Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Mayıs '15

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
201
 

Aynalar

Aynalar
 

Aynalar hayatımızın vazgeçilmezleridir. Özellikle bayanlar için:)Hiçbir bayan son kez aynaya bakmadan evden çıkmaz, alışverişte denediği ürünleri aynaya bakmadan kesinlikle almaz. Hele hele kuaförlerin, güzellik salonlarının her yeri aynalarla doludur. İşte dış görünümümüze bu kadar çok önem veriyoruz, hayatımızın her köşesinde aynalar var. 
 
Peki ya ruhumuz? Ya ruhumuzun görünüşü ruhumuzun aynalarına da bakıyor muyuz?
O da nasıl oluyor dediğinizi duyar gibiyim. Ruhumuzun aynaları her yerde dir. Evimizde, işimizde, sosyal ortamda, partide, tatilde, sokakta her yerde. 
 
Ruhumuzun aynaları hayatımıza bir şekilde dahil olan insanlardır. Benzer benzeri çeker diye bir kural vardır ya kesinlikle doğrudur. Hayatımızda olan herkes mutlaka bizim duygularımızdan, davranışlarımızdan birine sahiptir. Etrafınızdaki kişileri düşünün mutlaka en az 3-4 tane benzer alışkanlık ve davranışlar göreceksiniz. Ve en ilginci en çok kızdığınız, eleştirdiğiniz insanlar ruhunuzu en net yansıtan aynalardır. Neden mi?
 
Çoğunlukla bir insanın karşı tarafta sevmediği, beğenmediği, eleştirdiği davranış az da olsa mutlaka kendinde mevcuttur. Hani "insanın sevmediği ot burnunda bitermiş" derler ya işte aynen öyle. Sizin huyunuza, karakterinize uygun herkes etrafınızdadır, iyi huylarınız da, kötü huylarınız da. En çok da en yakınımızdakilerdir bu aynalar. Çünkü en çok onları eleştiriz annemiz, babamız, eşimiz, kardeşimiz gibi. Benimde öyle oldu, bende eşimde farkettim ruhumun aynasını. 
 
Önceleri sürekli ona kızıyor, eleştiriyor, kendi kendimi yiyip bitiriyordum. Sonra onu her eleştirdiğimde biraz daha durup düşünmeye başladım, farkındalığım arttıkça baktım ki onun delice eleştirdiğim, yargıladığım, kızdığım huyları aynı derecede olmasa da bende de var. İşte o zaman farkettim benim aynam olduğunu. Ve onu değil kendimi değiştirmem, düzeltmem gerektiğini. Ve ben değiştikçe gördüm ki artık onun bu davranışları beni rahatsız etmiyor, çıldırtmıyor. Çünkü artık onu anlamaya başladım neden böyle davranıyor, neden böyle konuşuyor onu farketmeye başladım. 
 
Önemli olan bu aynayı fark ederek ona bakmayı bilmekte. Bunu öğrendiğiniz ve alışkanlık haline getirdiğinizde, sürekli hayatı farkında olarak yaşarsınız. Ve eğer bu karşı tarafta sevmediğiniz ,eleştirdiğiniz davranışı bulup kendinizde bu davranışı düzeltirseniz inanın etrafınızda sevmediğiniz, anlaşamadığınız insan kalmayacaktır. Her beğenmediğiniz davranışı kendiniz de değiştirdiğinizde göreceksiniz ki bir bir o davranışı gösteren insanlar hayatınızdan bir şekilde çekip gitmişler. 
 
Şimdi sizden en çok eleştirdiğiniz, sevmediğiniz huyları olan hayatınızda dahil olmuş bir kişinin bütün huylarını yazmanızı istiyorum. Bakın bakalım (ama dürüstçe, insan önce kendine dürüst olmalı) çok az bile olsa hangi davranışlar siz de var. Eşlenen davranışları işaretlemenizi istiyorum. Eğer bu davranışlarınızı düzeltebilirseniz o kişi hayatınızdan bir şekilde kendiliğinden çıkacaktır ya da artık onu anladığınız için sizi rahatsız etmeyecektir.
 
O nedenle başkalarını eleştirirken önce kendimize bakalım dürüstçe, olumsuz yanlarımızı görelim. Zaten bu yanlarınızı fark edip düzeltmeye başladığınızda etrafınızda eleştireceğiniz insan da kalmayacaktır. 
 
Lütfen fiziki aynaları kullandığımız kadar ruhumuzun aynalarını da kullanalım. Eğer daha huzurlu, yaşanabilir bir hayat istiyorsak.
 
Sevgiyle kalın, aynalara bakmayı unutmayın

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 18
Toplam yorum
: 6
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 233
Kayıt tarihi
: 22.03.15
 
 

LİSANS MEZUNUYUM FİNANS SEKTÖRÜNDE ÇALIŞIYORUM İLGİ ALANLARIM; Kitap okumak, insan davranışlarını..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster