Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Aralık '08

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
1995
 

Aydınların Ermenilerden özür kampanyası

Bir grup aydın 1915’teki Ermeni tehciriyle ilgili imza kampanyası başlatıyor. Yılbaşında internette başlayacak olan kampanyanın adı “Özür diliyorum” olacakmış.

Başını akademisyenler Ahmet İnsel, Baskın Oran ve Cengiz Aktar ile gazeteci-yazar Ali Bayramoğlu’un çektiği özür gurubu hazırladıkları kampanya metninde “1915’te Osmanlı Ermenileri’nin maruz kaldığı Büyük Felaket’e duyarsız kalınmasını, bunun inkar edilmesini vicdanım kabul etmiyor. Bu adaletsizliği reddediyor, kendi payıma Ermeni kardeşlerimin duygu ve acılarını paylaşıyor, onlardan özür diliyorum” diyorlar.

Galatasaray Üniversitesi’nden Prof. Ahmet İnsel, kampanyayı tarihi sorumluluk karşısında bireysel bir tavır olarak tanımlıyor. Prof. İnsel “Resmi politikadan bağımsız olarak biz yurttaşların Türkiye tarihi ile ilgili görüşlerini beyan hakkı var. Kampanyayı bir politika malzemesine dönüştürmemek gerekir” derken, Bahçeşehir Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğretim üyesi Dr. Cengiz Aktar da bireyi, bireyin hissiyatını öne çıkaran bir kampanyanın vaktinin gelmiş hatta geçmiş olduğu kanaatinden yola çıktıklarını, Ermenilerin başına gelenlerin Türkiye’de çok az bilinen, unutturulmuş, tahrik edilmiş olgular olduğunu, Türkler’in bu meseleleri daha çok büyüklerinden, dedelerinden duyduğunu söylüyor.
İyi niyetlerle ortaya çıkan bir kampanya olduğunu umuyorum. Ancak bazı şüphelerim var.

Aydın ve akademisyenin öncelikli görevi toplumu aydınlatmak olduğuna göre, resmi tarihin elinde olmayan “büyük felaket” dedikleri olayları kanıtlarıyla ortaya koymaları gerekmez mi?

Bu saygın akademisyenler tarihi gerçekleri yeni mi öğrenmişlerdir? Bu güne kadar neden bekleme gereği duymuşlardır?
Ellerindeki kanıtların kaynağı nedir? Güvenilir midir?
Özür gurubunun, batıda bazı çevrelerin dikkatini çekip uluslar arası arenada daha etkin yer tutmak isteyeceğini, Türkler aleyhine kampanya yürüterek amaca ulaşmak gibi kestirme bir yol izlemek geleneğinin cazibesine kapıldıklarını sanmıyorum.

Bilindiği üzere uluslar arası bir ödüle sahip olabilmek için Türkiye veya Türkler aleyhine faaliyette bulunmak en kolay yoldur. Bunun çok sayıda örneğini görmek mümkündür. Bu özür gurubunun böyle ucuz bir yolu tercih edeceğini düşünemiyorum.

Ancak çok sayıda taraftar bulacaklarından eminim. Neden derseniz; kavgalı bir coğrafyada yaşıyoruz da ondan. Bu kavgalı coğrafyada terörle mücadele etmiyor muyuz? Ülkemize yönelik terör destek bulma konusunda sıkıntı çekiyor mu? İçte ve dışta… Bunlar ortadayken cazip bir kampanya olacaktır.

Diğer yandan Ermeni diasporasının soykırım iddialarını Dünya’nın dört bir yanında tırmandırıp parlamentolarda tarih yazdırdığı günlerde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Ermenistan yöneticilerine çağrıda bulunmuştu hatırlayacaksınız. “Gelin bu dramatik olayları bağımsız tarihçilerden oluşan komisyon araştırsın. Arşivlerimizi açalım, sizde açın, hangi ülkede ne varsa ortaya çıkarılsın” demişti. İyi niyetli bir yaklaşım bu teklife “hay hay hemen başlansın” demez mi? Der. Ama öyle olmadı. Ermeni yöneticiler bu teklifi elinin tersiyle itti. İtti, çünkü ellerinde Türk düşmanlığından başka sermaye yok. O da bitiyor.

1915’in savaş yıllarında bir çok acı olayın yaşandığı doğrudur. Acıyı sadece Ermeniler değil Türkler de yaşamıştır. Üstelik tehcire tabii tutulan Ermeni kafilelerine saldıran suç çeteleri cezalandırılmıştır. Ermenilere zulüm yaptığı ve cinayetlere engel olamadığı iddiasıyla o dönemde idam edilen Boğazlıyan Kaymakamı Kemal Bey tarihin tanığıdır.

Bir şeyi hatırlatmakta yarar var. Ermenistan devlet olarak Türk düşmanlığını sistematik olarak öğretmektedir. Çocukların zihinlerini intikam, düşmanlık duygularıyla kirletmektedir. Bunlar ortadayken atılacak her adım iyice düşünülmelidir.

Özür gurubunda yer alan Türk aydınlarının kaleme aldıkları kampanya metninde “aynı dönemde katliama uğramış Türkler için Ermeni kardeşlerimizden özür bekliyoruz” ibaresinin görmek isterdik.

Çünkü biliriz ki insan insan olduğu için değerlidir. Türk veya Ermeni olsun…
İnanırız ki bir insanı öldürmek, tüm insanlığı katletmekle eşdeğerdir.

Musa Özcan
Öğretmen

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Size papaganizm diye yazan kisinin dedikleri beni tilt etti.. "Mecburmusunuz resmi tarih söylemlerini tekrarlamaya" demiş.. Bugün, bu konuları tartışan bizlerden hangisi o yılları yaşadı ?? Tarihi kimlerden öğreneceğiz, Türk Tarih Kurumu'ndan (TTK) tabii ki.. O günlerin canlı tanıkları, gaziler yakın zamanda hepsi de maalesef öldüler. Anlattıkları, tanık oldukları, o günün şartları vs. bu konuların hepsini TTK araştırdı, birinci ağızdan, onlardan öğrendi ve yazdı.. "Gayrıresmi ağız" var mı ? Ne saçmalıyor bunlar ?? Bunlar, istiyorlar ki, millet Ermeni ağzı ile konuşsun, o "aydın müsveddeleri" ağzı ile konuşsun. Bu Ümit Culduz da herhalde "bir grup aydın hayranı" bir vatandas.. Gitsin, tarihi "bir grup aydın" dan öğrensin, TTK dan değil...

Ömer Can Demirtas 
 21.12.2008 20:32
 

"Kendinize ait" bir düşünceniz yok mu? Mecbur musunuz "resmi tarih" söylemlerini tekrarlamaya? Hocasınız üstelik!!! Ne hazin değil mi?

Ümit Culduz  
 10.12.2008 22:18
Cevap :
Sayın Culduz, amacınızın sataşarak, dahası hiç fikir sahibi olmadığınız öğretmenliğime dil uzatarak polemik yaratmak olmadığı umarım. Benim düşünceme “resmi tarih söylemi” deyip, papağanlıkla suçlayabilecek kadar ileri gidebilecek cüreti gösterebiliyorsunuz. Farz edelim benim ki “resmi söylem”, ya sizinki, sizin söyleminiz nedir? Dahası kamuya yol gösterecek bir çözümünüz var mı? Siz tarihten sorumlu olmayabilirsiniz! Ama birileri sizi olanlardan sorumlu tutup, bedel ödetmeye çalışıyor. Buna ne diyeceksiniz? Ayrıntı http://blog.milliyet.com.tr/Blog.aspx?BlogNo=150968  20.12.2008 1:55
 

..birşeyler üretmekten yoksun, diploması parlak, kafası karanlık böyle aydın, ileriyi düşünebildiğini zanneden kişiler yıkmadı mı İmparatorluğu.. Şimdi de Türkiyem'de ki bu karmaşıklıkları, bölünmeleri de böyleleri körüklemiyor mu? Böylelerinin isimleri bile sayfanızı berbat eder. Adamlar zaten medyatik olabilme sevdasında. Bak; beni strese soktu sayfanız.

Yüksel ÖNAÇAN 
 08.12.2008 14:36
Cevap :
Yüksel Bey, "Özür Grubu"nun yürüteceği özür kampanyası internet üzerinden olacağına göre yazar olarak sizin de yerine getirmeniz gereken aydınlatma görevi vardır. İyi bayramlar...  09.12.2008 11:35
 

Aslında sanırım en büyük yanlışı Osmanlı yaptı. Fethettiği topraklarda devşirmeler ve de cariyeler hariç "din, dil ve ırkı" serbest bıraktı. İçte bağımsız, dışta imparatorluğa bağlı, bir nevi eyalet sistemi yani. Belki "uygar bir davranış", belki de uğraşmak istemedi, bilinmez. Ama işte şimdi "o günlerden, bugünlere" etnik guruplar ve de sorunları olarak çıkıyor karşımıza. Osmanlı'da esamisi okunmayan Türkler, bugün o günlerden kalanların faturasını ödüyor maalesef. Nice sağlıklı ve mutlu bayramlarda sevenleriniz ve sevdiklerinizle beraber olmanız dileğiyle:) Esenkalın:))

maveran 
 08.12.2008 0:42
Cevap :
Bu kavgalı coğrafyada güçlü bir Türkiye BOP uygulayıcılarının işine gelmiyor. İstenen güçsüz, bölünmüş zayıf bir Türkiye... Bayramınızı kutlar, selam ve sevgilerimi sunarım..:))  09.12.2008 11:29
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 165
Toplam yorum
: 184
Toplam mesaj
: 46
Ort. okunma sayısı
: 3817
Kayıt tarihi
: 25.08.07
 
 

Samsun Terme Şuvayip Köyü'nde doğmuşum. İlk ve ortaokulu Terme'de, lise öğrenimimi Ünye'de tamala..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster