Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Şubat '13

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
802
 

Az gelişmiş ülkelerde her bireyin oyunun aynı değere sahip olması ülkeyi diktatörlüğe götürür

Az gelişmiş ülkelerde her bireyin oyunun aynı değere sahip olması ülkeyi diktatörlüğe götürür
 

Birkaç yıl önce sanatçı Aysun Kayacı : “ Benim oyumla dağdaki çobanın oyunun bir olması doğru değil “ dediğinde kıyamet kopmuştu. Ben çoban kelimesi dışında Aysun Kayacı’nın dediklerine tamamen katılıyorum. Aysun Kayacı’nın amacı çobanlara hakaret etmek değildi ama çoban veya herhangibir mesleği örnek vererek küçümsemek talihsizliktir. Bu talihsizlik dışında Aysun Kayacı’nın sözündeki ana fikir tamamen doğrudur. Eski filozoflar bile demokrasi hakkında bu tersliği görmüş ve söylemişlerdir. Örneğin Yunanlı filozof Eflatun ( Plato ) M.Ö. ( 423 – 347 ) “Demokrasi, toplumların layık olduklarından farklı bir şekilde yönetilmemelerinin garantisidir” demiştir. Eğitimli ve eğitimsiz kesimlerin oylarının değerinin aynı olduğu ve eğitimsiz kesim nüfusunun çok daha fazla olduğu toplumlarda eğitimli azınlık eğitimsiz cahil kesim tarafından veya cahil kesimin iktidara getirdiği diktatörlük heveslileri tarafından yönetilmeye mahkumdur. Türkiye'de de son yıllarda olan budur. Cahil toplum din istismarına açıktır ve son yıllardaki iktidar bunu kullanmakta cahil nüfusun daha da artması için en az üç çocuk yapın demektedir. Gelişmiş ülkelerde toplumun büyük kısmı eğitimli olduğu için oyların değerinin eşit olması bir sorun yaratmaz. Ama Türkiye gibi nüfusunun büyük kısmı eğitimsiz olan bir toplumda demokrasi Şeriat'a giden bir adım olarak kullanılır. 

Cahil kesimin oyları ile iktidara gelmiş olanlar Atatürk Devrimlerini yavaş yavaş ortadan kaldırmakta, Laik Cumhuriyetin temelini oymakta, bunun için Anayasa’yı değiştirmekte, Gençliğe Hitabeyi ders kitaplarından çıkarmış, Atatürk’ü de yavaş yavaş çıkarmakta, Fen derslerinin içine dini propağanda sokmakta, dine dayanan siyasi demeçler vermekte, bir referandum oyunu ile Anayasa’yı değiştirmiş ve yargıyı yürütmenin emrine vermiş olup hukuk devletini ortadan kaldırmış, Şeriat’ın kurulmasının önündeki en büyük engel olan Türk ordusunun yüksek rütbeli subaylarını sahte kanıtlara dayanarak hapsetmekte, türbanın tüm kamusal alanlara girmesinin önünü açarak Atatürk’ün kıyafet devrimini işlemez hale getirmekte, milli bayramlarda devlet törenlerini en aza indirmekte, halkın bayramları kutlamasını engellemeye çalışmakta, Atatürk büstlerine çelenk konmasını yasaklamakta dini toplum yaşamının her tarafına egemen kılmaya çalışmakta ve ülkeyi adım adım dine dayalı devlete götürmektedir. Onlara bu imkanı veren ise eğitimli ve eğitimsiz kesimin oylarının değerini eşit gören seçim sistemidir.

Rasih Bensan 6 Şubat 2013

antinuclear, ahmet zegerek bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Demokrasi kültürel bir konu. Seçme ve seçilmede kültür faktörü, sosyal denge ve demokrasi geçmişimiz çok etken. Eğer hakın kültür düzeyi ve eğitimi asgariye düşmüş ise demokrasi SANCILI olabileceğii gibi kaos ve KARANLIĞA da götürebilir. Anlamlı ve GERÇEKÇİYDİ çalışmanız, slm.

Yalnıztürk 
 06.02.2013 12:41
Cevap :
Teşekkürler, inşallah Türk Milleti Atatürk'ün Gençliğe Hitabesinde dediği gibi içerdeki düşmanları görür oyuna gelmez ve gerekli tedbirleri alır ama gidişat o yönde değil maalesef.  06.02.2013 14:07
 

yerden göğe haklısınız. siz o kadar üniversite bitirin, dünyayı takip edin, ülke meselelerine kafa yorun, her gün üç beş gazete takip edin.eşinizin kime oy vereceğine karışmayıp saygı duyun. elin adamı 4 karı alsın, her bir karıdan da 5-10 çocuk türetsin. seçim zamanı kim çok makarna vaad etmişse topluca gidip o partiye oy versinler. sizin 1 oyunuz varken diğerinin 20-30 oyu oluyor. adalet mi bu? demokrasi mi?

ahmet zegerek 
 06.02.2013 12:16
Cevap :
Çok güzel hususlara dikkat çektiniz, elinize, kaleminize ( klavyenize) sağlık  07.02.2013 1:53
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 368
Toplam yorum
: 132
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 2179
Kayıt tarihi
: 05.05.12
 
 

BİLİM özellikle astronomi ve çeşitli konularda araştırmacı ve yazar Amatör fotoğrafçı, Ka..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster