Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Mart '13

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
9745
 

Aytunç Altındal: Atatürk’ün vasiyeti Türkiye’yi sallayacak...

Aytunç Altındal: Atatürk’ün vasiyeti Türkiye’yi sallayacak...
 

Kimse Türk halkının Atatürk'ün vasiyetini öğrenmesini engelleyemeyecek.


Daha önce yazdığım yazılarda Atatürk’ün vasiyetinin Türk halkından gizlendiğini dile getirmiştim. Türk Milleti adına kimse böyle bir kararı veremez. Kenan Evren döneminde “Türk Milleti daha Atatürk’ün vasiyetini görmeye hazır değil” diyerek vasiyeti tozlu raflara kaldırdılar. Hatta adeta saklayıp tarihe gömmek istediler. Oysa durum hiç de onların sandıkları gibi değil. Vasiyetin açılmasının belli bir vakti var, ama illa ki açılacak ve her Türk vatandaşı Atatürk’ün vasiyetini öğrenecek.

Aytunç Altındağ Atatürk’ün vasiyeti hakkında şunları söylüyor yazısında:

Atatürk'ün Türkiye'nin geleceğine yönelik siyasi öngörülerini ve tavsiyelerini içeren notlarının üzerindeki gizlilik 2013 yılının Kasım ayında kalkacak. Konu üzerine uzun yıllardır araştırma yapan Aytunç Altındal A Haber'de Jurnal yayınına katılarak, vasiyetin Türkiye için bir hilafet projesi önerdiğini söyledi.

"Kastedilen Atatürk'ün siyasi vasiyetidir. Atatürk'ün şuna beş lira verin şuna on lira verin vasiyetinden bahsetmiyorum. Evrak-ı Mahsusası'ndan bahsediyorum. Cumhuriyet devletinin geleceğiyle ilgili neler yapılması gerektiği konusundaki görüşlerini not ettiği vasiyetinden bahsediyorum. 1958'den itibaren bilinen bir olay. 1958'de Rahmetli Adnan Menderes, eğer isterseniz hilafeti de getirebiliriz dedi. 27 Mayıs'a giden darbede en büyük etkenlerden biri de Rahmetli Menderes'in bu açıklamasıydı. Menderes Türkiye'de laiklik konusundaki yasalarda değişiklikler yapmayı planlıyordu. 1958'de başlayan 1961'de de dile getirilen bir olaydır.

ATATÜRK'ÜN VASİYETİNDE HİLAFET YÖNÜNDE PROJESİ VAR

Bunu ben keşfetmedim. Vahiy yoluyla gelmedi bana. 1960'larda bu çok konuşulan bir konuydu. 1963'te ben bir yazar adayı olarak Doğan Avcıoğlu grubu içinde bu olaylar çok konuşulan olaylardı, biliniyordu. Öyle bir tasavvuru olduğu, Kemal Paşa'nın böyle yeniden bir hilafet kurulabilir yönünde tasavvuru olduğu yönünde konuşmalar oluyordu. 1924'te Türkiye'de hem cumhuriyet hem hilafet var. Atatürk'ün konuşmada saltanata hayır ancak hilafeti korumalıyız diyor. Hilafeti öven yazısı var. Ben bu yazıyı çevirterek 1980'de yayınladım ve dedim ki Kemal Paşa'nın Nutuk'ta da belirtilen hilafet yönünde bir projesi var.

BABADAN OĞLA GEÇEN BİR HİLAFET DEĞİL

Bu proje babadan oğula intikal eden bir hilafet olamaz diyor ve ekliyor, bugün dünyada üç Müslüman ülke var, Afganistan, Türkiye, İran. İleride bunların sayısı artarsa kendi aralarında şura oluştururlar ve beş ülkeyi daimi yönetici olarak seçer ve bunların meclisleri rotasyon usulüyle hilafet makamını temsil eder diyor. Bunlar Nutuk'ta var. Şahsa yönelik değil. Ben bunu 2009 ve 2006'da 10 Kasım'dan önce Türkiye'ye gelen İngiliz istihbaratçılar bu yönde açıklamalar yapınca ben de dile getirdim.

YER YERİNDEN OYNAYACAK

Bu yıl gizlilik kalkıyor, Atatürk'ün ölümünün 50. Yılında 25 yıl daha gizlilik kararı alınmış ve bu yıl kaldırılıyor... Kenan Evren emriyle 88'de 25 yıl daha yasaklanması kararı çıktı. 8- 10 ay sonra 10 Kasım'dan sonra bu mühür açılacak. O zaman da yer yerinden oynar. Türkiye kendi ayakları üzerinde durmayı öğreniyor. Türkiye'nin yapması gereken daha büyük işler var. Dünya çapında yapması gereken işler var. Bunların arasında İslam âleminde, Sünni İslam'da liderlik Türkiye'dedir. Deniyor ki bana hilafet kaldırıldı, hilafet kaldırılmış değil, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunda Cumhuriyet Meclisi'nde Abdulmecit Efendi halife olmuş, sonra unvan yine meclis kararı ile kaldırılmış. Kaldırılan Halifelik unvanı, bu bir. İkincisi ilga edildi diyorlar, ilga edilen şerie makamıdır. Şeriat ile yönetim ilga edilmiştir. Halifelik alınmış ancak hilafet olduğu yerde duruyor. Hilafeti başka bir kişiye devretmeniz gerekiyor. Bu biat törenine 2000 ulemanın gelmesi gerekiyor, elinizdeki kutsal emanetlerin de verilmesi gerekiyor. Ortada halife yok. Tüm kutsal emanetler Türkiye'de. Hilafet de TBMM şahsında mündemiç duruyor. Olay bu.

KENAN EVREN VASİYETİ GÖRDÜ

Daha önce Kenan Evren ve Özal gördü bu vasiyeti. Kenan Evren dedi ki 400 sayfa notlar var dedi. Bunları ben gördüm, Mustafa Kemal Paşa, bir Fransız gazeteci hanımla bir gece geçirmiş onları yazmış dedi, bunu deyince benim tepem attı, bir hanımla gece geçirip 400 sayfa ne yazılır, böyle abukluk olur mu dedim. Kenan Evren kızdı bana. Kenan Evren bunları okudu, gördü, 25 sene daha yasak koydurdu. Beni mahkemeye vereceğini söyledi ama vermedi. Türkiye şuna hazır, buna hazır değil diye karar verirler, böylece Türkiye'nin neye hazır olup olmadığını yetkili ağızlardan öğrenmiş oluruz. Türkiye Komünist Partisi'ne hazır değil dendi, komik hallere geldi. Bu karar da böyle. Memleket bunlara hazır değil denildi ve böyle gizlilik kararını uzattı.

MEMLEKET ATATÜRK'ÜN GİZLİ VASİYETİNİ ÖĞRENMEYE ARTIK HAZIR:

Türkiye daha farklı olaylara hazır hale geliyor. Gelmek zorunda. Hazır olmazsa Türkiye dağılır. Dünya siyasetini belirleyenler arasına katılmak Türkiye'nin hakkıdır. Türkiye dünyada siyasetin belirlendiği siyaset arenasında dünyadaki siyaseti belirleyen güçlerden biri olmak zorundadır. BM'de 5 daimi üye var, Türkiye niye olmasın, orada Müslümanlar yok. Hilafet Mustafa Kemal'in öngördüğü şekilde kurulursa Türkiye BM'de 6. daimi üye olabilir.

Bu açıklamalar Aytunç Altındal’ın. Ama enim bildiğim Atatürk’ün vasiyetinde daha çok fazla sır var. Evet hilafetten bahsediliyor, Türkiye’nin liderliğinden bahsediliyor ama lider olarak da başa geçecek birinden de bahsediliyor. Atatürk özenle gizlenen vasiyetinde Hz. Mehdi’den, Hz. İsa’nın nuzülünden ve İttihad-ı İslam’dan bahsediyor. Çok yakında her Türk vatandaşı Atatürk’ün vasiyetini öğrenecek ve yıllardır saklanan sırlar tek tek açığa çıkacak.

Atatürk’ün özenle gizlenen vasiyeti ile ilgili diğer yazılarım:

http://blog.milliyet.com.tr/ataturk-un-vasiyeti-neden-turk-milletinden-ozenle-saklaniyor-/Blog/?BlogNo=294088

http://blog.milliyet.com.tr/ataturk-un-vasiyeti-neden-turk-halkindan-ozenle-saklaniyor--ii/Blog/?BlogNo=379646

gülsen tunçkal bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 2164
Toplam yorum
: 456
Toplam mesaj
: 37
Ort. okunma sayısı
: 2333
Kayıt tarihi
: 24.11.10
 
 

Bir firmada CEO olarak çalışmaktayım. Sizinle hobilerimi, düşüncelerimi, izlediğim filmleri, tattığı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster