Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Temmuz '06

 
Kategori
Turizm
Okunma Sayısı
488
 

Az önce konuştum, yoldalarmış..

Az önce konuştum, yoldalarmış..
 

Turizm bakanımız Sn.Koç, Antalya'ya gelen turist sayısının geçen seneyi geçtiğini belirtmiş. Yine de toplam sayıda geçen seneden geride olduğumuzu da eklemeyi unutmamış. Ancak unutulan ya da gözardı edilen birşey var: Gelen turist ne kadar para bırakıyor?? Asıl önemli olan budur aslında. Tabi ki gelen turist sayısı da fazla olmalıdır ve bu da bir yarıştır. Ama yapılan açıklamalarda, turist başına harcama tutarı bilgisi verilirse daha anlamlı olacaktır. Çünkü asıl kriter budur.

Bu konuda çok da iyi bir durumda olmadığımız aşikar. Yerli turiste "ucundan acık" gösterilen yabancı turist tarifelerinden bunu anlamak mümkün. Tabi herşey dahil sistemi de cabası. Aslında herşey dahil sistemi, bedelini aldığınız sürece kötü bir sistem değil ama fiyatlar o kadar düşük ki, "bu tesisler nasıl kar ediyor?" diye düşünmemek mümkün değil.

Tabi esnafın, turiste nasıl davrandığını da hepimiz biliyoruz. Adamlar belki bir kere herşey dahil sistemi dışında alışveriş yapmak istiyorlarsa da, ısrarcı/yapışkan satış çabaları, fahiş fiyat denemeleri gibi unsurlar bu alışverişi de baltalıyor.

Cennet gibi ülkemizde çok ucuz fiyatlarla satılan tatiller, paralı turisti de bizden uzak tutuyor. Bunda, algılama değerimizi düşürmenin etkisi büyük. Varlıklı bir adam, kendisine daha yakın hissettiği Nişantaşı'nda yemek yemeyi, Sirkeci'de yemek yemeye tercih edecektir. Paralı turist de, İspanya, İtalya, Fransa gibi pahalı memleketleri tercih etmektedir. Tabi bu paralı turistlere de fahiş fiyatlarla satış yapmaya çalışılması, zamanında az da olsa gelen bu tür turistleri iyice uzaklaştırmıştır.

Bu sorunlar hep konuşuluyor ama çözüm sunan ya da uygulayan yok. Denetim, hizmet kalitesi, fiyatlandırma kontrolü gibi çözümler var ama uygulayacak ekip lazım. Şimdilik gelen turisti saymaya devam..Ne de olsa dünya kupası da bitti, oradan toplu halde bize doğru geliyor herkes..Biraz geciktiler ama az önce konuştum, yoldalarmış:)

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 66
Toplam yorum
: 33
Toplam mesaj
: 10
Ort. okunma sayısı
: 2701
Kayıt tarihi
: 09.06.06
 
 

MBA değil ama HBA (Herşeyi Bilen Adam) yapmış birisiyim. Hemen her konuda fikrim var ama hiç fikr..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster