Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Ocak '09

 
Kategori
Edebiyat
Okunma Sayısı
399
 

Ayşe Kulin

Pek çok kişinin olduğu gibi Adı Aylin'le başladı Ayşe Kulin ismini keşfetmem ve iyi ki de keşfetmişim temiz Türkçesi insanı sıkmayan duru anlatımıyla müthiş bir yazar. Şu an elimdeki, Veda'dan sonra okuduğum en son eseri ''Umut''. Yine o asil dünyasından kopup gelen esintileri hissetiriyor yazar. Osmanlı'dan Cumhuriyete bir köprü ve bu köprüde ayakta kalmayı başarabilen güngörmüş aileler profili. Sevdaların damakta tat bıraktığı kesif duygularla örülmüş aşkların sıcaklığı sarmalıyor daha sizi ilk başından. Anlayacağınız aşkların heyecanla birleştiği, milli mücadelenin hezimetinden uyanmaya çalışan bir Anadolu ve İstanbul yaşantısı bir arada verilmiş yazar tarafından. Ama o kadar güzel örülmüş ki bu kurguda aşk ve dönemin yaşantısı, elinizden bırakamayacağınız bir Ayşe Kulin eseri daha. Tabi eserin görülmesi gereken bir başka yanı da bir önceki eseri olan Veda'yı okuduktan sonra Umut'un tadına daha iyi varabileceğiniz. Çünkü Veda'daki yaşantılarla bağlantılı gidiyor olay örgüsü. Yani aile profillerini önceden tanıyor olabilmeniz belirgin bir artı sağlıyor okura.
Sonuç olarak cumhuriyetimizin ilk yıllarından süzülüp gelen realist çizgilerini hissettirebilen, Osmanlı'dan yeni bir hayata geçiş sürecini romantik karakterlerle de bezeyebilmiş bir eser. Tarihimizin bu sayfasını tarih kitaplarından çok daha leziz bir tatla algılamanız bu eserle kaçınılmaz oluyor.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Çok beğendiğim yazardır AYŞE KULİN. Bütün yazdıklarınıza katılıyorum, insan kitabını okumaya başladımı elinden bırakamıyor. Eline kalemine sağlık AYŞE KULİN. Tabiiki sizi de unutmamak lazım. Toz pembeliklerle kalın. 3NF

3NF 
 28.01.2009 12:41
Cevap :
tesekkurler  15.05.2019 17:14
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 91
Toplam yorum
: 42
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 349
Kayıt tarihi
: 20.11.08
 
 

Yaz dostum ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster