Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Aralık '09

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
486
 

Ayrıntılar Güzeldir

Ayrıntılar Güzeldir
 

Hepimizin gündelik yaşamda zorlandığımız ve olumsuzluklar karşısında güçsüz, herşeylerden vazgeçme gibi olumsuz bir ruh haline gireriz.

Bu durum genelde büyük üzüntüler ya da yaşanan büyük hayal kırıllıkları ile oluyor.

Dönem dönem bu tür sıkıntılarım benimde olur.

Dün akşam kitapların arasında sakladığım ve bana iyi gelen küçük hikayeyi okudum...

Bu hikayeyi okuduğumda tekrardan yaşama karşı bakışımı ve heyecanımı arttı.

Mutlaka sizlerinde vardır baş ucunuzda kendinize iyi gelen bu tür şeyler, belki bir söz, belki bir resim belkide şimdi sizlere anlatacağım gibi hikaye.

**Günün birinde bir çiftçi hasatının kötü geçmesinden şikayet edip durmuş.Ve bir gün Tanrı hava durumunu kontrol etmeme izin verseydi herşey daha da güzel olacak. Tanrıda bu istediğini kabul etmiş ve demiş ki bir yıl boyunca hava durumu ile ilgili olarak ne istersen anında gerçekleşecek demiş.

Tabi ki çiftçi çok mutlu olmuş ve isteğinin yerine gelmesini dememek adına hemen güneş istiyorum demiş ve birden güneş çıkmış. Ve o yıl sadece çiftçisinin istediği zaman güneş istediği zamanda yağmur yağmış.

Bir yılın sonunda mahsül o kadar bol o kadar yeşil olmuş ki yaptığı şeyin başarıya vardığına sevinmiş.

Zamanı geldiğinde de mahsülünü toplamaya gelmiş. Ve daha ilk topladığı mahsülde gözlerine inanamamış çünkü buğdayların içleri tamamen boşmuş çok şaşırmış bir yılın emeği gitmiş ve de morali bozulmuş canı sıkılmış.

Tanrı çiftçiye ne oldu neden hala sıkkınsın demiş... Çiftçi mahsülüm çok kötü.. Peki hava durumu senin elindeydi ne yaptın demiş.

Çiftçide istediğimde güneş istediğimde yağmur yağdırdırdım demiş.

Peki başka birşey istemedin mi ! rüzgarı , fıtınayı, karı, buzu.. Bunlar havayı temizleyip kökleri güçlendirir. Bunlar sayeside mahsülün içi dolu olur... Sadece iyi hava ile bu gerçekleşmez demiş.***

İşte yaşamda böyle değil mi !

Yada sadece yaşamda sevdiğimiz mevsim olan yaz olsa.... Çok sıkıcı olurdu.... Kışın o soğukları iliklerine kadar hissetmeden güneşin verdiği sıcaklığı nasıl anlarız ki !

Yada hep mutluluk hep kahkahalarla dolu bir yaşam olsaydı onunda değeri hemen azalır ve somurtan tipler olurduk...

Ama yaşamın içinde tüm üzüntülerin sonucunda mutlaka o gülen yüzü görüp içimizde oluşan sıcaklığın ve sevecenliğin değerini daha da iyi anlar oluruz.

Ben kendi adıma yaşamın tüm detaylarını seviyorum.

Acı, tatlı, ağlayan, gülen her yanını.

Sevmek bir çok zorluğu atlatmamızı sağlayan en büyük duygu.

Hayatınızda hiç eksik olmamasını dilerim.

Sevgilerimle

Gelincik.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yüreğinize sağlık..Yazdıklarınıza tüm yüreğimle katılıyorum..Sevgiler :)

Semra Doğan 
 27.12.2009 16:20
Cevap :
Merhaba :) gelmiş okumuş olmanız beni çok mutlu etti...hoşgeldiniz demek isterim...içimden geldiği gibi yazanlardanım :) beğenmenize sevindim...selam ve sevgilerini gönderdi gelincik size.  27.12.2009 21:29
 

gözden kaçan o ayrıntılar yok mu?! "Vay hâlime..." dediğimiz, ayrıntı körlüğüne kurban gittiğimiz anlar... Çocukken çok yaşayıp tez farkına varmam belki de beni pek çok belâdan, kayıptan kurtarmıştır. Ayrıntıları kutsayan yüreğinize, bilincinize, ellerinize sağlık... Selam ve sevgimle... MS

Mehmet Sağlam 
 23.12.2009 13:16
Cevap :
Ben detayların kadınıyım o konuda kendimi çok aşamadım....inanın dediğiniz gibi köreldiğim zamanlar çok oldu ama elimde değil tek bir bakış bir laf bile beni alt üst ede bilir....yanlış çoğu zaman ama yapacak çok fazla birşeyim yok ki :(( ben böyleyim ....ama severim bu halimide  23.12.2009 14:13
 

Her şey tersiyle kaimdir, evrenin hikayesi zıtlıklar üzerinedir. Beyazın varlığının kanıtı siyahtır. Mutsuzluğu yaşamıyan mutluluğu, yokluğu yaşamayan varlığı takdir edemez. Yazın kışı, gecenin gündüzü, gençliğin yaşlılığı, doğumun ölümü takibettiği bu döngü içinde bizim yaşamımız da istisna değildir. Umutları umutsuzlukları, sevgileri sevgisizlikleri, heyecanları durgunlukları, yaşam sevincini yaşama küsmeyi, acıları tatlıları yaşar dururuz. Susamayan insan nasıl takdir etsin suyun kıymetini.. Sıkıntılardan kaçınmak olanaksız, seninkilerin taşıyabileceğinden çok olmaması, güzelliklerinin ağır basması dileğiyle.

Ahmets 
 15.12.2009 15:44
Cevap :
Ahhh ahhh ne denir ki bu güzel temenniye :))) Sonsuz teşekkürler Ahmet bey, gelincik gelmenize selamınıza ve de ayrıntının bu güzellikte farkettirdiğinize teşekkür ediyor....sevgilerini gönderiyor içten selamları ile birliktee  15.12.2009 17:32
 

Zıtlıklar olmasa yapacak ne işimiz olurdu ki? O zaman ölüp de cennete gitme umudumuz bile olmazdı. Zıtlıklar hayatın yaratıcı enerjisidir; bize düşen bu eneerjiyi olumludan ve iyiden yana kullanmayı öğrenmektir.

Muharrem Soyek 
 14.12.2009 14:04
Cevap :
Evet kesinlikle evet...teşekkürler uğradığınız için...gelincik selam ve sevgilerini gönderdi size.  14.12.2009 16:26
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 110
Toplam yorum
: 601
Toplam mesaj
: 63
Ort. okunma sayısı
: 2105
Kayıt tarihi
: 18.10.08
 
 

Kendimle ilgili ne yazabilirim diye düşündüm uzunca... Aslen Malatyalıyım.. İstanbulda yaşıyorum ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster