Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Temmuz '06

 
Kategori
Doğal Hayat / Çevre
Okunma Sayısı
2474
 

Ayvalık'ta orman yangını

Ayvalık'ta orman yangını
 

Ayvalıkta henüz nedeni belirlenemeyen bir sebepten 323 m2 kızılçam ormanı yok oldu.(Gazeteler)

Yangın Şeytan Sofrası beldesinde çıkmış.

Şeytan Sofrası tesislerinin bulunduğu tepeden kuş bakışı bakıldığı zaman, iç içe girmiş koylar ve muhteşem çamlıkların oluşturduğu mavi ve yeşilin derinliklerinde kaybolursunuz.

Ayvalığın eşsiz doğası sizi neredeyse yanına çağırır; atlamak, o güzellikte kaybolmak istersiniz.

Şeytan Sofrası adını halk tarafından şeytana ait olduğu rivayet edilen dev bir ayak izinden almış. Ayak izinin etrafı demir parmaklıklarla çevrilmiş.

Ayvalığa onaltı yıl önce bir grup arkadaşımla gitmiştim. Şeytan Sofrası’nda Şeytan’ın ayak izinin bulunduğu yerin sağında dev bir kaya parçası vardı. Hepimiz dizilip o kaya parçasının üstünde resim çektirmiştik.

Geçtiğimiz yıl yine gittim Ayvalık’a. Şeytan Sofrası’na çıktım. Dev kaya parçası yerinde duruyordu. Aynı yerden uzanıp aşağıya baktım. Güzelim koylar yerindeydi ama o muhteşem çamlıklarda bir değişiklik çarptı gözüme. Yer yer beyaz lekeler vardı aralarında.

İnanamadım!.. Evet, o muhteşem çamlıkların arasına villalar yapılmıştı!

Beyaz lekelerin her birisi birer lüks villaydı!

Ayvalık’ta orman yangını başladığını duyunca ister istemez o muhteşem manzara gözümün önünde canlandı. Gazetelerdeki haberlere göre yangın birkaç yerde birden başlamıştı!

Kafamda soru işaretleri…

Acaba?

Yetkililer yanan yerlerin bir metrekaresine dokunulmayacağını, gelecekte yeniden ormana dönüşeceğini söylediler.

Bu sözlere inanmak istiyoruz!

Ormanlarımız her geçen gün biraz daha azalıyor. Yanan ormanlarımız ile birlikte milyonlarca canlı da yok oluyor. Türkiye her geçen gün biraz daha çölleşiyor.

Tema Vakfı Onursal Başkanı Hayrettin Karaca ve diğer çevre örgütleri ısrarla” erozyon” tehlikesine dikkat çekiyor ama ne gam; gelsin villalar, gitsin 5 yıldızlı oteller. Betonlaşan kıyılarımız ise artık hiç yadırganmıyor. Modern Türkiye’de golf sahası yapılması için orman arazileri feda ediliyor.

Ormanlık arazi içinde ki kaçak villalara af çıkartılması için neredeyse özel yasalar çıkartılacak.

Orman bakanı Osman Pepe’nin açıklamasına göre; 1937 yılından bugüne kadar toplam 1 milyon 563 bin hektar orman yangında kaybedilmiş!

Ortalama bir hesapla yılda 22.652,17 m2 orman yok olmuş!

Yerine 2 misli orman oluşturulduğunu söylüyor sayın bakan ama neden Türkiye’nin çölleşmekte olduğunun cevabı bir türlü verilemiyor.

Yanan ormanlarımız, yok olan geleceğimiz… Yazık!

“Bugün kıyamet kopacağını bilsen elindeki fidanı dik” Hz. Muhammed.

Evet, tek yapmamız gereken bu; elimize bir fidan alıp dikmek

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sizce ayvalıktaki bu orman yangınının nedeni Hiç kimseye çaktırmamaya çalışarak tüm ayvalık'ı betonlaştırmak olabilir mi?Yani bu yangın bile bile çıkarılmış olabilir mi?

Artık birşeyler yapmak lazım 
 08.07.2006 12:52
Cevap :
Aynı anda bir kaç yerden çıkmış olması düşündürücüdür. Üstelik Ayvalık'ın en güzel yerinde ve ne yazık ki betonlaşmaya başlamış. Kaçak villaları yasal hale getirmek için 2 B yasasının çıkartılmaya çalışıldığı ülkemizde aynı anda bir kaç yerde çıkan yangınlar insanı ister istemez şüpheye sevkediyor. Gerçeğini yetkililer elbette bulacaktır. Selamlar  09.07.2006 10:33
 

sevgili tülay hanım şeytan sofrasının bulunduğu alanın yandığı zaman tesadüfen oradaydım. rüzgarında etkisi ile çok çabuk büyüyen yangın sarımsaklıyıda yutacak diyede korktuk. kuş,böcek, ağaç, ot ve tüm doğa cayırtıyla yanarken inanın içim de yanıyordu. doğaya aşık karakterinizle bunuda gündeme getirdiğiniz için minnettarım. isa can balıkesir

isa can 
 07.07.2006 18:40
 

İyi bir konuya dikkate çekmişsiniz... malesef Türkiye'nin tüm güzel koyluk alanları için aynı tehlike geçerli. Ben benzeri uygulamaları Didim ve Bodrum arasındaki tüm güzelim koylarda gördüm. Önce orman için güya kaçak ama göz göre göre kooperatifler ve villalar dikiliyor. Alt yapı sorunları ise mülk sahipleri yerleşmeye başlayince bunlardan gelecek muhtelif vergi ve ödemelere göz diken belediyeler tarafından hızla hallediliyor. Orman Bakanı'nın verdiği sözlere güvenmemek; olayın takipçisi olmak lazım. Haber ve yorumu için yazarı kutluyor ve hassasiyetlerine içtenlikle katılıyorum.

Meteor 
 06.07.2006 15:43
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 502
Toplam yorum
: 632
Toplam mesaj
: 80
Ort. okunma sayısı
: 1092
Kayıt tarihi
: 09.06.06
 
 

Ankara doğumluyum. İstanbul'da uzun yıllar özel sektörde çalıştım. Halen, kayıtlı-ruhsatlı malî m..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster