Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Haziran '16

 
Kategori
Öykü
Okunma Sayısı
57
 

Aydınlı dayıyla sohbetlerden (Zübük'ten gurgugunduz muhtara)

Aydınlı dayıyla sohbetlerden (Zübük'ten gurgugunduz muhtara)
 

Köylü dayı


Ekranda Kemal Sunal'ın Zübük filmi var. İkimiz de yattığımız yerden bu filmi seyrediyoruz.
 
Film çok komik; ben güleceğim, ama bizim Aydınlı dayı cinayet filmi seyreder gibi çok ciddi olduğundan ben de bu komik filmi sessizce izliyorum.
 
Bir gözüm de Aydınlı dayıda.
 
O filmi seyrederken arada bir kafa sallıyordu.
 
O sırada gözü ekranda "ben sene bi şe deyem mi?" dedi.
 
Ben "ne diyecek acaba?" diye şaşırarak baktım.
 
"Şindi temsil, millet bunnara hep gülüyo demi?" deyince ben "tabi dayı. Bu adam çok komik, filmleri çok komik oluyor. Ben de çok gülüyorum" dedim.
 
Dayı "ben onu demeyon. Millet şindi bunnara neye gülüyo acaba deyom?" dedi.
 
Ben şaşırmıştım. "Dayı dedim ya. Bu adamın filmleri komik olduğu için millet gülüyor" deyince; o "tamam da bu filmin neresi komik? Sene bene onu deve" dedi.
 
Benim bir şey söylememe meydan vermeden devam etti. "Sen böyle adam, yanim böyle ireisi, mıhtarı falan heç görmedin mi bu millet?  Görmedi diyem misal; ona buna böyle hakır hakır gülcene etrafına şöylü bi bakınsa görücek. Böylesi gibi tonula va. Yok mu? Va. Eeee ozman” deyip kafasını salladıktan sonra “söyle baken şincik bunda gülüncek ne va?" deyince ben vallahi "apışıp kaldım". Bir şey deyip daha fazla refize olmamak için sustum.
 
O benim sustuğumu görünce biraz da üste çıkmış olmanın laubaliliğiyle gülümseyerek "ne oldu? Apıştın de mi?" dedi.
 
Sonra devam etti. "İşde ben onu deyon. Gülüyoz emme neyi güldümüzü bilmeyoz. Sizin orlada ne derler bilmem; emme bizim orlada 'gülüyoz ağlencek halimize derle buna" dedi.
 
Sonra "dur ben sene bi şe annaden" deyince; ben "eyvah yine dankırtıya başlayacak" diye telaşa düşüp gidip odanın kapısını kapattım. O arkamdan "ya gapıma usul sesle devecen" dese de ben yine kapıyı kapadım.
 
Çünkü dayı küt sağır…
 
Bir şey anlatırken sesini kendine duyurmaya kalkınca yandaki odalardan gelip "beyler burası hastane az yavaş olun" ikaz başlıyordu.
 
Neyse kapı kapalı olunca o da "usul annadıcen" dediği için ben de dinlemeye hazır ondan yana döndüm.
 
Başladı anlatmaya.
 
"Bizim köydü aynı bu Zübük gibi mıhtar varıdı. Adam benim güççük oğlan doğuncek mıhtar oldu, oğlan askere gidicek hala mıhtar" deyince ben "demek köylü çok seviyormuş" dedim.
 
O başını salladı "sen öyle san. Onu seven bi Allahın gulu yok, emme garşısından  'gık' deyen de yok; çünküm çok gurnudunduz bi döyüs bizi mıhtar. Adama aşama gada gayfıda sövüyola; o aşamlen gayfeye gelip 'gayfeci arkıdeşlere benden bi çay' dedi mi etrafına toplaşıyıla. Ben öte bakdım, beri bakdım. Yok. Millet bi çaya mıhtarın garşısında put gibi duruyo" deyince ben "sen çay içmiyormuydun. Yani muhtar sana çay ısmarlamıyormuydu?" dedim. "Kimee? Senin garşında kim va biliyon mu?" dedikten sonra gülümsedi. "Ben gayfede hep nasgafa içerin. Gayfeye vardım mı? Gayfeci daya önüme nasgafayı; emme tam dört topak şekerli. Aşam gada üç içerin,  beş içerin. Ha köy yerinde parası ne dutcek? Aşamıla gideken verin" dedikten sonra "neysem decem o değil" deyip devam etti.
 
 
"Ben bakdım milletde bi gıbırtı yok. Mıhtar köyde yoğuken gayfıda arddeşlere 'siz az gelin bakam şöylü' dedim. Gayfacıya da 'arddeşlere benden bi çay' dedim. Tabi millet hakırdadı. "Ne o onbaşı dayı mıhtar mı olcen yoğusam?' dedile. Ben 'cıvıtman da ben size bi şe decen. Önümüz seçim. Gelin bu mıhtarı bi da seçmeyem' deyince millet bi dalgılandı. 'Nasıl ocek o iş?' dedile. Ben 'nasılı va mı? Biz aday çıkarcez. Ozman onu kim oy vecek. Den bakem kim oy veri ona?' deyince herkes gafasını salladı 'dayı valla senin önünden tilki bile gaçımaz' dedile. Neysem orda garar gıldık. Benim damadı aday çıkarcez. Çünküm köyde üç sülale va. En galabalığı bizimki. Ondan öyle gararlaşdırdık. Ben hepsine tembih edim 'adayla başvurana gada kimse heç laf etmesin' dedim.
 
Ben mıhtar gelmiden gayfeden gittim. Ertesi gün gayfeye geldim millet 'mıg'; yanim kimse bi şe dememiş. Yanim bizim oyundan mıhtarın habarı yok. Ben 'eyi' dedim, 'bu iş oldu'.
 
Neysem günü geldi benim damat adayın deyi başvurdu. Bi bakındım öte galabalık sülaleden biri da havas edip 'ben de adayın' deyi çıkmış. Geriye bi galabalık sülale galdıydı. O gün bi aday da ordan çıkmasın mı? Ben dişleme gıcıdadıyon emme gine de ‘olsun vasın. Bu üç sülale kendi adaylana oy veri nası osa. Biri biri gazanır. Çünkü mıhtarın sülalesi yok gibi. Bu durumda mıhtar aday olmaya cesaret edemez, biz de ondan gurtuluruz’ deyon. 'Kime deyon?' Kendime deyon. Çünkü bu sıyasat öyle bişedir ki; azını dutdun dutdun. Dutumadın mı? Ossurun zarıldısı ta ötee köyden duyulur, kokusunu sene miras galır. Yanim sıyasat böyle bi şeydir.
 
Neysem biz üç aday va deyip duruken bizim mıhtar 'ben de adayın' deyip çıkmadı mı? 'Ya bu oyu kimden alıcek? Şu duruma göre bi kendi oyu va. İki keprem bacananıla garısı, bi de kendi garsının oyu. Hepsi ede dört oy. İki üç de adam gandırsa gine olmaz' Ben öyle deyon; emme içime bir gurt düştü.
 
Benim damada 'dayan oğlum arkanda ben varım. Bu sefer bu işi bitircez' deyon; emme ötekile mıla da çekiliver meydan gine mıhtara galır deyi sorana 'kime hayırlıysa öyle osun' deyon.
 
Gidişat eyi. Kimse mıhtarın masaya oturmeyo. Gerçi gayfeci bene arıda 'benim gazancı engelledin' deyi laf çarpıdıyo; emme ben aldırış edmeyon.
 
Mıhtar bene görünce süscek camız bakındıkçe ben de içimden 'sen bak bakam öyle mıhtar efendi, eyi bak. Benim damat iktidarı bi eline alsın ben sene öredicen öyle kinli camız gibi bakmasını' deyip keyif oluyon. Yani bizim plan işleyo demek. Ben öyle düşünüyon yanim.
 
Seçim günü geldi. Oy gullanma işi biddi. Bi bakdık benim damat bizim sülalenin oyu gada oy almış. Geri oylan hepsi mıhtara gitmiş. 'Ülee! Nası olur bu?' deyi sorcen; emme öteki adayladan biri bile ortuda yok. Ben öfküden gelip gideken öte sülaleden bir arkıdeş yanıma geldi 'onbaşı fokurdanıp durma, mıhtar işi geciden bitirdi' deyip annadıvedi.
 
Bizim mıhtar benim plana duymuş. Ötee adaylara 'siz tamam den. O onbaşıyı bir göt üsdü otutduram; kimlen dans edindi bir öredem ona' demiş.
 
Dedi gibi gavilleşmişle. Öte adayla aynı adayımış gibi seçim aşamına gada zortuldadı durdula. O gece el ayak çekilince bi dolaşıyola 'biz adaylıkdan çekildik oyla mıhtara' deyola" deyip güldü.
 
"Yanim ‘senin anlecen’ ben avı gideken avlandım" dedikten sonra "Hana demem sıyasat zıpakdır; puşt işdir. Sen şindi annadın mı? Ben bu Zübüğe neyi gülmedimi?" Dedikten sonra cevabı kendi verdi "Çünküm ozman ben kendime gülüyon demekdir. Kendine gülene ne deniyo biliyon demi?" dedi; sonra kapının önündeki oğluna seslendi.
 
Oğlu gelince "Ben birez debennecen" dedi; oğlunun koluna girip koridora çıktı.
 
 
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 222
Toplam yorum
: 8
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 166
Kayıt tarihi
: 12.02.13
 
 

Sanat Enstitüsü yapı bölümünden 1967 yılında Denizli'den mezun oldum. Buca Mimar Mühendislik Özel..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster