Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Mayıs '17

 
Kategori
Etkinlikler / Festivaller
Okunma Sayısı
92
 

Aydın'da aşıklar sazlarıyla dile geldiler

Aydın'da aşıklar sazlarıyla dile  geldiler
 

Şölene katılan Aşıklarımız toplu halde. ( 17.05.2017 )


Aydın Âşıklar ve Ozanları Derneği Aşıklı Geleneğini yaşatmak üzere çeşitli etkinliklere imza atıyor. 17 Mayıs 2017 akşamı Aydın Kültür ve Turizm Müdürlüğü Hidayet Sayın Kültür Salonunda Birlik ve beraberlik bağlamında coşkulu bir gece yaşatıldı. Açılış saygı duruşu ve İstiklal Marşının  okunmasıyla başları. Gecenin anlamına uygun Aydın Aşıklar ve Ozanlar Derneği  Başkanı Aşık Muhsin Yaralı kısa ve özlü bir konuşma yaptılar.Amaçlarının birlik ve beiraberlik bağlamında halk ozanlarını  yaşatmak ve onların sesi ve deyişlerini sazlarıyla  geleceğe  taşımak olduğunu söylediler.      

Aşıkların sazıyla sözüyle doğruları halka anlatan kişiler olduğunu vurgu yapan Doç. Dr. Caner Işık, “Türkler törelerini aşıklar vasıtasıyla yürütmektedir. Türklerin töresine bağlılığı gibi aşıklar da sönmeyecektir” dedi. Gecenin  sunucusu Kültür veTuruizm Müdürlüğü'nden Şenan Çiftçi  yapıyordu. 

Aydın Kültür Merkezi Hidayet Sayın Salonunda gerçekleştirilen gecede âşıklar zaman zaman gülümsetti zaman zaman’ da düşündürdü. Sahneye gelen âşıklar 2`şer ve 3`erli gruplar halinde atışma ve türkü dallarından örnekler sundu. Sahne alan âşıklar, sazlı atışmalarıyla izleyenlerin beğenisini kazanırken, Aydınlı Davazlı Süleyman’ın (  Süleyman İncedal) okuduğu şiir katılımcılardan büyük alkış aldı.

Aşıkların duygularını anında dile getirme yeteneğine sahip kişiler olduğunu kaydeden Aydın Vali Yardımcısı Ömer Faruk Gürel, aşıklık ve ozanlık geleneğinin yaşatılmasını istedi. Geçenin sonunda şölene katılan aşıklar, plaketlerini Vali Yardımcısı Gürel’in elinden aldı.

Âşıklar Şöleni’ne Türkiye'nin en sevilen ozanları; Aydın Âşıklar ve Ozanlar Derneği Başkanı Muhsin Özen, Kars’tan Celal Bulut, Muş’tan Nuri Demiroğlu, Ağrı’dan Binali Kılıç, Ardahan’dan Ensar İpekoğlu, Aydın’dan yerel sanatçı Fethi Civan, ‘Davazlı Süleyman’ olarak bilinen halk şairi Süleyman İncedal okudukları birbirinden güzel eserlerle geceye renk kattı.

Aydınlıların yoğun ilgi gösterdiği geceye Aydın Vali Yardımcısı Ömer Faruk Gürel, Kültür ve Turizm İl Müdürü Nusret Debre, Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Fen ve Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyat Bölümü öğretim görevlisi Doç. Dr. Caner Işık, ADÜ Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü öğretim görevlisi Yar. Doç. Dr.Ayten Can da katılanlar arasında yer aldı.

Programın bitiminde Aydın Vali Yardımcısı Ömer Faruk Gürel tüm aşıkları tebrik ederek gecenin anısına birer onur plaketi ve birer katılım belgesini verdiler. Bu geceye bu satırların yazarı (Abdülkadir Güler) olarak ben de katılmıştım. Bana halk ozanlarımıza ve Türk  Halk Kültürüne yapmış olduğum   hizmetlerden dolayı bir plaket armağan ettiler. Bu benim için unutulmaz bir sürpriz oldu. Dernek Başkanı Sayın Aşık Muhsin Yaralı’ya bu nazik ve duyarlı  davranışlarından dolayı teşekkür ediyorum.

Sözün özü  Anadolu'muzun değişik yerlerinden gelen halk ozanlarımız deyişleri, türküleriyle ve atışmalarıyla  aşıklık geleneğini  bir kez daha yaşattılar.. Bizlere Karacaoğlanı, Dadaloğlu'yu,  Aşık Veyseli, Köroğlu'yu,Pir Sultan Abdal'lı,  Aşık Emrahı, Murat Çobanoğlu'yu, Aşık Reyhani'yi, Neşet Ertaş'ı, Şemsi Yastıman'ı, A.Vahap Kocamanı, Aşık Mahzuniyi  bir kez daha yaşattılar. Seyircilerden  alkış, beğeni ve takdir  kazandılar. Bu güzel geceyi  değişleriyle bizlere  yaşatan  halk ozanlarımıza   ömür boyu sağlık ve başarılar diliyorum. Dillerine sağlık ve ömürlerine bereket diyorum. Tabi  geceyi düzenleyen Aşık Muhsin  Yarali'ya da  teşekkürlerimiz vardır. .  .

 

Abdülkadir Güler

19.05.2017-  Söke

 

 

 

 

 

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Özellikle çocukken çok severdim aşıkları.Ramazan ayında gelirlerdi ve ikişer üçer kahvelerde çalıp söylerlerdi.Karşılıklı atışmalarını ilgiyle diner izlerdik.Derinlemesine etkilenirdi gönlümüz ruhumuz...Sizin de elinize,yüreğinize sağlık Abdülkadir bey dostum.Ne güzel güncellemişsiniz o güzelliği.Selam ve saygılarımla.

Abbas Oğuz 
 24.05.2017 14:34
Cevap :
Merhaba aziz dostum Abbas Oğuz bey, inanın bende sizi özlemiştim, sayfama hoş geldiniz ve onur verdiniz. Tabi halk ozanları çok değerli insanlardır. Onlar sazıyla ve sözüyle Anadolu' yu anlatıyorlar. Geçen günde Aydın'da böyle bir gece yaşadık. Gördüklerimi sizlerle paylaşmak istedir. İlginize teşekkürler sevgili dostum. Sağ olunuz var olunuz...  24.05.2017 20:00
 

Sayın Hocam keşke ben de orada olsaydım halk ozanlarımızı kutlarım.Sağ olunuz sayenizde bilgilendim.Selam sevgi ve saygılar sağlıklı mutlu günler.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 20.05.2017 9:24
Cevap :
Merhaba Nahide Hocam, evet keşke yanımızda olsaydınız, sizi fakir hanemizde ağırlardım. Demek ki kısmet değilmiş. Teşekkürler ve selamlar...  21.05.2017 9:57
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 2114
Toplam yorum
: 4628
Toplam mesaj
: 223
Ort. okunma sayısı
: 824
Kayıt tarihi
: 27.06.09
 
 

1946 Mardin ili, Kızıltepe ilçesi'nin Esenli köyünde doğmuştur. İlk ve ortaokulu Kızıltepe'de bitir..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster