Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Mart '16

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
44
 

Aylin Nazlıaka'yı ihraç etmek

Aylin Nazlıaka'yı ihraç etmek
 

CHP'nin meydatik milletvekili Aylin Nazlıaka partisinden ihraç edildi. Yaptığı danslarla ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'le yaptığı mücadelelerle gündemde sık sık yer alan bir siyasetçiydi.

Melih Gökçek'le girdiği mücadelelerin sonucunda hep zor duruma düşüyordu. CHP'nin o dönemde medyada en çok yer alan milletvekillerindendi. Nasıl olursa olsun bir şekilde medyada yer almalıyım diye düşünüyordu galiba.

İhraca Giden Yol

Partiden ihracına yol açan olay, bir CHP milletvekilinin meclisteki odasının duvarından Atatürk resmini indirip, '' Yeni şeyler söylemek lazım'' demesiydi. İddiasına göre, Aylin Nazlıaka bu olaya şahit olmuş, bunu dile getirmiş ve bir şekilde medyada yer almıştı. Bu olay gündemi uzun süre meşgul etmesine rağmen parti yönetimi sessiz kalmıştı. Genel Başkan Kılıçdaroğlu'nun ve parti yönetiminin öncelikli değerleri arasında Atatürk yer almadığından ''Yeni'' CHP' nin bir tutumu olarak algılandı bu sessizlik. Yılmaz Özdil' in ve Sözcü gazetesinin olayın üstüne gitmesiyle parti yönetimi harekete geçti ve yapılan soruşturma sonucunda Aylin Nazlıaka partiden ihraç edildi. Zeynep Altıok'un ismi geçmesine rağmen Nazlıaka'nın resmi indirdi dediği kişi, kendisi gibi Ankara Milletvekili olan Necati Yılmaz. Necati Yılmaz bu iddiayı reddederken Aylin Nazlıaka'yla mahkemede hesaplaşacağını söyledi. Sürekli sudan olaylarla gündemde yer alan Aylin Nazlıaka yine sudan bir sebeple partisinden ihraç edildi. 

İhraç Kararı Doğru mu?

Aylin Nazlıaka'nın ihraç edilmesinin asıl nedeni, olayı dedikodu boyutuna getirip gündemi meşgul etmesi değil parti içerisinde yeterince güçlü olmamasıdır. Yoksa bu sebepten dolayı bir milletvekili partiden ihraç edilir mi? Parti yönetimi bu sayede güç gösterisi yapıp, hem kamuoyuna hem de kendi tabanına mesaj vermek istedi. Yoksa disiplinli ve ilkelerine bağlı bir parti yönetimi olsa önce Deniz Baykal'ı ihraç ederdi. Çünkü Deniz Baykal'ın sabıka dosyası daha kabarık. AKP' nin tek başına iktidar olacak çoğunluğu sağlayamadığı 7 Haziran seçimlerinden sonra Baykal'dan parti disiplinini yerle bir eden davranışlar izledik. Cumhurbaşkanı Erdoğan'la Kılıçdaroğlu'ndan habersiz görüşmesi, Meclis Başkanlığı seçimindeki bireysel tavırları, AKP'nin Suriye politikasını destekleyen açıklamalar yapıp parti yönetimini istifaya davet etmesi vb. Ama yine de Baykal'ın partiden ihracı gündeme gelemiyor. Çünkü Deniz Baykal'ın, parti içinde bir ''Özgül Ağırlığı'' var.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 165
Toplam yorum
: 30
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 206
Kayıt tarihi
: 18.08.14
 
 

Gazi Üniversitesi İşletme bölümü lisans ve Mersin Üniversitesi İşletme yüksek lisans mezunuyum. M..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster