacı işi değil. Bildiğin gıda sandığı, üstü başı da yırtık. Ben ‘’Arap’a benziyor’’ dedim. ‘’Hayır Suriye Türkmen’iyim’’ diye cevapladı. ‘’Ne güzel dilimizi biliyorsun ‘’dedim. ‘’Evet, burada en çok işime yarayan o oldu’’ dedi. Ayakkabılarımızı verdik, karşısında bulanan banka oturduk. Ayakkabımın içinde ki etiketi ve ayakkabıları iyice süzdü ve ‘’siz zenginsiniz ‘’dedi. ‘’Yok memuruz ‘’dedim. Özel sektör memuru diye de vurguladım. Durumumuzu vurgulayabilmek için.

Ama ayakkabılarınız çok pahalı dedi. Kendinin ayağında ise yırtık bir terlik vardı. Bize verdiği terlikler ise nispeten daha düzgündü.

Vereceğimiz boyama ücretinde daha fazla vererek ‘’eline sağlık’’ diye ayrıldık. İşe dönerken arkadaşla zengin miyiz değil miyiz diye tartıştık.

Zengin olmadığımızı düşünürdük artık zengin olduğuma inanmıştım.

Evet evim kiraydı. Ama ailecek sağlıklıydık ve iyi bir işim vardı. Ayakkabım da fena değildi hani.:)

Her sabah boyalı ayakkabılarımı giyerken ne kadar zengin olduğuma şükredip Allah’a şükürler ediyorum. Boyacı bana şükretmem için adeta bir ders vermişti. Artık ayakkabılarımı daha sık boyatacağım.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yaşamın kendisi olan bu tür yazıları seviyor ve okuyorum. Çünkü abartı yok, yalın ve her an yaşadığımız gerçekler. Kimilerine göre basit görülse de şahsen ben önemsiyorum.Dilerim duyarlı kişiliğiniz bu küçücük misal ile daha da duyarlı olur ve yaşamın keyfini sürersiniz. Slm..

Yalnıztürk 
 02.03.2018 20:54
Cevap :
Çok teşekkür ederim. Sizde enaz benim kadar duyarlısınız ki böyle güzel bir yorumda bulundunuz. Her şey gönlünüzce olsun. Selamlar, saygılar  03.03.2018 17:18
 

Bir reklam sloganı vardi "evdeki huzur, zenginlik budur" bencede..Selam ve sevgiler..

Selda Çakmak 
 25.05.2017 20:20
Cevap :
Çok teşekkür ediyorum. Selamlar,sevgiler  26.05.2017 17:39
 

Ayakkabılarla, terlikleri takas edecektiniz hocam, selamlar...

Ali Gülcü 
 21.05.2017 22:21
Cevap :
Aslında benimde aklıma gelmedi değil. Ama, bu tip kişisel çözümlerle sosyolojik olayları,sorunları nasıl çözümleyebiliriz ki? Yorumun için çok teşekkürler. Selamlar  22.05.2017 18:28
 

Asıl zenginlik huzur ve güven ortamında yaşamaktır. O Suriye Türkmeni vatanından uzakta yaşam mücadelesi veriyor. Umarım onlar için huzur yakın olsun ve bizim de huzurumuz bozulmasın, inşallah...Selamlar, mutlu kalın.

Ayşegül HAYVAR 
 20.05.2017 10:52
Cevap :
Yorumunuz için çok teşekkürler. Bence de en önemli şey huzur. Ama onların şansızlığı ülkelerinin karışması bizim şanssızlığımız ise onların en yakın sınır komşuları olmak.  22.05.2017 18:26
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 55
Toplam yorum
: 68
Toplam mesaj
: 30
Ort. okunma sayısı
: 912
Kayıt tarihi
: 08.07.06
 
 

40 Yaşından Sonra Evet, ben yıllarca okudum, okudum. Ne bulursam, elime ne geçerse. Kırkından sonra..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster