Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Kasım '06

 
Kategori
Psikoloji
Okunma Sayısı
3702
 

Aynalar...

Aynalar...
 

Bazı insan kendine ne kadar da büyük… Ayna karşısında aslan gören kedi misali kendini... Kızmıyorum böylelerine. Vallahi. Keşke ben de baktığımda koskocaman olabilsem. Benim buralardaki ayna büyütmüyor maalesef. Sadece ebatları değil... Başarılarımı da olduğundan küçük gösteriyor bazen. " Sende mütevazılık hastalığı var. " derdi rahmetli annem. Tuhaf belki... Böbürlenmek dururken… Kendime büyük gelmiyorum ben. Dar da değil üzerimdeki kıyafet. Sanki biraz renklenip canlansa daha bir güzel duracak ama böyle de idare ederim.

En iyisi bu kadar karışıkken aynaya pek bakmamak çünkü yanıltıcı olabilir. Her şeyden önemlisi, aynalar farklı gösterebilir. Değil mi? Hem herkesin aynası farklı da gösterebilir. Kendi aynalarımız bile kimi zaman değişebilir. Halimin aynadan aynaya değiştiğinin farkındaysam eğer, neden bu kadar ufalıyor, kendimi paralıyorum? Aynada kendine bakmadan duramıyor galiba insan. Aynayı mı değiştirmeli o zaman? Tamam. Haydi, dev aynasındayım. Büyüttüm işte kendimi. Üstünlük kompleksine kadar da varmasın iş ama. Yok, bu da hoşuma gitmedi. Aşağı tükürsen sakal... Yukarı tükürsen bıyık hesabı... Bir tarafı küçük bir tarafı büyük gösteren ayna gerçekten hiç de fena olmazdı.

Nasıl çıkmalı şimdi işin içinden? İki yüzlü bu aynanın acaba gerçekte hangi tarafındayız? Büyük müyüz? Küçük müyüz? Normal miyiz? Neye göre normaliz? Yeterince çıplak gözle bakabiliyor muyuz acep? Yoksa giydirilmiş sakil kıyafetler içinde miyiz? Çoğumuzun keyfini kaçıran sıkıntıların temeli de ortaktır elbet. Herkes gibi biri olmak lüksüne sahibim çok şükür. “Normal”in sınırlarına kafa yoralı epey seneler olsa da hala arıyorum hoş. Şimdilik bulduğum; ben sadece bir bireyim. O kadar. Sadece benim. Kendine, kimin aynasından baktığın en önemlisi... Kendimize hangi aynanın, hangi tarafından baktığımıza bağlı vaziyet. Üstelik hangi açıdan baktığımıza... Yaptıklarımız, yapacaklarımız ya da yapamadıklarımız işte böyle birbirinin aynası oluyor.

Nasıl olduğumuzu doğru gösteren bir aynamız varsa ve etrafımızdakilerin aynaları da yeterince kaliteliyse eğer, bizi olduğumuz gibi gösterecek yönlerimizin farkındalığına ulaşmamız mümkün. Kendinin farkında olmak ne büyük bir erdem… Baksanıza etrafa. Kendini olduğundan başka zanneden ne çok... Yardım edebilsek keşke. Aslında ne olduğumuzu görebilmek, büyük olabilmekten çok daha evlâdır bence. Sizce?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

güzel.

gülçin kahraman 
 15.07.2014 2:57
Cevap :
Tesekkurler.  15.07.2014 12:24
 

Bir keresinde Bodrum'da tatildeydik. 18 yaşımda falandım. Şimdi adını hatırlayamadığım emekli bir gazeteci ile tanışmıştım. Bütün tatili onunla sohbet ederek geçirdim. Yaş farkımız 60 falan. Ayrılırken banaşöyle söyledi ; "fazla mütevazilik yapma, inanırlar" Herkesin kendisini olduğundan fazla göstermek istediği ve bunu maalesef başardığı bir devirde, kendisini tanıyan insanlar geride kaldı. Bir de üstüne senin benim gibi,kendi üstünegitmek isteyen insanlar daha da geride kaldı. Kendi adıma konuşayım ben, çünkü bu engeli geçmişsin gibi hissediliyor. Darısı başıma. Çok güzel bir yazıymış. Sevgiler. K.

Kerem Oğuz 
 17.01.2007 14:03
 

Sevgili Seda, Sanırım bizlerin en büyük sorunu ya da bizi yoran diyelim, bin tane aynada kendimizi görüp hangisinin doğru olduğuna kafa patlatıp durmak. Hiç bir aynanın gerçeği yansıtmayacağını kabullenemiyoruz belki de. İşin acısı pek çok kişi bizi dışardan ayna olmadan görebilirken bizim kendimizi görmek için mutlaka aynaya ihtiyaç duyuyor olmamız. Sevgiler...

Fulya 
 07.11.2006 16:02
Cevap :
Fulya'cığım, bazen o bizi gören dışarıdakinin gözü olabilmeyi öyle çok istedim ki... Haklısın. Aynasız olmuyor. Yorumun için çok teşekkürler... Sevgilerimle...  07.11.2006 17:19
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 86
Toplam yorum
: 184
Toplam mesaj
: 55
Ort. okunma sayısı
: 3105
Kayıt tarihi
: 09.10.06
 
 

Marmara İng. İşletme mezunuyum. Pazarlama bölümünde uzmanlaştım. Reklamcı olmak istiyordum. Olmad..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster