Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Eylül '18

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
126
 

Ayaklı Milli Piyangolar...

Ayaklı Milli Piyangolar...
 

Kimine binde bir amorti vurur. Kimine Mevlam yağdırır.


Öyleleri vardır ki içimizde; anlattıklarına, şansı hakkında söylediklerine bir türlü inanasımız gelmez. Duyduklarımızı doğru sayamaz aklımız. Mantık, tutarlılık, olabilirlik, gerçekleşebilirlik oranı, gerçekleşme ihtimali gibi kıstaslara vuramaz, idrakimizle ölçemeyiz olan biteni. Aramızda dolanan bu modelleri, ben; Ayaklı Milli Piyango diye adlandırıyorum. Aşağıdakileri okuduğunuzda; " Peki neden? " şeklindeki sorunuzu da otomatikman yanıtlamış olacağım.

Tipik bir Ayaklı Milli Piyango için, yolda yürürken para bulmak, sıradan şeylerdendir. Çoğumuzun kaçırdığı otobüse, maça, toplantıya Ayaklı Milli Piyango'nun son anda yetişmesi; adi vakalardandır.

Ayaklı Milli Piyango; trafiğe takılsa, kokteyl sonradan, o geldikten sonra başlar. Kız arkadaşıyla randevusuna gecikse; hatununun hiç beklenmedik bir engeli çıkar sahneyi. O engel ortadan kalktığında, Ayaklı Milli Piyango, çoktaaan almıştır yerini. Hazır kıta bekliyordur sevgilisini.

Halı saha maçına çıkarsınız mesela. Vurursunuz, vurursunuz içeri girmez top. Eğer rakibinizse Ayaklı Milli Piyango; yandınız ki, hem ne yandınız. G.tüyle dokunduğu gol olur. Siz, " kazandık!  dediğiniz an, mucizevi bir sayı kaydeder. Öyle ki, aynı yerden aynı şekilde yapıldığında  işe yaramayacak sayısız vuruş; Ayaklı Milli Piyango'nun önlenemez talihi nedeniyle yılın golü olarak halı saha tarihinize geçer.

Ağaçtan yuvarlanır. Anında ayaklanır. Belediyenin kazdığı kuyuya düşer Ayaklı Milli Piyango. Şen şakrak çığlıklarıyla itfaiyecileri, arama-kurtarma ekiplerini yönlendirir: " Ben burdayıııım! Buradaaa! "

Yolda yürürken kafasına taş düşse... taşın imdadına yetişin! Amcanın kafa odun... Bina çökse üstüne, bana mısın demez.

Onu gördüğünüzde, tanıdığınızda, gözlerinize inanamazsınız: Bal akar, şerbet damlar her yanından mübareğin! Yüce rabbim, neredeyse tüm şansları Ayaklı Milli Piyango'ya bağışlamış. " Acık da bana ver, Allah'ım! " diye inlemeye başlar diliniz durduk yere. O derece dört ayak üstüne düşen kedilerdendir. Ecel hariç, hiçbir varlık yere getiremez sırtını. Baktığınızda, " Bu adama ölüm bile işlemez! ", diyesiniz gelir. 

Allah esirgesin. Kimsenin başına gelsin istemeyiz ama... Teşbihte hata olmaz:

Bindiği otobüs şarampole uçsa, bir tek Ayaklı Milli Piyango kurtulur. Malum... Ötekiler çoktan öbür yana gitti. Yolculuk ettiği uçak çakılsa, kimse kalmaz geride. Bi tek, şu dala tünemiş Ayaklı Milli Piyango göz kırpar bize. Hapse düştüğü gün, bilmem kaç yıldır yapılamamış genel af ilan edilir. Kazara adam öldürse, ya nefsi müdafadan, ya mücbir sebep'ten sıyırır paçasını, kurtarır yakasını.

Karısını aldatsa, kimselerin ruhu duymaz. Suç üstü yapan bulunmaz Ayaklı Milli Piyango'yu. Kocasını boynuzlasa örneğin... Herifçioğlunun zerre umru değil. Gözüyle görse, sesini çıkarmaz hödük!

Evine hırsız girse, çalanı ele verir ettiği sakarlıklar... Gaspçıyı, sapığı gözü kapalı enseler, röntgenciyi anında açık eder, Ne kaçan tavşan kurtulur elinden, ne koşan ceylan... O silahını havaya doğrulttuğunda, kurşunu yemeden gelir teslim olur bıldırcın: " Abi, ben ettim, sen etme! "

Ördekler, " O avlasın bizİ! " isyanı çıkarır Ayaklı Milli Piyango uğruna. Ayılar inine kaçar korku ve telaşla: " Attığını vuran şerefsiz ormanda! Kaçın, canınızı kurtarın kızlar! " homurdanmalarıyla yıkarken ortalığı.

Hani hepimize kollektif biçimde kafayı yediren şu haber başlıklarını okuruz günlük gazetelerle internet sitelerinde:  "Milli Piyango, ikinci kez falanca isme vurdu! Milli Piyango İdaresi açıklama yapar: " Şu tarihli sayısal loto çekilişini üçüncü kez ... adlı vatandaşımız kazandı. Süper Loto'nun ... hafta talihlsi dördüncü kez ...... oldu. Ve bunlar eşliğinde televizyonlarda pişkin pişkin sırıtan bir yüz konuşur: " Büyük ikramiyeyi dördüncü kez kazandım; yine kazanacağım! " 

İster kabullenin ister kabullenmeyin: " hayat şansı " denen bir olgu var. Kimilerimize ömür boyu bir kez dahi uğramayan da o; kimilerimizi yaşadığı sürece durup durup ihya eden de...

" Hikmetinden sual olunmaz yaratıcımız, hepimize bol şans versin, kimseyi kimseye özendirmesin, " diye dua etmekten başka ne gelir elden? Çünkü bildiğin fenomendir o. Adıysa; Ayaklı Milli Piyango!

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1317
Toplam yorum
: 3584
Toplam mesaj
: 73
Ort. okunma sayısı
: 1681
Kayıt tarihi
: 30.01.11
 
 

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler veTanıtım, A.Ö.F. Adalet Yüksek Meslek ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster