Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Ağustos '15

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
350
 

Ayvalığın dertleri, "ölüsü, kedisi, delisi'nin" arkasına mı saklanmak isteniyor?

Ayvalığın dertleri, "ölüsü, kedisi, delisi'nin" arkasına mı saklanmak isteniyor?
 

Ali Bey Adasındaki son düzenleme. "Kimse beğenmiyor"


Ayvalık, bildiğiniz gibi. Yine sıcaklarla kavruluyor. Yine herkes trafikte çile çekiyor. Dar sokaklar vaktiyle yapılmış. “İyi ki yapılmış diyerekten buralara sığınanlar, kendilerini tarihi binaların serinliğine atıp, insafsız sıcaktan kurtulmağa çalışıyor.

Üst yoldaki Vakıfların kapısı trafiğe açıldığından bu yana, kazalar arttı. Burada hiçbir trafik ikazı yok. Ana yola  dikey olarak Vakıfların kapısından açılan yol, ana caddeye çıkıyor. Yol da yapıldı. Trafik işaretleri yok.

Düşünüyoruz, birkaç ölümlü vaka olmadıkça bu  trafik ikaz ve lambalarına el atmayacak mıyız? Yetkilileri halk uyarıyor vasıtamızla. İllaki burada birilerinin ölmesi mi lazım. Bu takdirde buradaki vebali hangi ilgili veya yetkili üstlenebilecek. Evet. Vatandaş soruyor. Biz de iletiyoruz. Sahi  ölümlü kazalarda bu vebali kim paylaşacak? Yolun karşı tarafında belediye otobüs durağı var. Vatandaş ışıksız , sinyalsin nasıl karşıya geçecek?

Ayvalık anılırken, “kedisi, delisi ve ölüsü “ meşhurdur derler. Zeytincilik öldüğü için mi böyle söyleniyor acaba. Bir şehir üç şeyle mi tanıtılır. Nice tarihi sokakları var. Eserleri var. Bunlardan bir tanesi de “Şeytan Kahvehanesi” Burada bir tarihi eser var ki, ilginç. Kalın duvarlar, Yüksek tavan. Ve ortada bir kolon yok. Yanlarda da yok. Tavan örme  lam biriden. Tavanı tutuyor. İçerisi kütüphane gibi, araştırma  laboratuarı gibi, uzay istasyonu gibi, antik sanat eserlerinin sergilendiği yer gibi.

Koruk suyu, yeni sıkılmış gibi katkısız sunuluyor. Biz gittiğimizde,  Orta Anadolu’dan öğrenciler vardı. Bunlardan Elif Asena Uysal. “İlk fırsatta buralara tekrar geleceğim. Tarihi bir mazi, insana huşu veriyor. İçimizi ısıtıyor. Bir şeytanın bu günümüze kadar hükmünü sürdüreceğini düşünemeyiz amma, “ Şeytan Kahvesini”  adıyle sanıyle namlı kılmış. Koskoca aile, buradan ekmek yiyor “ diyerek kahvehane sahiplerini, esere ve atalarına  olan saygılarından dolayı kutladı.

Müthiş trafik sorunundan dolayı  Pazar kurulu olduğu günler, ne arabalar kıpırdayabiliyor ne de insanlar. Sahilin doldurulması gerekmekte. Ama para yok. SİT heyulasına kapılmış ilgililer, bu SİT canavarının gölgesine sığınıp,  parmaklarını dahi oynatmıyorlar. Şehir, yaz ayları ızdırap çekiyor sıkışıklıktan. Halbuki deniz, her seferinde doldurulabilir. Çok da müsait zira.

Ayvalık yabana atılacak bir şehir değil. Güzelleştikçe şehrin yüzü gülmesi lazım gelirken, ilgilenenlerin himmetine terk edilmiş bir şahıs manzarası arz ediyor. Kış gelince de dertler unutuluyor. Ve de aynı dertler, katmerleşerek öbür  seneye devrediyor. Değişen bir şey olmuyor.

Memlekete yazık ediliyor. Şehrin ilgililerinin elini çabuk tutması lazım. Memleketi turizm kurtarıyorsa, onun vecibelerine de kulak asmak lazım.

Velhasıl, Ayvalığın dertleri; ölüsü, kedisi, delisi’nin ardına mı saklanıyor?

Ört ki, ölem !

 

HER GÜN BİR ÇUVAL KEDİ, AYVALIKDA NAFAKA PEŞİNDE. BELEDİYE  CUNDA ADASI DAHİL KEDİLER İÇİN RESİDANS YAPTIRMALI. YİYECEK ARTIKLARI KEDİLERE ULAŞTIRILMALI. ONLAR DA DERLİ TOPLU AYVALIKDA YAŞADIKLARINA İNANSINNLAR. OLMAZ MI YANİ? NERELERDESİNİZ HAYVAN SEVENLER?

BURASI ÜST YOL. VAKIFLARIN ÖNÜNDEN GEÇER. ŞİMDİLERDE ARMUTÇUK PAZARI BU YOL ANA CADDE İLE İRTİBATLANDIRILMIŞ.  OTOLAR EZBERE DÖNÜYOR. YAYALAR ŞAŞKIN. KARŞI DURAKTAKİLER ŞAŞKIN. BURASININ Sİ,NYALİZASYONU DÜZENLEMEZ Mİ? ( ÜST VE ALTTAKİ RESİMLER)

İŞTE ŞEYTANIN KAHVESİ. ÖĞRENCİLER ÇOK SEVDİ BURASINI

KAHVENİN TAŞ DUVARLARI ARASINDAKİ MEKANI SERİN. ÇARDAKLAR ALTINDA ŞEYTANIN KEYFİNİ YAPIYORLAR

KORUK SUYU. TAZE SIKILMIŞ GİBİ. SERİNLETİYOR. AYVALIĞA MAHSUS

AYVALIKDA GÜNEŞ BATARKEN. AYVALIKDA ŞEYTANDAN BOL NE VAR. ŞEYTAN SOFRASINA ÇIKARSANIZ, MANZARA BÜTÜN HAŞMETİYLE AYAKLARINIZ ALTINA SERİLİR.

CUNDA DAN BİR GÖRÜNÜM.

 

 

 

 

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1616
Toplam yorum
: 3879
Toplam mesaj
: 498
Ort. okunma sayısı
: 864
Kayıt tarihi
: 13.08.06
 
 

Hayatın dikenli yollarından geçmenin  sırrı, aralarından çabuk geçmektir. Ümit, naylon çorap giyd..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster