Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Temmuz '07

 
Kategori
Psikoloji
Okunma Sayısı
1246
 

Ayrıntılarda gezinmek

Ayrıntılarda gezinmek
 

Ayrıntılar hayatın içinde çoğu zaman gözden kaçırdığımız, kimi zaman ise ayrıntıda gerçeği yakaladığımız, bazen ayrıntılarda kaybolarak gerçeği gözden kaçırdığımız... Hayat belkide ayrıntılarda gizlidir. Yalanı yakalamak, doğruyu bulmak, seçenek yaratmak ayrıntılarda gezinmemizi sağlar. Ayrıntılara dalınca hayattan kopar kimimiz, kimimiz hayatı yeniden yorumlar, çoğumuz ise ayrıntıların farkında olmadan yaşarız kelebek misali, kozamızda. Saklanmış bir gerçei ancak ayrıntıya inince bulabiliriz. Yada gerçeği ayrıntılarda kaybederiz. Beynin dolambaçlı kıvrımlarında sonu olmayan bir labirente dalarız. İşte bu durumlarda önyargılar başlar ve inanmak stediğimize inanırız. Bu kadar ayrıntıda boğulmak bir nevi cehennem azabıdır aslında. Oysa ayrıntılarda düşsel güzellikleri de yakalamak mümkün. Bir böceğin renklerinde yada bir çiçeğin ayrıntılı bir resminde olduğu gibi. Ayrıntıda kaybolmak ise duru bir resimde her fırça darbesini bulamaya çalışmak gibi bir sonsuz çabaya sürükler insanı. Gökyüzünün güzelliği ayrıntların keşfinde güzelleşir. Bir kuyuda ise her yeni kavşak ruhumuzu inciten yeni bir çile yoluna döner. O zaman ayrıntıları aydınlık duru bir kafayla yaşamak önemli olan. Sonrasında duruldukça ışığa doğru yürüdükçe içimize dolan mutluluğun tadına varmalı.

Her insan ayrıntıda cenneti yada cehennemi kendisi üretir. Sorumluluk kişinin kendi üstündedir. Bir bahar sabahında kırlardaki çeşitli börtü böceğn yaşamına dalmak mutluluktur, her çiçeğin renginde kokusunda yaşamı yeniden yaşamak güzelliktir ruhumuzda. Kar boran fırtınalarda her zerre tozu duyumsamak için ayrıntıda kaybolmak ölüm getirir hayata. Sonu olmayan bir nafile çabadır her fırtınanın içinde gül dalını arama çabası. Oysa yüreğimizdeki durulukta yatar ayrıntıların güzelliği, kaosta yaşayan yürekler ayrıntılarda kaybolur fırtından kaybolan kar taneleri misali. Acılardan süzülen yaşamlar ayrıntıların cehennemini kurar. Oysa sevdaya kesilmiş yüreklerde ayrıntılar mutluluk taşları gibi dizilir önümüze. Aşk ve sevdanın bitimsiz olduğu bir düş dünyasına yolculuk yapmanız dileğiyle...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Çünkü, farkında olarak yaşamayı severim. Ayrıntılar, sizin de yazdığınız gibi mutluluk taşları olup, eninde sonunda beni gökkuşağı renklerine taşır, bu benim tercihimdir:) Ben yaşamı böyle severim. Sevgilerimle.

Asi Rüzgar 
 21.05.2008 12:31
Cevap :
ayrıntadaki asıl mesele yüreğimizin sıcağında kalabilmektir. sevgiler.  22.05.2008 8:38
 

Ne güzel anlatmışsınız,yüreğinize sağlık. Yazınızı okurken yüzümde kocaman bir gülümseme oluşturduğunuz için teşekkürler...

Ozlem Ozkulak 
 07.07.2007 1:28
Cevap :
sizinde yüreğinize sağlık. sevgiler.  07.07.2007 22:53
 

Merhaba Ali, Ayrıntı çok önemli benim için.Ayrıntıları anlamadan hayatı anlamak, özü anlamak zor bence...Şiir tadındaki yorumun için teşekkürler dostum. Sen yazmaya devam et.

aziz 
 06.07.2007 0:07
Cevap :
senden ses almak çok güzel azizim. çok teşekkü ediyoerum. sevgiler  06.07.2007 13:48
 

İlginçtir,ben ayrıntı istemiyorum.

Ufaklık 
 04.07.2007 16:31
Cevap :
hayat sizin, nasıl mutlu olursanız öyle yaşamalısınız. sevgiler.  04.07.2007 17:20
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 147
Toplam yorum
: 383
Toplam mesaj
: 116
Ort. okunma sayısı
: 2664
Kayıt tarihi
: 01.07.06
 
 

Ziraat mühendisi ve iktisatçıyım. yatırım danışmanlığı ve kişisel gelişim konularında  Simurg Con..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster