Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Temmuz '07

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
327
 

Aydınlarını yakanların ülkesi...

Aydınlarını yakanların ülkesi...
 

Batı dünyası ortaçağı uzunca süren tarihi birikim ile, aydınlanma ateşi ile yok etti.

Türkiye Atatürk ile batılı anlamda çağdaş bir ülke olma yolunda yenilikler ve devrimler gerçekleştirdi. Ancak genç cumhuriyet Atatürk'ün kurduğu eksenden ucuz politikacıların oy hesapları ile savruldu. Ve gelinen süreçte ılımlı islam adı altında bop projesine bir anlamda eş başkanlık da dahil olmak üzere senaryolara figüran olmaya soyunan ekip ile seçim sathına sürüklendi.

Tüm olumsuzluklara rağmen Atatürk ve ideallerini benimseyen yurtsever tepkiler sandıkta başarılı olacaktır. Ve o gün geldiğinde "Aydınlarını yakanların ülkesi olmamalı" Türkiye. Gazetelere düşen kebapçı dükkanı görüntüsünden utanç duyuyorum. Kendine çağdaş denen hiçbir ülkede böyle bir görüntüye rastlayamazsınız.

Çağdaş değerleri benimseyen, ülkenin yüz akı otuzyedi aydınımızın anısına en kısa zamanda gerekli adımlar atılmalıdır.

Seçim ülkeyi Atatürk'ün kurduğu anti emperyalist eksene hızla taşımalıdır.

Türkiye aydınlarını yakanların ülkesi olmamalıdır, olmayacaktır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Çağdaş düşünebilmek ve bu yolda halkımızın eğitim sevyesini, en azından okur yazar kalmyacak şekilde eğitim çok önemli, çünkü öyle kadınlarımız varki kime oy vereceksin dediğinde "ben bilmem kocam bilir" dediği sürece cağdaş nasıl olcağız, bu çok zor..saygılaarımla..

Mehmet EREN 
 09.07.2007 11:17
 

degerli arkadasim. kisa, ama acisiz ve öz yazmissin. sagol. yapacagimiz sey ve o seyin zamani belli. birlikte onu yapacagiz. o görüntü, senin bu yazindan önce de (basinda gördüm) benim de cok canimi yakti. ama biliyor musun, direnmek gerekiyor. düsünüyorum da, milyonlarca insanin hayatinin sorumlusu olan bir hitler vardi. o hitler'in de münih'te yandaslarini costurdugu bir birahane (hofbräuhaus). orasi da müze haline getirilmeliydi. getirilmedi. orasi da bugün bavyera müzigi esliginde birayla kafa bulunan, fasing eglencelerine sahne olan bir yer. maalesef... kisacik bu yazin, bu duyarsizliklarin üstüne ruhlar serinletiyor. sagol, dostum.

pirmete 
 08.07.2007 23:36
Cevap :
Paylaşımın için teşekkür ederim.Görüşmek üzere...  09.07.2007 0:15
 

Ya siz bu yazınızda neye değindiniz ben anlayamadım. Genç cumhuriyetçiler nereye savruldu? Seçimle Atatürk'ün ne alakası var? Dahası bir esnaf yüzünden bütün Türk halkına haksızlık yapmıyor musunuz? Aydınlarını yakan Türkiye mi? Ve Madımak'ı müze yapsak aynı utancı duymayacak mısınız? Açıkçası ben duyarım.

Osman Ömer 
 08.07.2007 23:17
Cevap :
Osman bey, dikkatle okursanız "...genç cumhuriyet Atatürk'ten sonra eksininden savruldu... Sizin anladığınız gibi genç cumhuriyetçiler vb.gibi bir anlatım yok. Şimdi size Atatürkten sonra İnönü ile başlayan abd anlaşmaları, Menderes ile adeta küçük amerika benzetmeleri ile emperyalist çıkarlara hizmet eden politikalardan devam edersem bu güne geliriz... Dönüp bir daha okursanız sevinirim... Madımak müze yapılırsa toplum olarak yanlışlarımızla yüzleşiriz. En azından kebap yemekten daha onurlu bir tavır olur...  09.07.2007 19:22
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 1114
Toplam yorum
: 2289
Toplam mesaj
: 135
Ort. okunma sayısı
: 823
Kayıt tarihi
: 28.09.06
 
 

Ankara'da yaşar, dünyalı,aynadaki görüntüsüne muhalif, vicdan hesapları yapmaktan yorgun, yaşanıl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster