Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Ağustos '07

 
Kategori
Felsefe
Okunma Sayısı
3123
 

Aynadan yansıyan ne?

Aynadan yansıyan ne?
 

Üstüne gelen ışığı veya üstüne yansıyan şavkî yüzde / yüze yakın yansıtan parlak yüzeylerdir. Önceleri durgun su yüzeyleri daha sonra parlak metal yüzeyler yansıtmasıyla insan kendi simasıyla tanışmış.

Kaç bin yıl acaba aynasız yaşadı insanlık? O sıralar insanlar birbirinin aynasıydı belki bu günkü ayna anlamında. İnsan insanın manevi aynası olması da fiziki tanımlamanın duygusal tanımaya yöneltilmesidir.

Ayna'nın düşünsel adlanlandırılmasına dalmadan dokunduğumuz ayna' ya az daha bakalım. Kendini tabii yansıtıcılarda gördüğünün farkına varan insanlık bu sürecin de daha fazla sürdüğü şüphesizdir. Tarihin karanlık çağlarından aydınlanarak çıkan beşeriyet taş, bronz, demir, bakırla maden çağlarının idrakine vardıkça kendini tanıma yöntemlerini de geliştirmiş olmalı. Daha sonra geliştirmiş olduğu teknolojiyle cam yüzeylerini keşfetmiş.Kendisini fiziki olarak tanımanın doruğunu yakalayarak; tanımanın ötesine geçerek sima anlayışından tanımanın dışında güzellik çirkinliği seçmeye başlamıştır.

Yeni aynalar civa karışımları ile camın bir tarafı sır şeklinde tam kapatılarak klasik ayna teknolojisinin bugünlerine gelinmiş. Bu gün ince gümüş tabakası ile sırlanmak, hatta bunun yerine bazan alüminyum, altın hatta pantin dahi kullanılmakta olduğu bilinmektedir.

Fiziki simamızı (suratımızı) tanımanın düşünce derinliğini çağrıştırdığı muhakkaktır. Ben kimim düşüncesi karşidakini değil kendisini tanıma aşamasının sonucu olarak gelişmiştir. Dış, tanıma araştırma tamamlanma sürecine girince, tanıma düşüncesi önce benlik, onun içinde derinlerde ki ben'i bulmaya yönelmiş. Ayna vücutla özdeş olarak kendini aynada tanıyan insan, kendi içini dıştaki aynayı aşarak kendi dışındakilerin yaratılışında ve kendinin yaratılışın da görmeye başlamıştır.

Bu düşünceler içinde yoğrulmaya başlayan ve bilgi birikimiyle yanıt bulamayan insanın yardımına ilahi vahiyler yetişmiş, ilahi kanunlar vaz edilmiştir. Düşünce denizinde boğulmadan ilahi emirlerle insani düzenlerdeki mutsuzluk kaoslarını aşmıştır.

Elindeki madde ayna'yı düşüncede soyutlaştırarak dışındaki varlıkları kendine ayna, Ben'inide onlara ayna yapıp, kendinden yansımayı da kendi değerlendirecek yoğun düşünce üretir hale gelmiştir.

Beyin kapasitesini düşünce dünyasında devreye sokmuş olan insan, beşeri ideolojilerin derinliklerinde de gezerek felsefe kuramları dünyasını genişletmiştir. Ama insanlık için kendi devingen düşünce dünyasında her ne kadar gelişse de bu yeteneğini doğuştan kendine bahşeden yaratıcısının, komplike yaşam sistemini aşacak, inanç ekolleri oluşturamamıştır.

Genel de kurumsallaşan sosyolojik - teolojik düzen ve düşünce akımları ve din'ler realitede devam ederken. Ferdi olarak kendi arayışımızın sorgulaması devam etmektedir. Bu süreç her yeni hayatın düşünce dünyasında devingenliğini sürdürmektedir. Bunu aynalaşan ben'imiz dış ve iç etkileşim değerlendirmesin de maddi varlığını araç olarak kullanarak manevi kişiliğini oluşturmaya çalışmaktadır.

fizyolojik ve görünen ışığın biyolojik varlığımızca algılanması süreci içinde düşünsel olarak bütün bunları hissetmeyi manevi ışık(nur) olarakta algıladığımızı fark ederiz. İlahi mesajlarda manevi nurdur, Topyekün kainatı toparlayarak gelir. Biz özümseyebidiğimiz kadarını özümseriz nasibimiz varsa. Nasibimizce alabildiğimizden iyi yorumlayabildiklerimizi gönül aynamızdan dışa yansıtırız nur olarak ay gibi karanlıklara. Zaten aydınlanan bizimle birlikte aydınlanmıştır. Biz, bize gelen nura ilaveyi nereden ne cüretle yapabiliriz. Biz olsa olsa kendimizi tanımlarız. Riya ya kapılmadan. O zaman belki matlaşır, aynamız buğulanır; sanmaki sistendir, o bizim sahte nefestendir.

Gönül aynasıdır bizdeki belki, hassas ama çok karmaşık. Almayı daha çok sever yansıtmadan çok. Ego'muz doyumsuzdur, sırrı nedir ki bazan değişir mi yansıtmamızda farklılaşır çünkü. O sır işte elimizdeki aynanın sırrı gibi bizim kalp aynamızda biriken sevgi veya kindir. Sevgiyi çoğaltırsak gönül sırrımız çözülür, dağıtırız çiçekleri gönül bahçemizden, bakarsın alan olur, belki koklayanda bulunur. Nasıl tutabilirsin nurdur, devşirilmiş, kalblerde yetiştirilmiş. Bir nefes belki bizden, ışıktır içimizden; var isen görünürsün ışıktan göğünürsün. Hele dur bir yere basalım, hayata bir bakalım.

Ayna ne olur bilirmisiniz realitede. Emr-i bi'l Maaruf/Nehy-i ani'l münker. Yönümüzü cemiyete çevirdiğimizde, etkileşim platformumuz. Biz o zaman öyle bir yansıtma görevi üstleniriz ki bu toplumsal hayatımızı yönlendirdiği gibi topluma karşı folksiyonlarımıza da yön verir.

Bütün elimizden gelen, gücümüzün yettiği iyilikleri yapalım, bize yansıdığının farkına vardığımız kadar. Bu görevdir bilirsen hep dıştan yansır, iç aynamızda berraklaştırıp tanır ve tahlilini yaparız. İçimiz ayna olunca durmaz ki yansır. Başlarsın topluma takrar yansıtmaya. Bu konunun fiili edimleri çoktur, Burada izah etmeye yer henüz yoktur. Ama bunun önünü açmak lazım önceden. Nehy'i ani'l münkeri yapmayınca, ayna'yı silemezsin. Temiz olmayan ayna'dan ışık iletemezsin. Toplumsal yaşamda bu düstur, çok önemli. Belki de farz olduğunu nedense hiç bilmezsin. Bir aynadır ruhumuz , hiç kirletmeyeceksin. Kararan ruh'la nasıl hesap vereceksin. Tüm kötülükler bir lekedir. Silinmeyen aynada, kendini nasıl göreceksin belki tanımadığım biri diye üzüleceksin. İşte o zaman kendindekini bile görmeyeceksin. Görüp o kirleri silemeyeceksin. Kirlenmiş bir kalbin, seni nasıl beslesin. Bütün vücuda kirli kanmı versin. O ortam şeytanın en sevdiği karanlıklardır.

Karanlıklar da aynaya nasıl bakılır. Her şeye ayak takılır, bu ortamda düşmeyen mi kalır. Tüm kötülükler karanlık sever. Siz hiç gördümüz mü güneşte devler. Hepsi karanlıkta çekilen filmler, ne sevgi var nede renkler. Ayna göstermez, sen yolunu bilmez. İşte bu cahiliyetten hiç bitmez, sömüreni hiç tükenmez. En iyisi sen temiz ol, ayna karsışında yol. Oradan bakarsın herkese, belki önce herşeye; kendini gör ilk önce.

Senin aynan temiz olsun, hep aydınlıkta dursun. Bu ayna kendisine gelen bütün ışıkları ve doğrudan nurları karşılar. Bazan bütünüyle absorbe eder. İyiler, kötüler - güzeller, çirkinlikler hepsi kendine yer bulur. Ama esas olan odağa varmadan süzülmesidir. Kötülerin nötrleşmesidir. Zaralı görüntüler güzel gönüllerde yıkanıp aynaya yansıtılır. Belki de fayda sağlanır. İnsan kalbi öyledir temizlenince çok kristalleşir, görülenler çok netleşir.

İşte ondandır meğer, kimi gönüller aynasından kötüleri sırrında emer, iyi ve güzelleri yansıtır. Sen de bakarsan ona, temiz olan bu aynadan kendini temizlersin, görünüşüne belki çekidüzen verirsin.

Öyle güzel aynalar vardır. Öz benliğine ışığın zararlılarını bırakmadığı gibi, geride yansıtmaz. O dış cemalinde etkisizleştirir. İçeri giren de dışa yansıyanda duru ışıktır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Aynaların da sahte yanları vardır aslnda. Mesela saçımızı sağdan ayırdığımızda, soldan ayrılmış gibi görürüz ;)) Şaka bir yana güzel tespitlerde bulunmuşsun. saygılar..

Nazan Köseoğlu 
 31.08.2007 16:17
Cevap :
İdare edeceksin, acemilik siz tamamlayın diye düşündüm mü diye aklıma geldi,şimdi:)) teşekkür ederim sevgiler.  31.08.2007 17:17
 

Sevgili Nariçi, Ona bakan ya görmek istediğini görür ve aldanır yada onun hakikatine ulaşabilmek için ben den sıyrılır ve görmesi gereken ulaşır. Ancak bakan gözün tercihi var olanı değiştirmez. o şaşamaz bir terazi gibidir..."Temiz tutalım "demişsin...çok doğru. Birde aynanın ardında ki sırlı kısım vardır. Onu atana kadar ardından, ayna bakana kendindekini gösterecektir. Bir de onu kazıdığında varya...İşte o vakit ayna olur sana bir cam... bakan karşısında sadece diğerini görürür. Sen/Ben ayrımının bitip her varlığın BİR de BÜTÜNLENDİĞİ vakittir işte o an...Neyse bu böyle uzayıp gidecek. Yüreğine, kalemin, ömrüne sağlık arkadaşım...Sevgi ve ışıkla, Ayna

Ayna 
 29.08.2007 11:20
Cevap :
Bana ilham verdiniz! Teşekkür ederim,katkınız için inanın tamamladı yazıyı. HERKESE HİTAP EDİNCE PARMAKLAR ÇOK KERE BOCALIYOR.Ben istiyorum her geçen kanatlılar konsun.Bir kısmını da kendilerine sürülen polenlerde arasınlar. Sevgilerimle-selam.  29.08.2007 11:29
 

Aynaya baktığımda, bazen nasıl da "güzel "görürüm kendimi! Birebir yansıtıyor gibi görünse de, duyguları da yansıtır ayna, ya da biz mi öyle görürüz bilmiyorum... Ya başkasının yüzündeki yansımalarımız... Sanırım bu daha önemli. Gülen yüzlerde yansımak dileğiyle, sevgiler olsun mavilerin en gülümseyeniyle, hatta pembelerle...

derinmavi.. 
 28.08.2007 21:05
Cevap :
Bakın işte aynaya ışık geldi,yansıması gözümü kamaştıracak neredeyse. TEŞEKKÜR EDERİM. Bu nazik yorumunuz için.sevgiler mavilere.  28.08.2007 21:18
 

sevgili nariçi. özellikle son 4 paragrafınız bana çok farklı çağrışımlar yaptı. Evet kararnlıklar ayna sever. Şamanlar evlerinde ayna kullanmazlar ya da "aynaların üstünü geceleri örtün" derler. O aynada kendi suretimizi görerek önceden fark etmediğimiz bişiye benzediğimizi görebiliriz ve kendi karanlık yzüümüzle karşılaşabiliriz. ya da o aynada sureti belirecek olan ve asla karşılaşmak istemeyeceğimiz bir canavara da rast gelebilirz. Bu nedenle EN İYİSİ AYNALARIN ÜSTÜNÜ ÖRTMEK. Sevgilerimle.

Kwan Yin 
 28.08.2007 18:24
Cevap :
Katkın için teşekkür ederim. Aynayı temiztutarız,çevreden, şartlardan tozlansada yeniden sileriz. KENDİMİZ İYİ NİYETLE YARATIİMİŞ HER MÜKEMMELLİK verilmiş yaratık olarak rahmet esirgenmemiş çevre kirli hava kirli etkisini temizleyip atmak bize kalmış yüzümüzüyıkar pencereleri açar yeni oksijen alırız bunlar rahmettir ve sonsuzdur bu insanlara kalsa hep karanlık ve havasızlık içinde koyup ciliz otlar gibi öldürmek isterler. bu şeytan işidir. ama biz uymayacağız. doğada tanrıya daha yakın olacağız zaten biz aynayız tertemiz hemde kırılmayacak  28.08.2007 18:59
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 376
Toplam yorum
: 933
Toplam mesaj
: 229
Ort. okunma sayısı
: 1829
Kayıt tarihi
: 06.07.07
 
 

Hayat herkes için aslında yalnızlıktır. hiç kimsenin doğal garantisi yoktur. (Günlük atüel haberl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster