Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Mart '09

 
Kategori
Felsefe
Okunma Sayısı
1157
 

Ayrık otu

Ayrık otu
 

Çocukluğum geniş bir bahçeli evde geçtiğinden toprakla da erken tanıştım. Bahçemizde mevsimine göre her türlü sebze ve çiçekler yetiştirirdik. Buradaki en büyük sorunumuz ise ayrık otları idi. Adının sonradan “Agropyrum Repens” olduğunu öğrendiğim ayrık otu, bulunduğu bölümde başka bitkilere gelişme hakkı tanımazdı ve her yeri istila ederdi. Bitki köklerini delerek, onların çürümesine neden olur, canlı bitkilerin kök ve gövdelerini sarar, gelişmelerini engellerdi. Bu otların tamamını yok etsek bile, kısa zaman sonra tekrar ortaya çıkarlardı, Tohum ve köklerle çoğalır, mücadele edilmez ise her tarafı sarar, etrafına zarar verirdi.

Daha sonraki yıllarda bir çok yerde bu “Agropyrum Repens” ler karşıma çıktı. İş yaşamında olsun, sosyal hayatta devamlı bunlarla mücadele ettim. Bunları yok ettikçe çoğaldılar, çoğaldıkça yok edildiler. Hiçbir işe yaramayan bu otların amacı sadece zarar vermek, insanların gelişmelerini engellemekti. Kendileri bir yere gelemedikleri için, başkalarının da iyi duruma gelmelerini istemezlerdi. Halen çevremizde sıklıkla rastlanan bu insanlar her yerde kendilerini belli ederler ve diğerlerinden farklı oldukları için hemen göze çarparlar.

Agropyrum Repenslere geniş anlamda bakarsak, bunlara artık ayrık otu değil ayrık otları dememiz gerekebilir. Şu günlerde hepimizin umudunu seçimlere bağladığımız ancak seçimlerden bir sonuç alamayacağımızı bile bile bu ayrık otlarının çevremizi sardığını ve bu çemberin devamlı daralarak bizi boğacağını görür gibiyim. Her yere elini atan bu ayrık otları yakın zamanda bizlere yaşama hakkı vermeyecektir. Bu durumda karşımızda iki seçenek bulunuyor. Ya yok olacağız veya biz de birer ayrık otu olacağız.

Bu arada aklıma gelmişken Agropyrum Repens in sadece tek faydası vardır. O da idrar söktürücü olmasıdır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 974
Toplam yorum
: 7880
Toplam mesaj
: 126
Ort. okunma sayısı
: 3398
Kayıt tarihi
: 16.01.07
 
 

2017 Basın özgürlük endeksine göre 180 ülkeden 155. sırada olan ülkemizde yemek tarifleri  ve tel..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster