Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Mayıs '13

 
Kategori
Gelenekler
Okunma Sayısı
1705
 

Aydın Dağyeni'de köy düğünleri,

Aydın Dağyeni'de köy düğünleri,
 

Kız evinden gelin alma,


Köyümüzde yaz aylarının gelmesiyle düğün ve sünnet törenleri başlar. Nisan başından başlayarak her hafta cumartesi-pazar düğün vardır. Bir haftada köyde iki düğün olmaz. Ta ki bu Temmuz sonuna kadar devam eder.

Düğün Perşembe akşamı köy düğün salonunda kına gecesi ile başlar. Cuma akşama 2.ci kına gecesi yapılır. Cumartesi akşamı, Gelin-Damat balo gecesi olur. Üç gecede çalgılı olup, gönüllerince eğlenip dans edilir. Gelinin tüm akranları, gelinle beraber kuaförde baş yaptırır. Hepsini de damat öder. Tüm nişanlı ve eski yeni evli çiftler dans ederler. Gece boyunca pist hiç boş kalmaz. Sadece; nikah, pasta kesimi ve takı merasiminde çalgıcı dinlenir. Bu gecenin geç saatlerine kadar devam eder. En son gelin ve damadın tüm yakınları oynar. Gece sonunda kız evinde düğün bitmiştir.

Cumartesi sabah kız evinde keşkek dövülür. Köyün bütün gençleri büyük kazan içinde kepçeyle keşkek döverler. Bu iş Keşkek kıvamına gelinceye kadar devam eder. Keşkek dövme çalgılı ve içkili olur. Bazı kız tarafı içki vermez, mevlit okutur. Tüm köy halkı düğüne davetlidir. Herkes düğün hediyesini getirir. Kimi para verir, kimisi de ev eşyası getirir. Gelen herkes birer sofra oluşturur. Yemek verilir. Çorba, yaprak sarma, dana kuşbaşı kavurma, keşkek, yoğurtlu patlıcan biber kızarma, pilav, turşu ve tatlı olarak meşhur zerde.

Oğlan evinde düğün Pazar sabahı başlar. Germencik’ den Davul-Zurna ekibi gelir. Ekip bir baş zurnacı, 3-4 takviye zurnacı ve 3 davulcudan oluşur. Sabah gelen ekip Köy Cumhuriyet meydanında 15 dakika çalıp, dünü başlatırlar. Oğlan evinde keşkek dövme merasimi sabahın erken saatlerinde başlar. Sonra da tüm köylü kadınlar ayrı, erkekler ayrı düğün hediyelerini getirip kurulan sofralarda düğün yemeği yerler. Kız evinde yemeklerin aynısı yapılır. Et yemeği için 350 kg.lık dana kesilir. Erkekler genelde dünün sahibine 10-20-50 TL. haline göre hediyesini verir. Kurulan erkek sofralarına düğün sahibi bir 70’lik Rakı koyar. Sonra içeceklerini sofradakiler kendileri satın alır. Bu yemek ve içki faslı İkindi ezanına kadar devam eder. İçilen rakının haddi hesabı yoktur. Oyunlar, zeybekler oynanır. Sonra gelin almaya kalkılır. Kız evine kadar davul zurna eşliğinde yürüyerek gidilir. Gelin kız evinden Gelin Arabasına bindirilir. Gelini kız babası ve dedesi merdivenlerden kollarından tutup indirir ve gelin arasında bekleyen damada teslim ederler. Tekrar çala oynaya oğlan evine götürülür. Bu bazen yatsı ezanına kadar sürer.

Gelin genelde oğlan baba evine indirilir. Daha sonra, gece kendi gelin evlerine geçerler.

Artık geçler muratlarına ermiş, düğün bitmiştir. Bu gelenek yıllardır böyle olmuştur.  Ve de olacaktır da.

İşte bizim Aydın, Germencik, Dağyeni'deki Köy Düğünleri.

Sizlerin de Allah ne muradınız varsa vermesi dileklerimle sevgili okuyucularım.

Saygılar,

Abdurrahman Balcılar

Not: Düğünden çekilen resimler, galerilerimde yayınlanacaktır.

  

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Abdurrahman Bey ne güzel anlatmışsınız köyünüzdeki düğün olayını kardeş. Gelenekler başlığı altında yayınlamış olduğunuz diğer dört yazınızı da ilgi ile okudum. Bir toplum bilimci olarak bu tür gelenekleri de öğrenmem gerektiğinden sizin yazılarınızın da ayrı bir önemi var. Çünkü bir fotoğraf çekercesine olduğu gibi yazıyorsunuz. İlgili fotoğraflarınızın da varlığı ayrı bir güzellik. Öyle ki Dağyeni Köylülerinin bir yaratıcılığını da yakaladım: Gelin arabasının önünü yazılan BİR TANEYDİ yazısının peşinden arabanın arkasındaki ONU DA BEN ALDIM yazısını görünce bayıldım, desem yeridir. Nigar ile Hüseyin gibi davullu zurnalı, bol eğlenceli bir düğünle evlenen herkese ömür boyu mutluluklar dilerim. Yakınlarda olsanız köyünüze giderek bir çayınızı içmek isterdim. Her şey gönlünüzce olsun Abdurrahman Bey...

Ömer Faruk MENCİK YILMAZ 
 28.05.2013 9:05
Cevap :
Ömer Bey, Övgü dolu güzel yorumunuz için çok teşekkürler. Ben de sizi tanımış oldum. Ben bu köyde doğdum, 50 yıl sonra ana baba toprağıma tekrar döndüm. Köyümü ve insanını çok seviyorum. Yazacak o kadar konu var. Kaynağı burada. Sırası geldikçe yazmağa çalışacağım. Aydın, Germencik (Dağyeni) yolunuz düşerse sizi ağırlamaktan keyif duyarım. Hoşca kalın. Saygılar. Abdurrahman Balcılar  28.05.2013 13:21
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 2024
Toplam yorum
: 407
Toplam mesaj
: 14
Ort. okunma sayısı
: 2948
Kayıt tarihi
: 18.06.12
 
 

Emekliyim. Doğayı, Sabahın erken saatlerinde doğada yürümeyi, Hayvanları, bilhassa köpekleri çok se..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster