Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Aralık '12

 
Kategori
Futbol
 

Aykut Kocaman' ın futbol felsefesi Galatasaray' a yarıyor

Aykut Kocaman' ın futbol felsefesi Galatasaray' a yarıyor
 

Beğendiğim bir söz var, "koşan adam, duran adamı; duran adam da geriye doğru koşan adamı geçer" diye. Bugün kötü oynayan Galatasaray, daha kötü olan Fenerbahçe' yi yendi. Yani geriye koşan Fenerbahçe, yerinde duran Galatasaray' a geçildi. Bu ancak Aykut Kocaman döneminde gerçekleşebilecek bir olaydı. 

 

Derbinin adamı son 3 sezonki tüm Galatasaray maçlarında olduğu gibi Aykut Kocaman oldu. Hatalı tercihleri ve son 20 maçtır ortaya koyduğu futbol felsefesi ile sonucu belirledi. 

 

Aykut Kocaman, Fenerbahçe tarihinin son 20 yıllık döneminde, Galatasaray maçlarında takımını bu kadar çekingen oynatan tek hocadır. Fenerbahçe' nin, Galatasaray karşısında son yıllarda sahip olduğu psikolojik üstünlüğün kaybedilmesine neden olmuştur. Bu açıdan Galatasaray taraftarı için bulunmaz bir nimettir. Bu sebeple en az Fenerbahçe taraftarı kadar kendisini sevmektedirler.

 

Aykut Kocaman' ın oynattığı futbol modern değildir. Ne tür bir sistem olduğunu anlamak da kolay değildir. Eldeki iyi kadronun hakkı da bu değildir. Ancak sayın Aykut Kocaman bilmektedir ki, ne olursa olsun, ne hata yaparsa yapsın, ne sonuç alırsa alsın belli başlı taraftar grupları arkasındadır. 3 Temmuz sürecinden kaynaklanan özel sebeplerle, Aykut Kocaman, hoca olarak değil, insan olarak desteklenmektedir.  Futbol adına büyük hataları camiada tolere edilmektedir. Bu sebeple her kaybedilen puandan sonra taraftarlar "bugün biz ne oynadık?" diye kendilerine sormaz, hakemleri suçlar. Kimse hocayı eleştirmez veya eleştirmeye yeltenenler de linç edilir. Aykut Kocaman bugün Fenerbahçe' nin önüne geçmiştir. Tıpkı sayın Başkan Aziz Yıldırım gibi. İstemese de geçmiştir. Taraftar gruplarının desteği ile devam etmektedir ancak taraftarların büyük kısmı durumdan hoşnut değildir.  Bu durum ise aylar boyunca sürdürülebilir değildir. Gerçek Fenerbahçe' lilerin sahadaki bu futbol fukaralığına uzun süre tahammül etmeleri mümkün değildir. Gerçek Fenerbahçe' lilerin camiada açıkça var olan mahalle baskısını delip geçmeleri yakındır. Ben grupları değil, sokaktaki halkı, vatandaşı her gün gören ve sokağın nabzını tutan biri olarak söylüyorum ki durum öyle "hep destek tam destek" boyutunda değildir. Her Galatasaray maçında sergilenen çekingen futbol, Fenerbahçe sevdalılarının canına tak etmiştir. 

 

Fenerbahçe bugün hocasının her zamanki teknik hatalarından kaybetmiştir. Maçın özelinde bir hatası yoktur. Her zamanki hatalı tercihlerine devam etmiştir. Cristian' ın oynatıldığı hatalı pozisyondan tutun da, takım olarak ürkek bir tavırla maça çıkılmasına kadar her maç izlenen olağan zafiyetler bu maçta da yaşanmıştır. Ancak en büyük hata, tarihi, kökleri ve felsefesi cesaret üzerine kurulu bir takıma, bu kadar ürkek bir futbol oynatmasıdır. 

 

Aykut Kocaman maalesef Fenerbahçe' ye bir gelecek veremez. Üç puanlar, gruptan çıkmalar veya kupa almalar değildir söylemek istediğimiz. "Çanakkale geçilmez" anlayışı Fenerbahçe' ye uygun değildir. Bu şekilde kazanılan puanlar Fenerliyi rahatsız eder. Hocamızın geçmişte değerli hizmetleri olmuştur (özellikle futbol dışında) ancak bu futbol felsefesi, vizyonu ve anlayışı ile Fenerbahçe' nin taraftarlarını mutlu etmesi mümkün değildir. Aykut Kocaman' ın futbol felsefesini beğenenlerin, kendi futbol bilgilerini ciddi olarak sorgulamaları gerekmektedir. Dünya futbolunu yakından takip etmelidirler. Fenerbahçe maçı kadar İngiltere, İspanya liglerini izlemelidirler. Modern futbol sayın Aykut Kocaman' ın "koşu mesafesi vizyonundan" ibaret değildir. 

 

Emre gibi, Alex gibi yıldızlar olmadan, bu takım agresif, önde basan, pozisyon yaratan bir takım olmayacaktır. Aykut Kocaman hala arkasından esen 3 Temmuz rüzgarına dua etmelidir, zira bu rüzgar olmasa sadece Alex' in gönderilmesi bile tribünlerin kaybedilmesine yol açabilirdi.

 

Bu maç için daha fazla analiz yapmaya gerek yoktur. Haklı bir galibiyet alan Galatasaray' ı tebrik ediyorum. Hakemin bazı pozisyonlarda hatalı kararlar vermiş olsa da oyuna direkt etki ettiğine inanmıyorum. Meireles gibi profesyonel bir futbolcunun o şuursuz hareketleri ile 6-7 maç ceza alıp, kenarda oturacak olması adil değildir. Meireles Fenerbahçe taraftarına saygısızlık yapmıştır. Armayı öpmesi de bunu değiştirmez. 

 

Herkese iyi haftalar dilerim.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bertan Bey,Aziz Yıldırım eleştirilerinize katılıyorum.Lakin Aykut Kocaman eleştirilerinize katılmıyorum.Size bir soru soracağım.Arthur Zico gönderildiğinde Fenerbahçe Spor Klübü bir referandum yapsa idi:Jurgen Knopp mu?Christoph Daum mu? diye sizce Fenerbaçe taraftarı kimi isterdi?2.konu Real Madrid,Jose Mourinhonun bu sene ki performansını nasıl dEğerlendireceğiz?Cevabınızı alınca ben bir yorum daha yapacağım.

mehmet binlik 
 17.12.2012 20:27
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 542
Toplam yorum
: 202
Toplam mesaj
: 13
Ort. okunma sayısı
: 590
Kayıt tarihi
: 10.05.07
 
 

İlgi alanları ekonomi, para politikası, siyaset, edebiyat, futbol, Türk ve Ortadoğu Tarihi, AB ve..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster